Nowe skórki na stare puszki

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Nowe skórki na stare puszki

Post autor: Fredrixxon »

W moje łapki wpadła yashica fx-7, sliczna nówka nieśmigana, ale z oblazłą skórką. Klasyka. Czy znacie jakieś, oprócz ibeja, źródła trwałych i ładnych skórek na wymianę?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Nowe skórki na stare puszki

Post autor: powalos »

Fan Pentax'a.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Nowe skórki na stare puszki

Post autor: Z_photo »

Oprócz wcześniej wymienionych jest jeszcze dostawca z USA: https://hugostudio.com/slr.html
Swoje produkty oferuje także przez ebay: https://www.ebay.com/str/hugostudio?_tr ... 3561.l2563
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Nowe skórki na stare puszki

Post autor: Fredrixxon »

Dzięki.
Tylko tak - Japończykom padła poczta, hugo to ibej, którego już widziałem. Byłem też na cameraleather, ładne skórki, ale nie wiem jak tam się kupuje. Linki nieczynne, na maila nie odpowiadają. I przez ocean to miesiąc przesyłki wiosłują.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Nowe skórki na stare puszki

Post autor: Z_photo »

Okleiny do Yashiki FX-7 mają wybitnie niewyrafinowane kształty - więc możesz wykonać zamienniki samodzielnie.
W przypadku Olympusa OM-40 (do którego nikt nie oferuje gotowych oklein) zrobiłem to tak:
1) Oryginalne, zdjęte z korpusu okleiny zeskanowałem, po czym przekonwertowałem skany do formatu wektorowego cdr.
2) W kilku etapach skorygowałem kontury oklein, drukując kolejne "edycje" na cienkim kartonie i po wycięciu przymierzając te kartonowe próbniki do korpusu,
3) Dopracowane ostatecznie kontury wydrukowałem na cienkim płótnie z klejem i te wydruki nakleiłem na czas cięcia na materiał okleiny (można zastosować papier samoprzylepny, ale nieco trudniej się go potem zdejmuje z powierzchni wyciętych elementów).
4) Wyciąłem okleiny - linie proste nożykiem do tapet wzdłuż metalowej linijki, natomiast do łuków zastosowałem nożyk modelarski z wymiennymi, ostrymi jak skalpel ostrzami.

Przy samodzielnym wykrawaniu oklein polecam wykorzystać czarny materiał, bo krawędzie cięcia też będą czarne. W przypadku naturalnych skór w innym kolorze krawędzie cięcia mogą być jasne, co trochę nieciekawie wygląda po montażu (krawędzie mogą być miejscami lekko widoczne). Nie ma tego problemu przy okleinach zamawianych u Aki Asahi bądź w Hugo Studio, bo tam okleiny są wycinane laserowo i w tej operacji krawędzie cięcia są "przysmażone" na czarno, nawet jeśli wycinane z jasnego materiału.
Do przytwierdzania alternatywnych oklein można użyć kleju, ale lepiej sprawdza się przeznaczona do takich zastosowań cienka błona klejąca 3M 300LSE (jest oferowana w arkuszach na znanym portalu aukcyjnym).

Przykład oklejonego z wykorzystaniem samodzielnie wyciętych oklein Olympusa OM-40 prezentowałem tu kiedyś.
W tym wątku to było: jaki-olympus-om1-4-t15555-15.html?hilit=om40
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ