Dlaczego bromek potasu ciemnieje? i Jak wyglada "swiezy"?

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Dlaczego bromek potasu ciemnieje? i Jak wyglada "swiezy"?

Post autor: shovax »

Przesypalem odwazone odczynniki do hermetycznych plastikovych probowek. I bromek potasu v nektorych pociemnial... ma to wplyw na jego dzialanie? i dlaczego tak sie dzieje?

Poza tym, jest czuly na wilgoc? mam stare szklane pojemniki z bromkiem, i wydaje sie taki jakby... mokry, czy wilgotny. Jaki to ma wplyw na jego dzialanie, ew wage?

Obrazek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Dlaczego bromek potasu ciemnieje? i Jak wyglada "swiezy"?

Post autor: rbit9n »

bromek potasu jest higroskopijny, czyli wiąże wodę z powietrza, ale nie strukturalnie, znaczy nie tworzy się hydrat, czyli postać uwodniona.
a to ciemnienie chyba jest związane z zanieczyszczeniami, bo apteczny KBr nigdy nie ciemniał tak bardzo, aczkolwiek wilgotniał.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Dlaczego bromek potasu ciemnieje? i Jak wyglada "swiezy"?

Post autor: Borys94 »

Bromek potasu jest dość stabilnym związkiem, prędzej się zbryli w litą taflę niż zacznie ciemnieć. Mam bromek podaj 40-letni i by wydłubać ze słoja trzeba użyć śrubokrętu. Musiał być zanieczyszczony jakimś utleniaczem. To w miarę tani związek, lepiej zamów małe opakowanie 50-100g ale o czystości cz.d.a. Oczywiście bardziej się opłaca kupować po 1kg, ale moim zdaniem lepiej kupować mniejsze opakowania, zużyć szybko i kupić nowe świeże.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Dlaczego bromek potasu ciemnieje? i Jak wyglada "swiezy"?

Post autor: Imperitus »

A to nie tak że wytrąca się brom? W pojemniczku w którym go odważam mam zawsze brunatne ślady
Fakt faktem że w opakowaniu jest biały
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Dlaczego bromek potasu ciemnieje? i Jak wyglada "swiezy"?

Post autor: Borys94 »

Imperitus pisze: 27 mar 2022, 09:02 A to nie tak że wytrąca się brom? W pojemniczku w którym go odważam mam zawsze brunatne ślady
Fakt faktem że w opakowaniu jest biały
Sam z siebie nie, tak dobrze w chemii niema. Tym bardziej na podstawie różnicy elektroujemności możemy stwierdzić że KBr jest związkiem o charakterze jonowym- co oznacza że dość stabilnym. Aby powstał brom, należy taki bromek utlenić. Tlen z atmosfery jest raczej za słaby do tego. Ale jeśli bromek został zanieczyszczony jakimś utleniaczem to oczywiście taki efekt jest jak najbardziej możliwy. Być może używałeś/przechowujesz go w pomieszczeniu gdzie są pary jakiegoś utleniacza np: chloru? Nie wiem ile tego masz, ale zawsze możesz sobie to oczyścić przez rekrystalizację-o ile masz do tego warunki
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Dlaczego bromek potasu ciemnieje? i Jak wyglada "swiezy"?

Post autor: Imperitus »

Borys94, myślę że mógł się rozłożyć bo zdażało mi się przepłukać naczynko wagowe w trakcie mieszania wywojki jeśli kilka kryształków się przykleiło. Po odparowaniu resztek płynu zostawały brunatne zacieki. Zapas trzymam w szczelnym pojemniku i tam cała zawartość jest nieskazitelnie biała
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Dlaczego bromek potasu ciemnieje? i Jak wyglada "swiezy"?

Post autor: Borys94 »

Imperitus pisze: 29 mar 2022, 08:26 Borys94, myślę że mógł się rozłożyć bo zdażało mi się przepłukać naczynko wagowe w trakcie mieszania wywojki jeśli kilka kryształków się przykleiło. Po odparowaniu resztek płynu zostawały brunatne zacieki. Zapas trzymam w szczelnym pojemniku i tam cała zawartość jest nieskazitelnie biała
Brom jest rozpuszczalny w jakimś stopniu w wodzie, wszak istnieje coś takiego jak woda bromowa oraz brom jak większość halogenów jest lotny więc zapewniam ciebie jako chemik z wykształcenia, że po pierwsze, jeżeli chciałeś przenieść naważkę w sposób analityczny - ilościowy do roztworu i spłukałeś naczynko wagowe, to ewentualny brom również by ci się przeniósł do roztworu. Po drugie, brom jest lotny i ma silny charakterystyczny zapach więc zacieki ci nie powstaną bo najnormalniej w świecie odparuje. Po trzecie brom/woda bromowa to silny utleniacz i czynnik bromujący, więc powinien ci uszkodzić wywoływacz. Jeśli pozostały ci brunatne zacieki to odpowiedź jest prosta. W trakcie przenoszenia odczynnika z opakowania do innego naczynia zanieczyściłeś go i masz efekt. To czym pobierałeś mogło być zanieczyszczone jakimś innym odczynnikiem lub sam bromek zareagował z tym narzędziem. Naczynko wagowe mogło być zanieczyszczone i przereagowało z bromkiem, lub co też prawdopodobne woda której użyłeś jest bogata w jakieś jony metali, co dało ci taki efekt. Bromek potasu nie rozłoży ci się od tak co wynika charakteru utworzonego wiązania, bromek srebra i owszem ale w nim niema wiązań jako takich, a znaczną rolę odgrywają oddziaływania międzycząsteczkowe. Co z resztą dobitnie udowadnia ci eksperyment jakiego dokonałeś- w opakowaniu fabrycznym stale biały, po przeniesieniu do innego naczynia ciemnieje. Odpowiedź jest prosta zanieczyszczasz go w momencie przenoszenia. Niema czegoś takiego jak szczelny pojemnik. No chyba że doszczelniasz pojemniki parafilmem lub każdorazowo zanurzasz słój z nakrętka w stopionej parafinie, a i to nigdy nie gwarantuje 100% szczelności ;-) Jak do jednej szafki wstawisz mocno zakręconą butelkę kwasu solnego i mocno zakręconą butelkę amoniaku, to za kilka dni wszystko w szafce będzie siwe od chlorku amonowego. Tak już jest ze szczelnym pojemnikiem :-D
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Dlaczego bromek potasu ciemnieje? i Jak wyglada "swiezy"?

Post autor: Imperitus »

Borys94, płukałem wywoływaczem właśnie po to żeby przenieść ilościowo. Na pewno zaszła jakaś reakcja bo w roztworze był już siarczyn sodu, metol i hydrochinon
Parafilm... Marzenia ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Dlaczego bromek potasu ciemnieje? i Jak wyglada "swiezy"?

Post autor: shovax »

Borys94 pisze: 29 mar 2022, 09:17 Odpowiedź jest prosta zanieczyszczasz go w momencie przenoszenia.
to moze byc to, sporbuje naporcjowac go czysto nastepnym razem. podejrxewam, ze jak zbrazowieje, to traci swoje wlasciwosci.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Dlaczego bromek potasu ciemnieje? i Jak wyglada "swiezy"?

Post autor: shovax »

Borys94 pisze: 29 mar 2022, 07:58 Nie wiem ile tego masz, ale zawsze możesz sobie to oczyścić przez rekrystalizację-o ile masz do tego warunki
jescze sie zapytam, bromek ktroe mam, z 500g, jest taki jakby wilgotny, zlepiony. da sie go jakos sensownie wysuszyc, zeby go nie zniszczyc? albo ew. mozna jakos policzyc, o ile moze byc ciezszy, niz suchy, zeby gramowo wyszlo wlasciwie do wywolywacza?
ODPOWIEDZ