upgrade B&W -> Kolor

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: kal800 »

Hejka,

Postanowiłem dodać trochę koloru do czarno białej rzeczywistości - może jakieś zdjęcia z wakacji się oprawi, do tego syn raczej preferuje barwną fotografię, więc czemu nie? Temat do przerabiania na długie jesienne i zimowe wieczory, więc czasu trochę mam żeby się przygotować. Podstawy przeczytane, czas na kwestie praktyczne, liczę bardzo na cenne wskazówki od Kolegów.

Po kolei:

1. Głowica kolorowa do powiększalnika. Sprawa trudna. Mam Dursta M70 z głowicą multigrade - przejrzałem wszelkie portale aukcyjne i oczywiście kolorowej brak - no chyba, że w komplecie z powiększalnikiem, natomiast się pojawiają sporadycznie i bardzo na to liczę, że do jesieni coś upoluję. I tu mam pytanie do tych co się na tym sprzęcie znają - czy przez zupełny przypadek głowica od innych modeli 605 czy 805 nie będzie pasować do mojego? Wyglądają identycznie.

2. Oświetlenie - czy ma być totalna ciemność, czy np moja Mira na najciemniejszym nastawieniu dałaby radę? Co wyświetlaczem zegara? Czas wywoływania musi być bardzo precyzyjny, bez zegara ani rusz.

3. Chemia do koloru - jak z toksycznością - podobnie jak czarno biała, czy bardziej zjadliwa? Pytam w kontekście ewentualnych środków ochronnych.

4. Najważniejsza kwestia - co wybrać jeżeli chodzi o procesor - kuwety oczywiście odpadają z oczywistych względów. Mam do wyboru bębnowe JOBO albo pionowy NOVA z regulacją temperatury. Co byście mi polecili? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań w kontekście procesu RA4? Ja nie robię pocztówkowych powiększeń - wszystko raczej ląduje na ścianie - aktualnie pracuję na rozmiarach 30x30 albo 40x40. Podejrzewam, że to może mieć znaczenie przy wyborze rozwiązania.

5. No i ostatnie - ustawianie filtracji kolorów. Nie do końca zrozumiałem, czy w tym przypadku chodzi o kalibrację układu negatyw - głowica powiększalnika - papier, czy filtrację trzeba ustawiać dla każdego powiększanego kadru, nawet z jednej rolki?

Z góry dzięki

Kal800
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: J.A. »

kal800 pisze: 08 maja 2022, 12:40 Oświetlenie - czy ma być totalna ciemność, czy np moja Mira na najciemniejszym nastawieniu dałaby radę?
Nie poradzi. Papier "amatorski", albo konfekcjonowany w arkuszach, miał lekko obniżoną czułość ogólną w oliwkowym przedziale widma, tam gzie oko ludzkie ma najwyższą czułość. Dzięki temu można było użyć bardzo słabego światła oliwkowego. Miał również dać mocno obniżoną czułość ogólną.
Papier do labu naświetla się bardzo krótko, ma wysoką czułość ogólną i brak dziury w jakimś sensownym miejscu, żeby się tam wstrzelić z jakimś światłem.
Papierów w arkuszach już nie ma, więc skazani jesteśmy na ten do labów.
kal800 pisze: 08 maja 2022, 12:40 4. Najważniejsza kwestia - co wybrać jeżeli chodzi o procesor
Polecam rolkowy, bębnowy odradzam. Próbowałem robić RA-4 w koreksach, strasznie upierdliwe. Najprzyjemniejsza jest maszyna przeciągowa. Z jednej strony wkładasz arkusz, z drugie wypada powiększenie, w zależności od procesora, albo do wypłukania i wysuszenia, albo całkiem suche.
kal800 pisze: 08 maja 2022, 12:40 5. No i ostatnie - ustawianie filtracji kolorów.
Różnie. Czasem trzeba poprawiać kolorystykę dla każdej klatki, a czasem wystarczy jedną. Nie jest to kalibracja negatyw-papier-powiększalnik.
Zdjęcia możesz zrobić o wschodzie słońca, w południe w cieniu etc. Jeżeli będziesz chciał zachować równowagę barwną, będziesz musiał zmieniać korekcję dla różnych scen. Problem widać na slajdach, ale jest znacznie mniej dokuczliwy niż na negatywach, nie wiem z czego to wynika. Ale zdjęcie w cieniu jest nieakceptowalnie niebieskie w stosunku do takiego samego poprawnie wykorygowanego, ale w słońcu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: kal800 »

J.A. pisze: 08 maja 2022, 13:34 Papierów w arkuszach już nie ma, więc skazani jesteśmy na ten do labów.
Czyli taki wynalazek:
https://czarno-biale.pl/sklep/papiery-b ... 24-10.html

to raczej demobil i jak się skończą ostatnie sztuki z magazynów, to już więcej nie będzie? Zastanawiam się w jaki sposób można przycinać papier z rolki w totalnej ciemności...
J.A. pisze: 08 maja 2022, 13:34 Polecam rolkowy, bębnowy odradzam.
Mógłbyś mnie naprowadzić podając przykładowe / rekomendowane urządzenia obu typów (rolkowe i przeciągowe)? Próbowałem wyszukiwać, ale średnio wychodzi.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: J.A. »

kal800 pisze: 08 maja 2022, 14:04
J.A. pisze: 08 maja 2022, 13:34 Papierów w arkuszach już nie ma, więc skazani jesteśmy na ten do labów.
Czyli taki wynalazek:
https://czarno-biale.pl/sklep/papiery-b ... 24-10.html

to raczej demobil i jak się skończą ostatnie sztuki z magazynów, to już więcej nie będzie? Zastanawiam się w jaki sposób można przycinać papier z rolki w totalnej ciemności...
Nie mam pojęcia co to za papier. Bardzo prawdopodobne, że to faktycznie fabryczniey papier do pracy w ciemni, ale znając zaradność adoxa i rollieia. nie wykluczam, że po prostu tną. Mają na czym.
Co do samodzielnego cięcia, to ludzie sobie radzą jakoś, ja mam maszynę. Mogę ciąć nawet z rolki 1,3m szerokości.
kal800 pisze: 08 maja 2022, 14:04
J.A. pisze: 08 maja 2022, 13:34 Polecam rolkowy, bębnowy odradzam.
Mógłbyś mnie naprowadzić podając przykładowe / rekomendowane urządzenia obu typów (rolkowe i przeciągowe)? Próbowałem wyszukiwać, ale średnio wychodzi.
Rolkowy, przeciągowy to to samo. Ja mam dursta RCP 40, szerokość wałka to właśnie 40 cm. Ale też są inne. Googiel na hasło "paper procesor RA-4" zwraca sporo wyników. Kolega Adams ćwiczył kilka różnych ma większą wiedzę. Mi w zupełności wystarcza ten durst. Dwa tanki po 5 litrów i jeden na przerywacz 2,5 litrowy. Czyli Wywoływacz - przerywacz - wybielacz utrwalający. Płukanie i suszenie poza procesorem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: aka »

kal800 pisze: 08 maja 2022, 14:04 Zastanawiam się w jaki sposób można przycinać papier z rolki w totalnej ciemności...
Bez cięcia: https://www.fotoimpex.com/photopaper/colour-photopaper/ albo https://www.macodirect.de/en/paper/color-papers/
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: kal800 »

@aka - wszystko wyprzedane, ale może się coś pojawi - dzięki za linka
@JA - RCP40 nieosiągalny na tę chwilę - RCP20 owszem, ale trochę to za małe. Jest Therma Phot ACP - i tu ciekawostka, ich strona działa, są katalogi, lista dytrybutorów, itd. Natomiast format strony, jej wygląd oraz zawartość wskazują na to, iż powstała w latach 90tych i ktoś zapomniał ją zdjąć z sieci…Będę szukał zatem dalej.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: aka »

kal800 pisze: 08 maja 2022, 15:00 @aka - wszystko wyprzedane, ale może się coś pojawi - dzięki za linka
E tam, w Maco nie wysprzedane np.: https://www.macodirect.de/en/paper/colo ... eets?c=625
A Adox (Fotoimpex) jak ma na stronie to znaczy najpewniej, że będzie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: J.A. »

kal800 pisze: 08 maja 2022, 15:00 Jest Therma Phot ACP - i tu ciekawostka, ich strona działa, są katalogi, lista dytrybutorów, itd. Natomiast format strony, jej wygląd oraz zawartość wskazują na to, iż powstała w latach 90tych i ktoś zapomniał ją zdjąć z sieci
Nie dam sobie nic obciąć, ale zdaje się, że bardzo podobne maszyny co do RA-4 idą do innych nie wypartych procesów. Mogą być używane przez jakieś pracownie rentgenograficzne etc. Ale ceny nowych godnych uwagi to no sam wiesz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: aka »

J.A. pisze: 08 maja 2022, 16:09
kal800 pisze: 08 maja 2022, 15:00 Jest Therma Phot ACP - i tu ciekawostka, ich strona działa, są katalogi, lista dytrybutorów, itd. Natomiast format strony, jej wygląd oraz zawartość wskazują na to, iż powstała w latach 90tych i ktoś zapomniał ją zdjąć z sieci
Nie dam sobie nic obciąć, ale zdaje się, że bardzo podobne maszyny co do RA-4 idą do innych nie wypartych procesów. Mogą być używane przez jakieś pracownie rentgenograficzne etc. Ale ceny nowych godnych uwagi to no sam wiesz.
AGFA Curix 60 - trzy kąpiele to chyba by było ok? Np: https://allegrolokalnie.pl/oferta/wywol ... a-curix-60
Tak to wygląda: https://medical-elektro.pl/en/medical-e ... cookieOK=1
I tu coś do kupienia:
https://www.olx.pl/d/oferta/ciemnia-aut ... P2ywP.html
https://www.olx.pl/d/oferta/wywolywarka ... OmEUT.html

A tu za friko prawie: https://www.olx.pl/d/oferta/wywolywarka ... Okooi.html
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: J.A. »

aka pisze: 08 maja 2022, 16:22 AGFA Curix 60 - trzy kąpiele to chyba by było ok?
Wygląda zachęcająco, ale mam pewne obawy.
Trzeba by go zmodyfikować, szybkość przesuwu (czas obróbki), temperaturę (to banalne). Martwi mie ograniczenie rozmiaru do 35 cm. Zwykle podaje się szerokość wałka i to jest ograniczenie krótszego boku.
I chyba (wręcz prawie na pewno), tu jest układ 1 - wywoływacz 34°C -> 2 Utrwalacz - 34°C -> płukanie końcowe - bez podgrzewania. Nie rozumiem po co są tam tanki regeneracyjne dla trzech kąpieli.
Trzeba by to obadać organoleptycznie, albo chociaż pogadać z jakimś kumatym operatorem, żeby mu zadać właściwe pytania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: aka »

J.A. pisze: 08 maja 2022, 16:38 Trzeba by to obadać organoleptycznie, albo chociaż pogadać z jakimś kumatym operatorem, żeby mu zadać właściwe pytania
Nie inaczej, parę pytań do właściciela tego z ostatniego linku - to pewnie operator, a wymiana za symboliczną yerba mate... Propozycja dla kumatego amatora z umiejętnościami technicznymi.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: kal800 »

J.A. a czy ten Twój RCP 40 działa na RA-4? Z tego co czytałem, to to urządzenie było przystosowane do EP2, dużo wolniejszym procesem.

Co do Curixa - rozumiem, że proces w takim urządzeniu powinien przebiegać w następujący sposób - wywołanie (45 sek) - przerwanie (45 sek) - wybielenie (45 sek). Producent podaje, że cały proces trwa 3 min, a więc mamy wywołanie (45 sek), utrwalenie (45 sek), płukanie (45 sek), suszenie (45 sek) - to przy założeniu, że transport materiału odbywa się z równomierną prędkością przez cały proces. Jeżeli tak, to wystarczy dołożyć grzałkę do trzeciej kąpieli i odłączyć suszenie i jesteśmy w domu.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: aka »

kal800 pisze: 08 maja 2022, 17:19Co do Curixa
No to podróż do Olkusza z zapasem yerba mate się szykuje...
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: kal800 »

aka pisze: 08 maja 2022, 17:27
kal800 pisze: 08 maja 2022, 17:19Co do Curixa
No to podróż do Olkusza z zapasem yerba mate się szykuje...
I tysiak najmarniej w plecy w obie strony za paliwo ;). Czemu nie, ale warto by to zbadać, czy zadziała chociażby na 90%.

Pytanie - czy przerywacz mogłby pójść na 20 stopni? W tym momencie grzałka z drugiej kąpieli mogłaby pójść do trzeciej, ewentualnie można by zrezygnować z przerwania i dopłukać materiał w myjce.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2022, 17:47 przez kal800, łącznie zmieniany 1 raz.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

upgrade B&W -> Kolor

Post autor: aka »

kal800 pisze: 08 maja 2022, 17:36 I tysiak najmarniej w plecy w obie strony za paliwo ;)
Pogadaj, dołożysz do yerba mate single malt albo coś to może i kurier w grę wejdzie. Trzeba próbować.
ODPOWIEDZ