Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: J.A. »

aka, Tak mniej więcej od połowy uw, nie powstał żaden porządny obiektyw na zasadzie prób i błędów.
Wszystkie jak jeden to wynik teoretycznych obliczeń.
GO zresztą też się oblicza teoretycznie, bo niby jak praktycznie wyznaczyć coś co występuje tylko teoretycznie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 11 gru 2020, 20:16 Co wg Ciebie oznacza "samouk"? Samouk to osoba bez formalnego wykształcenia, a nie osoba oderwana od wiedzy o dotychczasowym dorobku w jakiejś dziedzinie
No zgadzam się z Tobą i wcale tego nie neguję, chodzi tu o konkretny przypadek:
o cokolwiek jakiś nowicjusz tu zapyta, to zamiast odpowiedzieć prosto 3 obrazkami, albo 5 słowami -
to się non stop do książek (często starych i trudno zrozumiałych dla laika) odwołuje:
Pytanie - odpowiedź: "weź no książkę kup (nic nie powiem bo mi się nie chce/ bo nie umiem zrozumiale - czyt. prosto)"
i tak w kółko czytam.
aka pisze: 11 gru 2020, 20:16 We współczesnym świecie jakoś cicho o takich geniuszach...
paru/jest* było i może żyją w ukryciu (i dlatego asekuracyjnie powyżej dałem granicę na m/w 1950 - mając w głowie możliwość że ktoś napisze to co Ty napisałeś ;-) )

I tak potwierdzam - uczmy się od siebie, a nie wymigujmy się "weź no książkę kup" - co to krw jakaś mantra?

Acha największym samoukiem był Pierwszy Samouk - ten nie musiał się od nikogo uczyć, bo nawet nie miał takiej możliwości,
i to był Ktoś ten wywołany z odmętów historii Pierwszy Samouk 8-) - no se żartuje :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 11 gru 2020, 20:35 przez 4Rider, łącznie zmieniany 3 razy.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: aka »

J.A. pisze: 11 gru 2020, 20:25 aka, Tak mniej więcej od połowy uw, nie powstał żaden porządny obiektyw na zasadzie prób i błędów.
Wszystkie jak jeden to wynik teoretycznych obliczeń.
GO zresztą też się oblicza teoretycznie, bo niby jak praktycznie wyznaczyć coś co występuje tylko teoretycznie.
Rozumiem, że się zgadzasz z moim poglądem na temat samouków-wynalazców? O GO to żeśmy już na forum polemikę ze "znawcami" prowadziliśmy.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 11 gru 2020, 20:32 że się zgadzasz z moim poglądem na temat samouków-wynalazców?
Ja chyba nie, bo współcześnie wielu też jest, choćby Elon Musk:
Elon mając 10 lat dostał pierwszy komputer i nauczył się programować[4]. Mając 12 lat sprzedał swój pierwszy program – grę komputerową Blastar za około 500 USD[
https://pl.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk

no i nie zapominajcie o całej Dolinie Krzemowej,
a hakerzy? - iście geniusze samoucy👓
Ostatnio zmieniony 11 gru 2020, 20:42 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: J.A. »

aka, Oczywiście, że się zgadzam.
Największy z nich T.A. Edison nie był w stanie pojąć, dlaczego elektryfikacja świata musi być oparta o prąd przemienny, tylko dla tego...
że nie miał przygotowania teoretycznego.
Walcząc z konkurencją z GE, uciekł się nawet do brudnej kampanii reklamowej, że prąd przemienny zabija.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: 4Rider »

No to se pogadajta.
Dobranoc 🌌
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: aka »

4Rider pisze: 11 gru 2020, 20:37Elon Musk
A cóż on wynalazł? Pomijając fakt, że wykształcenie posiada i to w dwóch dziedzinach. Co prawda licencjat, ale zawsze.
4Rider pisze: 11 gru 2020, 20:37 a hakerzy? - iście geniusze samoucy
Też coś wynalezli? Nie ma hakerowania bez wiedzy, chyba, że chodzi o sczytanie hasła z karteczki przyklejonej do monitora. ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 13 gru 2020, 11:35 A cóż on wynalazł?
choćby PayPal'a - ale wspomniałem o nim jako geniuszu-samouku (studia późno zaczął i raczej jako proforma,
jak często się dzieje z nacisku społecznego) - o samoukach-wynalazcach pisałem przykładowo jako pochodną
głównej myśli o samoukach-geniuszach i raczej jako kontrargument do jednej wypowiedzi o szympansach...
aka pisze: 13 gru 2020, 11:35bez wiedzy
a kto pisał że bez wiedzy? - wspomniałem o innych drogach do niej, empirycznych vs akademickich, to wszystko.
A co do czytania to czynność ta zawiera się w doświadczeniu - tak na zapas piszę...

🧐 🐫

PS: temat znużył mnie już te 2 dni temu...
a teraz idę niedoświetlić Fomę 100 przez K-O.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: aka »

4Rider pisze: 13 gru 2020, 11:51 choćby PayPal'a
No jeśli PayPal to wynalazek to nie pogadamy...
4Rider pisze: 13 gru 2020, 11:51 a kto pisał że bez wiedzy? - wspomniałem o innych drogach do niej, empirycznych vs akademickich, to wszystko.
Dokładniej - samouk wiele nie zdziała bez solidnej porcji wiedzy, zarówno teoretycznych podstaw jak i o rozwoju technologii (tu wiedza do zdobycia głównie w trakcie pracy w firmach technologicznych które prowadzących R&D).
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: 4Rider »

jejciu znów utozsamiaż wiedzę z akademickim nauczaniem, ale jednocześnie przyznajesz mi rację poprzez pisanie o zdobywaniu wiedzy poprzez doświadczanie - czyli takie 2w1 -
Wiedziałem że w końcu dojdziemy do wspólnego mianownika ;-)

Studiowałem na trzech kierunkach, ale mam tylko, albo aż licencjat, ale edukację szczególnie ta państwowa mam w nosie...

Za ciężkie klimaty jak na spacer po sennym i ciemnym miasteczku,
Pozdrawiam!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: J.A. »

aka pisze: 13 gru 2020, 12:10 Dokładniej - samouk wiele nie zdziała bez solidnej porcji wiedzy, zarówno teoretycznych podstaw jak i o rozwoju technologii (tu wiedza do zdobycia głównie w trakcie pracy w firmach technologicznych które prowadzących R&D
obecny świat, to 90% obliczeń teoretycznych.
BTW.
Bez podstawy teoretycznej rozbicie butelki z nitrogliceryną będzie ostatnim doświadczeniem w życiu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: JacekK »

Różne ciekawe rozwiązania bywają. Tu akurat z kilku czekających na odnowienie oltimerów . Pokażcie jeszcze inne. Dobry temat się zrobił. (Pomijając szczegóły)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: českotěšínský »

Problemat ciekawy.

Mili Państwo, wniosek z tego (dla mnie) mniej więcej taki, że trudność zaczyna się kiedy chcemy "naostrzyć" na konkretny punkt stosując obiektyw szerokokątny przy np. bliskim portrecie (powiedzmy 1,5-2 m od aparatu) i przy maksymalnie otwartych przysłonach.

[ zrobiłem kiedyś zdjęcie dziecku siedzącemu w kucki na schodach przy podobnych ustawieniach i mimo, że wydawało mi się, że ustawiłem ostrość "na oczy" to ostre wyszły mi nie oczy a czubki butów dziecka, które były na linii minimalnie bliżej obiektywu. A pod powiększalnikiem nie zdołałem już tego zmienić, jeśli w ogóle było to możliwe] - tutaj już naprawdę centymetry grają rolę i naprawdę jest ciężko "trafić" - czy jest na to jakiś lek poza bezpiecznym przymknięciem przysłony do wyższych wartości kosztem określonej głębi ostrości lub chodzeniem z miarka krawiecką i kilkoma wzorami w głowie? :-)

Podobnie rzecz się ma kiedy staram się ocenić gdzie zakres głębi ostrości się zaczyna, lub kończy, również przy "dość bliskim" portrecie, powiedzmy cca 5m, obiektyw szerokokątny, przysłona maksymalnie otwarta- jest to dla mnie kwestia nierozwiązywalna i pozostająca poza kontrolą niestety.

Pozdrawiam, Ct
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: miki11 »

4Rider pisze: 13 gru 2020, 11:51 choćby PayPal'a
No, ciekaw jestem, czy to jest na pewno jego osobisty wynalazek, czy może taki sam "jego", jak facebuk jest niby wynalazkiem młodego z pryszczami. Ja bym się raczej przyjrzał, jakie oni mają zaplecze finansowe, technologiczne, zaplecze gminy i tak dalej. Po analizie okazuje się, że serwis na "F" został wymyślony przez tak zwany Mosad.
_________________
Łatwe nie cieszy
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Symetryczna podziałka z wartościami przysłony na obiektywie

Post autor: českotěšínský »

Mam jeszcze dodatkowe dwa pytania, przepraszam, że tutaj ale nie chcę zakładać kolejnego tematu.

W kontekście mojego, ww. problemu z ustawieniem ostrości na krótkim dystansie przy użyciu obiektywu szerokokątnego, próbowałem tę ostrość, a raczej jej brak, "poprawić" w podczas powiększania - nieskutecznie. Czy rzeczywiście jest realna możliwość "naostrzenia" nieostrego obiektu manipulując obiektywem powiększalnikowym (jeśli taka dyskusja na forum już była to proszę uprzejmie o przekierowanie)?

Pytanie dwa, kwestia wypoziomowania horyzontu w procesie powiększania. Zauważyłem, że wiele osób się tym nie przejmuje, a przecież w fot. cyfrowej na to zwraca się uwagę przede wszystkim (oczywiście mamy do dyspozycji odpowiednie narzędzia). Domyślam się, że można użyć do tego ramienia maskownicy albo np. kawałka sztywnego papieru...czy to wszystko? (jeśli ktoś ma tajne, sobie tylko znane metody i nie chce się podzielić wiedzą - rozumiem 8-) ). Proszę o przekierowanie jeśli była już o tym mowa.

Dziękuję.

Pozdrawiam,
Ct
ODPOWIEDZ