Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: powalos »

českotěšínský, poziom horyzontu można regulować obracając odpowiednio maskownicę. Perspektywę zaś odpowiednio ją pochylając i ewentualnie również przechylając mieszek z obiektywem powiększalnika. O ile powiększalnik posiada taką możliwość. Podobnie jak w fotografowaniu wielkim formatem (LF). Co do poprawy ostrości z nieostrego negatywu to nie da się tego zrobić. Powiększenie jeszcze bardziej uwydatnia wady negatywu. Jestem zdziwiony Twoim kłopotem z nastawianiem ostrości przy obiektywie szerokokątnym a to dlatego, że głębia ostrości przy takim obiektywie jest większa niż dla innych ogniskowych dla danego formatu. Jesteś pewien, że ten obiektyw jest sprawny ? Z tego co piszesz wynikałoby, że układ obiektyw/aparat cechuje się tzw. frontfocusem. Jeżeli ostrzysz manualnie to może świadczyć o złej regulacji lustra względem matówki i powierzchni filmu. Jeżeli to typowy dalmierz to wiadomo co. Konieczna adjustacja dalmierza
Fan Pentax'a.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: PPaweł »

Ściśle rzecz biorąc, to można podostrzyć zdjęcie na kliszy robiąc jego lekko rozmytą pozytywową kopię też na kliszy i potem naświetlając papier przez obie takie klisze złożone. Wyostrzanie cyfrowe robi, w sensie matematycznym, to samo. Ale to raczej ciężka robota.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: českotěšínský »

Dziękuję za odpowiedź @powalos @PPaweł

Tak, poruszanie maskownicą i powiększalnikem - ok, ale trzeba mieć odniesienie do czego równamy, tu mam pytanie, bo mi się "może wydawać", że jest równo, a równo wcale nie jest. W programach do obróbki zdjęć cyfrowych jest to chyba "siatka", czy coś podobnego - na pewno wiesz o tym lepiej niż ja. Tutaj takiej dokładności brakuje, ale może znowu wymyślam nieistniejące problemy i jest to kwestia wprawy :-)

Odnośnie ustawienia ostrości, mój problem to sytuacja, w której obiekt jest bardzo blisko aparatu, powiedzmy metr. W innych przypadkach problem nie występuje. Jeśli obiekt jest 5-10 metrów ode mnie, lub dalej to oczywiście nie ma problemu, tak jak piszesz głębia jest "głęboka". Ostrzę manualnie.

Wiem z teorii i niestety też z praktyki :-) , że przy tak dużej bliskości obiektu od aparatu i maksymalnie otwartej przysłonie rodzi się delikatny problem, bo centymetry dosłownie decydują o tym co jest ostre a co nie - głębia jest naprawdę "płytka". Lekiem chyba maksymalne przymknięcie, ale czasem szkoda efektu. Jestem bardziej pewny optyki niż własnego oka, ponieważ mam wadę wzroku, a poza tym czasem warunki oświetleniowe są trudne, słabe światło bądź zbyt jaskrawe, więc o pomyłkę nietrudno. Także może okulary pomogą :-D

Większą zagadką jest określenie gdzie ostrość się zaczyna a gdzie kończy, przy bliskiej odległości fotografowanych obiektów, jeśli chcemy być pewni określonego efektu. Przy odległości 2-3 metry i f/2... no centymetry, nieprawdaż?... 8-)

1280px-Wykres-zaleznosc_glebi_ostrosci_od_przyslony.jpg
Dziękuję, Ct
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: powalos »

českotěšínský, zobacz sobie ten programik
https://dofsimulator.net/pl/
W pierwszej kolejności musisz wprowadzić wielkość negatywu (matrycy), później pozostałe i na dole , na linijce masz skalę i rozkład głębi ostrości.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: J.A. »

českotěšínský pisze: 09 maja 2022, 20:27 Większą zagadką jest określenie gdzie ostrość się zaczyna a gdzie kończy,
Mówisz i masz. Są do tego całkiem zgrabne aplikacje na smartfony/tablety.
Na przykładzie masz pełną informację.
Załączniki
IMG_9413F0B3EC56-1.jpeg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: Z_photo »

českotěšínský pisze: 09 maja 2022, 20:27 Lekiem chyba maksymalne przymknięcie, ...
Nie do końca, bo jedna z wad obiektywów (chyba aberracja sferyczna - której mało który obiektyw zdjęciowy jest całkowicie pozbawiony) powoduje, że wraz z przymykaniem przysłony płaszczyzna ostrości oddala się.

Jak się dobrze przypatrzeć, to można dostrzec to zjawisko na matówce lustrzanki pozwalającej domknąć przysłonę do otworu roboczego (funkcja podglądu głębi ostrości).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: českotěšínský »

No, takich odpowiedzi się nie spodziewałem :-) ukłony!
Nie do końca, bo jedna z wad obiektywów (chyba aberracja sferyczna - której mało który obiektyw zdjęciowy jest całkowicie pozbawiony) powoduje, że wraz z przymykaniem przysłony płaszczyzna ostrości oddala się.
To sprawdzę przy następnej obróbce 8-) . Dałem max przymknięcie przy kilku bliskich portretach by "uwidzieć" różnicę. Czyli płaszczyzna ostrości może "wyjechac" mi za obiekt na który ostrzę? Zakres ostrości przed obiektem, na który ostrzymy jest wszak mniejszy przed niż za obiektem.

S pozdravem,
Ct
Ostatnio zmieniony 09 maja 2022, 21:42 przez českotěšínský, łącznie zmieniany 1 raz.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: Z_photo »

českotěšínský pisze: 09 maja 2022, 21:32 (...) Czyli płaszczyzna ostrości może "wyjechac" mi za obiekt na który ostrzę?
Raczej nie, aż takiej tragedii nie ma. ;-)
Niemniej przy portrecie przez efekt "focus shift" wywołany aberracją sferyczną źrenice oczu na zdjęciu zrobionym przy mocno domkniętej przysłonie mogą wyjść mniej ostre niż przy przysłonie szeroko otwartej (pomijam już degradację obrazu wywołaną dyfrakcją, dającą się zaobserwować na zdjęciach wykonanych przy bardzo mocno domykanej przysłonie).
Tu fajna ilustracja przesuwania się płaszczyzny ostrości wraz z domykaniem przysłony (klikaj na poszczególne jej wartości nad ostatnim obrazem): https://www.opticallimits.com/leicam/67 ... 50?start=1

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że efekt pływania ogniska występuje z różnym natężeniem w różnych obiektywach. Tu przykład obiektywu, w którym trudno ten efekt dostrzec: https://www.opticallimits.com/nikon_ff/ ... ff?start=1
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: jac123 »

Z_photo pisze: 10 maja 2022, 22:46 Tu fajna ilustracja przesuwania się płaszczyzny ostrości wraz z domykaniem przysłony (klikaj na poszczególne jej wartości nad ostatnim obrazem): https://www.opticallimits.com/leicam/67 ... 50?start=1
Tu chyba nie chodzi o płaszczyznę ostrości (bo ta pozostaje niezmienna), ile o ostrość jako taką, która rzeczywiście w zależności od przysłony ulega zmianie - chcesz mieć ostrzej przymknij przysłonę.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: jac123 »

českotěšínský pisze: 09 maja 2022, 20:27 Większą zagadką jest określenie gdzie ostrość się zaczyna a gdzie kończy, przy bliskiej odległości fotografowanych obiektów, jeśli chcemy być pewni określonego efektu. Przy odległości 2-3 metry i f/2... no centymetry, nieprawdaż?... 8-)

1280px-Wykres-zaleznosc_glebi_ostrosci_od_przyslony.jpg

Dziękuję, Ct
Nie za bardzo rozumiem...
na tym obrazku 2-3 metry to są przy przysłonie f/22, a minimalna odległość ostrzenia od 2,21m (do nieskończoności).
Natomiast przy przysłonie f/2,0 ostro jest w zakresie od 4,48m do 5,65m - to nie są centymetry ....
Chodzi zatem o minimalną odległość ostrzenia, czy bokeh? Bo to kwestie powiązane, ale nie nie to samo ....
No chyba , że coś pokręciłem.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: J.A. »

jac123 pisze: 11 maja 2022, 13:08
Z_photo pisze: 10 maja 2022, 22:46 Tu fajna ilustracja przesuwania się płaszczyzny ostrości wraz z domykaniem przysłony (klikaj na poszczególne jej wartości nad ostatnim obrazem): https://www.opticallimits.com/leicam/67 ... 50?start=1
Tu chyba nie chodzi o płaszczyznę ostrości (bo ta pozostaje niezmienna), ile o ostrość jako taką, która rzeczywiście w zależności od przysłony ulega zmianie - chcesz mieć ostrzej przymknij przysłonę.
Przymknij, ale oszczędnie. Bo od pewnej wartości ostrość jako taka spada.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: Z_photo »

jac123 pisze: 11 maja 2022, 13:08 Tu chyba nie chodzi o płaszczyznę ostrości (bo ta pozostaje niezmienna), ile o ostrość jako taką, która rzeczywiście w zależności od przysłony ulega zmianie - chcesz mieć ostrzej przymknij przysłonę.
Właśnie o to chodzi, że płaszczyzna ostrości przesuwa się wraz ze zmianami otworu przysłony. Nie byłoby to problemem gdyby ostrość w lustrzance ustawiać przy domkniętej przysłonie, ale wtedy obraz w celowniku jest ciemny - ze wszystkimi tego negatywnymi efektami.

Przymykanie przysłony do otworu roboczego jakie następuje przy wyzwoleniu migawki powoduje dwa skutki: zwiększenie obszaru ostrości (głębi) z jednoczesnym przesuwaniem jej głównej płaszczyzny (focus shift). Pierwszy efekt lepiej lub gorzej maskuje drugi.
Tu szerzej o problemie: https://www.youtube.com/watch?v=kBLQvpgFcZY
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: jac123 »

No nie wiem, nie wiem. Oni tam mówią o focus/focus shift , a więc zmianie ostrości.
Natomiast płaszczyzna ostrości, to dokładnie rzecz biorąc jest plane of focus/focus plane ...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: J.A. »

Też mam wątpliwości.
O ile w po przekroczeniu pewnej wartości przesłony, ostrość w każdym obiektywie zaczyna spadać ze względu na dyfrakcję na krawędziach otworu i jest to znane i dokładnie opisane zjawisko fizyczne. To już z przesuwaniem się płaszczyzny ostrości w miarę przymykania obiektywu spotkałem się pierwszy raz. Wolałbym by ktoś to wyjaśnił teoretycznie.
Może chodzi o to, że przy bardzo małym rzeczywistym otworze i dyfrakcji na krawędziach otworu przesłony, w tworzeniu obrazu coraz większą rolę odgrywają np. fale długie widma widzialnego (tak gdybam) i wtedy faktycznie płaszczyzna ostrości będzie się przesuwała za matówkę/film, ale dałoby sią zaobserwować przy przymkniętym bardzo obiektyw zmianie tonacji barwnej obrazu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: Z_photo »

Panowie, poczytajcie testy jasnych obiektywów stałoogniskowych na optyczne.pl - tam dosyć często przy ocenie stopnia korekcji aberracji sferycznej wspomina się o "pływaniu ogniska" towarzyszącego zmianie otworu przysłony.

Przykładowo, w teście Sigmy A 40 mm f 1.4 stwierdzono:
"Pierwsze zdjęcia w niniejszym rozdziale pokazują zauważalne „pływanie” ogniska, bo widać, że po przejściu z przysłony f/1.4 do f/2.0, a jeszcze bardziej do f/2.8, głębia ostrości przesunęła się do tyłu. Sigma nie koryguje więc aberracji sferycznej idealnie. " - https://www.optyczne.pl/468.5-Test_obie ... yczna.html
Na zdjęciach ilustrujących ten efekt widać, że:
- przy f1,4 punkt najlepszej ostrości przechodzi przez pozycję "LensAlign 0" - zgodnie z ustawieniem obiektywu,
- przy f2 punkt najlepszej ostrości przechodzi pomiędzy pozycjami "LensAlign 0" i "LensAlign 1" (bliżej jedynki),
- przy f2,8 punkt najlepszej ostrości przechodzi pomiędzy pozycjami "LensAlign 1" i "LensAlign 2".
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ