EXA Ia, Ib, zdejmowanie z aparatu dźwigni przesuwu błony.

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dunabi
-#
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2022, 12:33

EXA Ia, Ib, zdejmowanie z aparatu dźwigni przesuwu błony.

Post autor: dunabi »

Zbieram aparaty EXA i EXAKTA i często zdarza mi sie kupić aparat z zdewastowaną dźwignią czy to plastikową w IB lub chromowaną w Ia. Jednocześnie chciałbym staruszkom naoliwić mechamizm. Zwracam się z prośbą o pomoc jak bez uszkodzenia zdjąć dźwignię przesuwu błony w aparatach EXA.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

EXA Ia, Ib, zdejmowanie z aparatu dźwigni przesuwu błony.

Post autor: powalos »

dunabi, próbował poszukać serwisówek w sieci ? Pierwsza jaka się wyświetliła
https://learncamerarepair.com/product.p ... condary=26
Fan Pentax'a.
dunabi
-#
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2022, 12:33

EXA Ia, Ib, zdejmowanie z aparatu dźwigni przesuwu błony.

Post autor: dunabi »

Dziękuje za informację.
Z_photo
-#
Posty: 1025
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

EXA Ia, Ib, zdejmowanie z aparatu dźwigni przesuwu błony.

Post autor: Z_photo »

dunabi pisze: 06 mar 2022, 13:04 ... jak bez uszkodzenia zdjąć dźwignię przesuwu błony w aparatach EXA.
To może być trudne bez specjalnego klucza, z mimośrodowo umiejscowionym, pojedynczym pinem.
Myślę, że to nie przypadek, że w tych aparatach dźwignie naciągowe często są sfatygowane.
Nie dłubałem jeszcze we wnętrzu EXY (a pasowałoby, bo ta którą posiadam ma spowolnioną migawkę), ale być może nie trzeba zdejmować dźwigni naciągowej by dostać się do najważniejszych mechanizmów aparatu: https://simonhawketts.co.uk/2017/04/22/ ... ed-repair/
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

EXA Ia, Ib, zdejmowanie z aparatu dźwigni przesuwu błony.

Post autor: miki11 »

Niemiec już to do siebie ma, że zawsze wymyśli jakiś "patent". Kto wyjmował zamek z drzwi Passata, ten wie jaki klucz trzeba kupić.
_________________
Łatwe nie cieszy
dunabi
-#
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2022, 12:33

EXA Ia, Ib, zdejmowanie z aparatu dźwigni przesuwu błony.

Post autor: dunabi »

Rozpracowałem Niemca wschodniego; należy podważyć pierscień z oznaczona kropką - jest przyklejony szelakiem tak jak okładziny, co wydaje się niemożliwe dla Niemca, następnie należy przytrzymać tarczkę z liczbą zdjęć i odkręcic górną śróbkę i dalej to już wszysto jest jasne. Po złożeniu powrotnym, pierścionek z kropką przyklejam klejem Kropelka.
Z_photo
-#
Posty: 1025
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

EXA Ia, Ib, zdejmowanie z aparatu dźwigni przesuwu błony.

Post autor: Z_photo »

dunabi pisze: 12 mar 2022, 11:04 Po złożeniu powrotnym, pierścionek z kropką przyklejam klejem Kropelka.
Nie polecam stosowania klejów cyjanoakrylowych przy serwisowaniu sprzętu fotograficznego.
Poza tym, że cementuje łączone części w zasadzie "na amen" (chyba nieprzypadkowo producent zastosował szelak), to wiążąc generuje dymek, który może osiąść na sąsiednich elementach w postaci białego nalotu - trudnego lub wręcz niemożliwego do usunięcia bez uszkodzenia powierzchni którą pokrył.

Bardzo dziękuję za wskazanie sposobu demontażu dźwigni - będę mógł wreszcie zająć się Exą, która do mnie trafiła. ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 1025
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

EXA Ia, Ib, zdejmowanie z aparatu dźwigni przesuwu błony.

Post autor: Z_photo »

dunabi pisze: 06 mar 2022, 13:04 Zbieram aparaty EXA i EXAKTA ...
Wysłałem do Ciebie wiadomość prywatną.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ