Paski w poprzek negatywu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Eeeee, to zmienia postać rzeczy - miałeś stocka a pisałeś o miesięcznym 1+3 ;-)
D-76 w stocku prawidłowo chowany wytrzymuje duuuużo wiecej niż miesiąc.
To jednak pewnie kręcenie - bo smugi są WZDŁUŻ negatywu.
stfn
-#
Posty: 48
Rejestracja: 13 maja 2012, 15:11
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: stfn »

Przepraszam, wyszedł mi nadmierny skrót myślowy, chodziło mi, że mam miesięczny D-76, którego to rozrobiłem do 1+3, czasem człowiek szybciej napisze niż pomyśli :)
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

stfn pisze: Też moje pierwsze podejrzenia padło na wywoływacz, przedtem wołałem w świeższym i takich smug nie było, więc to zapewne to, ale chciałem się upewnić u Wiedzących :)
jeżeli rozrobiony stock był właściwie przechowywany, tzn nie był zapowietrzony, to jego leżakowanie przez miesiąc nie powinno stanowić problemu. klika dni temu wołałem TMax'a w D76 który rozrabiałem w lecie ubiegłego roku i zagazowałem.

negatyw wyszedł należycie.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

no tak, już wiem, że to nie była 135tka.
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Dokładnie tak jak pisze weesee, skoro to nie 135 to paski są wzdłuż filmu, bo dla 120 w ETRS klatka jest ustawiona krótszym bokiem do krawędzi filmu, a na przykładowym zdjęci paski są pionowo.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Paski w poprzek negatywu

Post autor: českotěšínský »

Witam,
u mnie problem jest następujący, nie wiem czy jest to kwestia sklejenia sie negatywu w koreksie (Krokus) i czy jest na to jakaś rada
(wołany był jeden film, klasycznie przewrotki , co minute x4), czy tez cos innego, np. kwestia tworzących się bąbelków powietrza i należy stukać o podłoże koreksem co jakiś czas podczas kąpieli w wywoływaczu lub też inna przyczyna? Np. niedomyty (małe szanse ale są) trzpień - bo chodzi o początkowe klatki, te najbliżej środka koreksu, lub coś zupełnie innego...
problem: pionowe smugi na pierwszych kilku klatkach od 0 do 9-tej, na klatce zero duże dwie szerokie czarne smugi, na pozostałych
smugi na wysokosci perforacji idące przez całą klatkę, lub tylko przy perforacji, z obu stron klatki, lub między perforacjami, bez wejścia w klatkę
szkic :
film.png
Pozdrawiam, dziękuję i kłaniam się uprzejmie
Ct
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Paski w poprzek negatywu

Post autor: powalos »

českotěšínský, musisz pokazać choćby fotkę tego negatywu. Tak to niewiele można powiedzieć.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Paski w poprzek negatywu

Post autor: BW »

- choć opis nie jest pełny to obstawiam nieszczelność kasetki - od strony zamszowej szczeliny - wtedy zaświetlenia są coraz słabsze (od zaświetlenia na całej szerokości do zaświetleń tylko w okolicach perforacji i brak zaświetleń na pozostałych klatkach).
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Paski w poprzek negatywu

Post autor: českotěšínský »

Cześć,
dzięki za odpowiedzi, wysyłam zdjęcia (tak jak pisałem, czasem ta smuga leci po całej szerokości klatki,
czasem pozostaje tylko w okolicy perforacji i nie ma wpływu na obraz) :

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszystkie opinie

Ct


IMG_20220420_203208.jpg
IMG_20220420_203213.jpg
Załączniki
IMG_20220420_203208.jpg
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Paski w poprzek negatywu

Post autor: miki11 »

Może nieszczelność przy zawiasach?
_________________
Łatwe nie cieszy
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Paski w poprzek negatywu

Post autor: českotěšínský »

Dzięki za odpowiedź.

Nie wykluczam problemu z aparatem, ale wątpię. Ponieważ ten problem nie ma charakteru powtarzalnego, ani na tym filmie (tylko pierwsze klatki) ani na pozostałych filmach (nie występuje tak jaskrawo, jeśli są jakieś smugi to właśnie tylko w okolicach perforacji i nie "wjeżdżają" na klatki).

EDYCJA: istotne (być może) info, które pominąłem. Sam koreks (czarna obudowa) i szary "korek" wraz ze trzpieniem i blokadką przed użyciem jest mokry/wilgotny (płuczę go, żeby wyeliminowac kurz i inne paprochy - mieszkam naprzeciwko huty :) , oczywiście sama szpula (prowadnica), na którą nawijam film jest idealnie sucha.

Dzięki wielkie za każdą możliwą sugestię.

Ct
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Paski w poprzek negatywu

Post autor: technik219 »

Jeśli film jest na folii poliestrowej, to częściowe zaświetlanie pierwszych klatek jest "normalne". Ta folia podłożowa działa jak światłowód, stąd ostrzeżenia producentów filmów by zakładać i wyjmować z aparatu w miejscach zacienionych. Jeśli to folia trójoctanowa, to takie zaświetlenia mogą być spowodowane zbyt szeroką szczeliną kasety, która "puszcza" światło. Może też zachodzić zjawisko światłowodu, jak przy foliach poliestrowych. Gdyby to była nieszczelność aparatu, to zaświetlenia byłyby na całym filmie. Jeśli są tylko na pierwszych klatkach to powstają zanim założy się film do aparatu.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Paski w poprzek negatywu

Post autor: BW »

jak widać na zdjęciach jest to ilford pan 100 - z tym materiałem (w przeciwieństwie do fomy) nie było do tej pory problemów z nieszczelnością kasetki i zaświetlaniem filmu - czyli nieszczelność pewnie jest po stronie aparatu. Może początkowe klatki zrobiłeś w słoneczny dzień a końcówkę wręcz przeciwnie - dlatego zaświetlenia są tylko na początku filmu? Tak na marginesie, nie widzę możliwości takiego zaświetlenia filmu z powodu koreksu.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Paski w poprzek negatywu

Post autor: českotěšínský »

Dzięki,
@BW tych kilka pierwszych zdjęć było robionych "pod dachem", słońce docierało w minimalnym stopniu. Z kolei na innych filmach ten problem u mnie występuje tylko między perforacjami, nie w takich zakresie jak wyżej. @technik219 właśnie, ta "niepowtarzalność" chyba świadczy także, że nie o aparat chodzi. Serdecznie dziękuję za odpowiedzi dotychczasowe, spróbuję jakoś do tego dojść, może jeszcze ktoś się wypowie - mam mały "przerób", dlatego wolę się zapytać mądrzejszych od siebie, zanim sam do tego dojdę miną wieki.

Może jednak rzeczywiście problem występuje przed założeniem filmu, tak jak pisze @technik219 - koniec filmu "wyciagam" z kasetki za pomocą innej kliszy, może za głęboko ją "wsadzam" w kasetkę i tu pojawia się tego typu ślad, lub rozszczelnienie, choć staram się to robić delikatnie - czy jest to możliwe? Na innych moich filmach jeśli ten problem występuje to też tylko na początkowych klatkach i raczej w okolicach perforacji, bez "uszczerbku" w kadrze.

Dziękuję,
Ct
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Paski w poprzek negatywu

Post autor: technik219 »

českotěšínský pisze: 21 kwie 2022, 18:37 koniec filmu "wyciagam" z kasetki za pomocą innej kliszy, może za głęboko ją "wsadzam" w kasetkę i tu pojawia się tego typu ślad, lub rozszczelnienie, choć staram się to robić delikatnie - czy jest to możliwe?
No i sprawa jasna! Światło leci ci do wnętrza po perforacji podczas "wyciągania". Zrób sobie wyciągaczkę z dwóch pasków wyciętych, np. z czarnej okładki do bindowania dokumentów (w każdym papierniaku za grosze). Dwa paski o szerokości 35 mmm, jeden z końcówką wygiętą w stosunku do drugiego paska jak kaczy dzióbek i nic się nie będzie zaświetlać. Kawałki filmu nawet zaświetlone i wywołane (do czarnego) nie nadają się do tego właśnie z powodu otworów perforacji. Chyba, że robi się to po ciemku.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ