[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: Mirosław »

Yeti pisze: 19 mar 2022, 23:51 takie mieszanie daje większą prędkość przepływu cieczy
Nie skupiałbym się na tym za bardzo...w momencie ,,przewracania,, koreksu też nie mamy wpływu na to jak wywoływacz bombarduje materiał wewnątrz.....ale zatem tak ,fotografia światłoczuła musi kogoś polubić i z wzajemnością inaczej nic z tego nie będzie :mrgreen: :mrgreen: zatem pozostanie im inna alternatywa......ja jej kiedyś nie miałem. :shock: :shock:
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: J.A. »

Yeti pisze: 19 mar 2022, 23:51 W każdym koreksie można przede wszystkim obracać szpulą.
Nie w każdym. W kodeksach Jobo 15xx i 25xx, nie ma takiej możliwości.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 20 mar 2022, 12:32 W kodeksach Jobo 15xx i 25xx, nie ma takiej możliwości.
No właśnie o tym pisałem.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: EE2 »

Mirosław, ja bardzo polubiłem fotografię analogową :) Pomimo tego, że mam cyfrową lustrzankę Canon EOS 20D to jednak fotografowanie Prakticą EE2 sprawia mi o wiele więcej radości niż cyfrówką. Jak do tego wyjdzie samodzielne wywoływanie negatywów i będzie mi się to udawać to już w ogóle będzie fajnie :)
Tak swoją drogą - jaki wywoływacz polecicie mi na początek przygody z wywoływaniem filmów? Materiały których używam obecnie to Foma Fomapan 200, następne które zakupię to będzie na 99% Fomapan 100 lub ewentualnie ORWO Tf12d o czułości 50ASA.
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: powalos »

Na początek coś co nie sprawi Tobie problemów z rozrabianiem;
Wywoływacz https://allegro.pl/oferta/r09-agfa-form ... 9718016072
Utrwalacz https://allegro.pl/oferta/foma-utrwalac ... 0558948210
Zwilżacz może być Fomy lub inny 250ml
Potrzebna będzie też menzurka (tak 50ml) oraz jakiś plastikowy pojemnik (tak na 1l) do rozrabiania
No i bardzo ważna rzecz: termometr z dokładnością 0,5 °C lub większą. Koledzy polecali tu taki "piwowarski".
Przyda się jakaś butelka do zlania utrwalacza (1L), bo wywoływacz jest "jednostrzałowy".
Tak bym proponował na początek. Przyda się jeszcze stoper/zegar. Może być cyfrowy.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: EE2 »

Dzięki :) Jako stoper/minutnik wykorzystam stary telefon, termometr i menzurkę będę musiał kupić. Jeśli dobrze zrozumiałem, to wywoływacz rozrabiam tuż przed użyciem i po wywołaniu filmu idzie on do utylizacji, natomiast utrwalacz mogę rozrobiony wykorzystać kilka razy? Przerywaczem nie warto w ogóle sobie zawracać głowy?

Pozdrawiam
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: PPaweł »

EE2 pisze: 20 mar 2022, 16:55 Przerywaczem nie warto w ogóle sobie zawracać głowy?
No to żeś zatrollował :->
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: EE2 »

Pytam się 100% na poważnie. Czytając forum spotkałem się z tym, że niektórzy tylko film płuczą między wywoływaniem a utrwalaniem, niektórzy jednak stosują przerywacz. Prawidłowo powinno się chyba jednak go zastosować?

Pozdrawiam
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: miki11 »

Ja przerywam 2% roztworem kwasu octowego w wodzie demineralizowanej. Potem płuczę. Stosuję wywoływacz Kodak D-76 i utrwalacz Fomafix P U1. Na razie jestem zadowolony, chociaż nie jestem bardzo zaawansowany w temacie analogowym. Niemniej filmy wywołuję samodzielnie i jeszcze chyba nie udało mi się jakoś totalnie spaprać procesu.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: powalos »

EE2, w 1 litrze rozrobionego utrwalacza możesz utrwalić 10-20 filmów "135" lub "120" (w zależności od zaleceń producenta). Trwałość rozrobionego jest spora. Musisz sobie zaznaczać ile filmów w nim utrwaliłeś (na jakiejś naklejce, na butelce) i datę rozrobienia. Wywoływacz po wywołaniu filmu utylizujesz. Ja przerywam wodą. Można też jak pisze miki11.
Fan Pentax'a.
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: miki11 »

Przerywanie 2% kwasem octowym gwałtownie zatrzymuje proces wywoływania, chodzi głównie o zmianę pH. Można po prostu dłużej płukać, wtedy zakończenie etapu wywoływania po prostu trwa nieco dłużej. Ale to są zazwyczaj niewielkie różnice. Mnie przekonuje zmiana odczynu z alkalicznego na kwaśny. To zabezpiecza także utrwalacz przed kontaktem z alkalicznymi resztkami wywoływacza.
_________________
Łatwe nie cieszy
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: PPaweł »

EE2 pisze: 20 mar 2022, 17:34 Pytam się 100% na poważnie.
Bardzo możliwe. I, jak dobrze pójdzie, niedługo zacznie się dyskusja szkoły falenickiej z otwocką na ten temat. Właśnie na tym polega klasyczny trolling :-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: powalos »

miki11, gdy zaczynałem na przełomie lat 60/70 XX w. to nawet nie przepłukiwałem. Nikt mi o tym nie powiedział. Później używałem przerywacza kwaśnego i teraz powtórnie tylko wody. Któryś producent nie zaleca przerywać jakichś swoich filmów "na kwaśno". Było tu o tym na forum.
Fan Pentax'a.
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: miki11 »

powalos pisze: 20 mar 2022, 21:14 gdy zaczynałem na przełomie lat 60/70 XX w. to nawet nie przepłukiwałem. Nikt mi o tym nie powiedział. Później używałem przerywacza kwaśnego i teraz powtórnie tylko wody. Któryś producent nie zaleca przerywać jakichś swoich filmów "na kwaśno". Było tu o tym na forum.
Rozumiem. Wiem, że są np. wywoływacze kwaśne, wtedy przerywacz kwaśny w ogóle chyba traci sens. Niemniej octu używałem 35 lat temu i nie miałem żadnych "zagwozdek". Podobnie zresztą używałem kropli "ludwika" do końcowego zmiękczania, za co już zostałem tu zbesztany. Zresztą słusznie :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: powalos »

Bo to był zupełnie inny "Ludwik". Do zmiękczania zalecano też kilka kropli "niebieskiego" szamponu do włosów. Był w takich niezbyt dużych, szklanych butelkach. I też działało. Ale wtedy one też nie miały tych wszechobecnych poprawiaczy.
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ