[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: EE2 »

Witam serdecznie. Tak jak w tytule - kupię koreks do wywoływania filmów małoobrazkowych, najlepiej taki na jedną góra dwie rolki takiego filmu. Może jest tutaj ktoś kto chciałby wesprzeć początkującego fana klasycznej fotografii i ma takowy koreks do sprzedania w dobrej cenie? :)

Pozdrawiam
Paweł
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: 4Rider »

... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: EE2 »

Ten Paterson wydaje się być dobrą opcją :)
Takie małe pytanie: czy są (lub były) koreksy 1x 135?
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: J.A. »

EE2, tak jobo 1510 i 2510. Ten drugi raczej tylko do obróbki rotacyjnej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: miki11 »

Mam Jobo 1510 i chwalę. Ten koreks generalnie nie przecieka. Na razie nie moczę 120.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: mrek »

EE2 pisze: 15 mar 2022, 10:25 Witam serdecznie. Tak jak w tytule - kupię koreks do wywoływania filmów małoobrazkowych
Kup jednak coś co może wywoływać także film 120. Nigdy nie mów nigdy, że zostaniesz przy małym formacie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
itr
-#
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 2020, 23:22

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: itr »

Jako pierwszy koreks do wołania po jednym filmie polecam radziecki koreks z plastyku nie bakelitu, mam od lat prawie identyczny: https://allegrolokalnie.pl/oferta/kore ... an-idealny

Mój różni się jedynie otworem w pokrętle,np na termometr reszta, koncepcja taka sama. Obudowa identyczna. ( ważne aby był już z plastyku, a nie z bakelitu)
Taki koreks jest dla uważnych ludzi, wieczko nie jest zakręcone, kiedy puści się wodę , jej poziom je podnosi. Jednak prostota i szybkość ładowania filmu czynią z niego naprawdę najbardziej poręczny tank przewyższający Krokusa, PZO starego i nowego patersona Kajzera. 10 sekund i film nawinięty.

Inna opcja to skorzystać z Krokusa i kupić do niego szpulę Paterson.Plastyk czarny Krokusa bije na głowę Patersona, tak samo kręcenie szpulką jest przyjemniejsze. Jednak ładowanie filmu lepiej wychodzi do białych nowych szpul angielskich, na rurce z Krokusa taka szpula musi być dobrze odciśnięta czarnym zaciskiem, bo nie ma bolca przeciw rotacyjnego pasującego do rowka rurki z Krokusa.
itr
-#
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 2020, 23:22

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: itr »

Szpulka w mojej wersji koreksu:
487525D2-FE98-43A2-9E5E-3219D4765C15.jpeg
487525D2-FE98-43A2-9E5E-3219D4765C15.jpeg (100.14 KiB) Przejrzano 1461 razy
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: Z_photo »

itr pisze: 15 mar 2022, 16:55 ... polecam radziecki koreks...
A ja nie polecam - bez względu na to jakie są jego cechy.
Wątkodawcy sugeruję zakup normalnego sprzętu, pochodzącego z normalnego kraju.

Polecam Jobo 1510 / 1520 - nie najtańszy, ale koszt nabycia zostanie skompensowany mniejszym zużyciem chemikaliów (wymaga mniejszej objętości roztworów).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 15 mar 2022, 17:49 zakup normalnego sprzętu,
Otóż to.
itr pisze: 15 mar 2022, 16:55radziecki koreks
Brakuje jeszcze zachęty do wyszukania koreksu z taśmą karbowaną... Ten sowiecki to był dobry w latach siedemdziesiątych i wcześniej. Czasy kręcenia szpulą minęły, a ten wyżej polecany do przewrotek się nie nadaje, że o turlaniu czy kręceniu nie wspomnę.
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: Vitlich »

Z_photo pisze: 15 mar 2022, 17:49 Polecam Jobo 1510 / 1520
Tak. Też bym radził dołożyć do 1520. Koreksy na jeden film to taki sobie pomysł moim zdaniem, bo nawet jak robisz jedną rolkę na 3 miesiace, to możesz ją wsadzić do lodówki i wywołać razem z następną -- w końcu fotografia analogowa powinna też uczyć trochę cierpliwości :-P. A wywołanie 2 rolek, to jest mniej więcej 110% pracy potrzebnej by wywołać jedną rolkę (a nie 200% jakby się mogło wydawać na oko). A w przypadku JOBO, który faktycznie jest drogi, objętość chemii jest mniejsza niż innych koreksów. Nie pytaj mnie skąd ten wynik (bo nie pamiętam i nie chce mi się jeszcze raz :-P ), ale sam jak szukałem koreksu dla siebie to policzyłem, że po ok. 80 (pewnie plus/minus z 10) wołaniach zwraca się różnica w cenie jobo 1520 i 2 szpul w porównaniu do patersona na 2 szpule (liczyłem dla ID-11 1+1). Potem tylko oszczędzasz, potraktuj to jak inwestycję, zwłaszcza że jak filmy drożeją, to chemia też zdrożeje.
itr
-#
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 2020, 23:22

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: itr »

Ad aka.
Opisałem zalety, i ograniczenia, koreksu najlepszego do ładowania, no może bez wskazania na objętość roboczą ok 400 ml. Banalnie proste ładowanie,(bo zrozumiałem, że ma być dla zielonego amatora? Bez urazy 🙂)


10x fomapan 100 i do tego litr D76 w stoku, złoży się razem z takim koreksem za 15-40 zł na cenę nowego Jobo.
360 strzelonych klatek jest więcej warte niż magicznie przewracane negatywy w nowym Jobo… Taki mam światopogląd, a zakupów późniejszych nie kwestionuję. Po prostu chcę zaoszczędzić spoconych palców po 3/4 filmu przy zablokowaniu.

Są koreksy widmo od razu złe , stare zakurzone z pchlich targów, jednak ten, o którym piszę mam od 30 lat, i mogę śmiało mogę polecić ogarniętej osobie której nic nie wypada z rąk.

Dodatkowo - kupiłem Patersona na 1 film, i jest gigantyczny, jak stary krokus 800, zmieniłem go od razu na taki w wersji na 2 filmy, - wtedy doceniłem inny plus : bardzo przyjemnie ładuje się go materiałem 120.... Wersja na 3 filmy 35mm jest sprzedawana bez szpul, które trzeba dokupić. Patersony trochę ciekną, przy przewrotkach, ale raz na jakiś czas przestają, mają plastikowe wióry w nowości i różne zadziory, gorzej niż w Krokusie się w nich kręci, tarcie , szura. ale mają wbudowany wygodny wlew i dość dobre białe szpule, które tylko się w stosunku do siebie wyginają i ustawiają na chwilę tak że nie mieści się w nich film, trzeba pociągnąć na boki prawą i lewą część szpuli i film da się wsuwać już normalnie, Kulka która blokuje i chwyta film przy nakręcaniu działa dobrze.
Piszę o nowych koreksach, z tego roku, których jakość wykonania chyba trochę spada. Bardzo stare patersony strasznie mi się spodobały ale malutkie szpulki blokowały się bardziej niż te od Krokusów, ale to była zupełnie inna seria, z małym korkiem.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2022, 21:13 przez itr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: Imperitus »

Miałem taki koreks po dziadku, jeszcze bakelitowy. Z czystej ciekawości nawinąłem kika razy film przy świetle- elegancko, ale po ćmoku...
Już nie będę się śmiał z piewców Zenita
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: EE2 »

No to teraz mam dopiero zagwozdkę :mrgreen:
Zastanowię się i na pewno coś sobie wybiorę :)

P.S. Dlaczego kręcenie szpulą przy wywoływaniu filmu jest złe? Pamiętam za dawnych czasów jak ojciec wywoływał w LOMO tanku filmy super 8 to tam tylko można było kręcić szpulą :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: miki11 »

A dla mnie jednak ważny był minimalny lub zerowy wyciek. To jest ważne w przewrotkach. Dlatego Jobo 1510. Jak dorosnę do 120, kupię Jobo na dwie szpulki.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ