Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: aka »

W instrukcji Tetenal E-6 podane są czasy kąpieli dla procesora Jobo. Jest alternatywa dla wywołania rotacyjnego tzn. czy można zastąpić rotowanie cyklicznymi fikołkami lub kręceniem szpulą i czy wpłynie to na czasy? W felietonie https://emulsive.org/articles/darkroom/ ... ina-farhat autor pisze o kręceniu przez 15" na starcie i 2-3 obrotach co 15" (kręceniu szpulą, a nie fikołkach, jak rozumiem) przy czasach jak w instrukcji. Ma sens taka agitacja?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: J.A. »

aka pisze: 27 kwie 2022, 09:47 W instrukcji Tetenal E-6 podane są czasy kąpieli dla procesora Jobo. Jest alternatywa dla wywołania rotacyjnego tzn. czy można zastąpić rotowanie cyklicznymi fikołkami lub kręceniem szpulą
Można. Z kręceniem szpulą bym się jednak powstrzymał, z innych, znanych powszechnie względów.
aka pisze: 27 kwie 2022, 09:47 czy wpłynie to na czasy?
Oczywiście, trzeba je będzie wydłużyć. O ile? Trzeba ustalić indywidualnie. Takie modyfikacje, wchodzą już w praktykę wywoływania cz-b, które jak wiemy jest bardzo indywidualne. A w przypadku procesu z założenia maszynowego, będzie jeszcze bardziej indywidualne.
aka pisze: 27 kwie 2022, 09:47 W felietonie https://emulsive.org/articles/darkroom/ ... ina-farhat autor pisze o kręceniu przez 15" na starcie i 2-3 obrotach co 15" (kręceniu szpulą, a nie fikołkach, jak rozumiem) przy czasach jak w instrukcji. Ma sens taka agitacja?
Nie mam pojęcia, ale wydaje mi się, że jednak nie. Mieszanie w procesorze jest bardzo intensywne.
Ja wywołuję w procesorze i czas FD jest u mnie inny niż w instrukcji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: aka »

J.A. na YT są filmiki na których jacyś dżentelmeni właśnie kręcą co 15 sekund i w ogóle dosyć lekko podchodzą do utrzymania temperatury kąpieli. Trochę pachnie hosztaplerką chyba.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: J.A. »

aka, hochsztaplerką, albo wymaganiami na poziomie łomography.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: darekdp1 »

J.A. pisze: 27 kwie 2022, 10:52 Ja wywołuję w procesorze i czas FD jest u mnie inny niż w instrukcji.
Jeżeli to nie tajemnica to jaki jest ten czas ? Oczywiście dla pierwszego wywoływania. Ja trochę zawsze dodaję.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: J.A. »

Nie jest to tajemnica, tylko nie wiem czemu ma to służyć
7:25. w Tetenalu i w Fuji Hunt. Zresztą w instrukcji Tetenala jest wyraźnie napisane, że należy czas FD dostosować do warunków.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 27 kwie 2022, 16:20 Nie jest to tajemnica, tylko nie wiem czemu ma to służyć
7:25. w Tetenalu i w Fuji Hunt. Zresztą w instrukcji Tetenala jest wyraźnie napisane, że należy czas FD dostosować do warunków.
W data sheet na stronie sklepu słowa nie ma o dostosowaniu czasu FD. Jest tak:
"
Dokładne przestrzeganie specyfikacji czasu i temperatury jest
ważne dla uzyskania wysokiej jakości wywoływania i powtarzalności
wyników. Dotyczy to zwłaszcza pierwszego wywoływacza
"
Jeśli temperatura jest zachowana to jaki czynnik może wpłynąć na czas FD? Przychodzi mi jedynie na myśl intensywność agitacji. Swoją drogą dla cz-filmów różnica w czasie wywołania z agitacją co 15 sekund i ciągłą wynosi wg np. Film Development Card 5% - to tak w nawiązaniu do pomysłu z kręceniem szpulą zamiast rotacji. Ciekawe czy ktoś na forum wywoływał z agitacją cykliczną, nie rotacyjnie?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: J.A. »

aka, czytam aktualną instrukcję i faktycznie nic w niej nie ma na ten temat. Mało tego, zalecane jest dla materiałów 120 i arkuszy 4x5, wstępne namaczanie, a w ogóle wstępne wygrzewanie jest skrócone do 2 min.
Gdzieś w pracowni mam starą instrukcję, jeszcze z zestawów 5 litrowych, to sprawdzę, czy to moje wyobrażenie, czy jednak tak było.
Czas w instrukcji to 6:15, gdybym wywołał w takim czasie, to filmy by się nadawały do kosza. W tej nowej instrukcji nie ma też opisanego procesu pul/push.
Znalazłem pufa, na jakimś starszym backupie.
A odnośnie zmiennych, to różnyce są nawet przy wywoływaniu między koreksami 15xx, a 25xx, przy zachowaniu tej samej prędkości obrotowej.
Ten sam efekt można uzyskać albo zmieniając czas (skracając dla 25xx), albo zmniejszając dla 25xx szybkość obrotową.
Załączniki
Screenshot 2022-04-27 o 20.48.44.png
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: aka »

J.A. to wygląda na to, że sprzedaż spadała i chłopcy postanowili "uprościć" proces ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: J.A. »

No tak to wygląda.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: aka »

J.A. a wywoływałeś slajdy zanim posiadłeś procesor? Jeśli tak, to z jaką agitacją, tzn. czy rotacyjnie? O ile problem stabilizacji temperatury jest stosunkowo prosty, to rotacja bez procesora to poważne wyzwanie moim zdaniem. Z postów na forum wnoszę, że byli czy też są forumowicze którzy opanowali E-6 bez procesora. Ciekawe jak i z jakim rezultatem?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: J.A. »

Nigdy (pomijając orwo w katach słusznie mienionych), od lat 90-tych miałem procesor, najpierw mały bez lifta CPE. Potem miałem cyfrowe zbłądzenie i pozbyłem się całego sprzętu analogowego. Gdzieś w 2008 powróciłem i zacząłem odbudowywać ciemnię.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 28 kwie 2022, 10:05 miałem cyfrowe zbłądzenie
:mrgreen:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: rbit9n »

aka pisze:J.A. a wywoływałeś slajdy zanim posiadłeś procesor? Jeśli tak, to z jaką agitacją, tzn. czy rotacyjnie? O ile problem stabilizacji temperatury jest stosunkowo prosty, to rotacja bez procesora to poważne wyzwanie moim zdaniem. Z postów na forum wnoszę, że byli czy też są forumowicze którzy opanowali E-6 bez procesora. Ciekawe jak i z jakim rezultatem?
ja wolałem ręcznie, najpierw wygrzewanie wszystkiego w kąpieli 40°C, potem wołanie ręczne. wszystko wlewałem do tanka 1-2°C cieplejsze, przewrotki non stop, czas taki jak w instrukcji. podczas wylewania temperatura roztworów taka jak zalecana. kolory slajdów miałem prawidłowe.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywoływanienie slajdów - jaka agitacja?

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 30 kwie 2022, 06:07 kolory slajdów miałem prawidłowe.
O! To jest dobra wiadomość.
ODPOWIEDZ