Mamiya 645 - "krzywy" przesuw filmu

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Mamiya 645 - "krzywy" przesuw filmu

Post autor: darekdp1 »

Kolejne klatki coraz bardziej zbaczają ku brzegowi filmu. Aż do mementu, gdzie naświetlona klatka włazi na napisy "KODAK".
Na początku jest dobrze, a potem systematycznie film przesuwa się do jednego brzegu. Klatki 10-13 wchodzą około 2 mm na napisy boczne. Może jakieś sugestie ?
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Mamiya 645 - "krzywy" przesuw filmu

Post autor: PPaweł »

Czy szpulki filmu mają jakiś poosiowy luz w zamocowaniu? Bo raczej nie jest możliwe, żeby się film zwijał krzywo, przecież kołnierze szpulki odbierającej go trzymają. A może da się przepuścić film przez otwarty aparat i zobaczyć, co się tam dzieje?
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Mamiya 645 - "krzywy" przesuw filmu

Post autor: Mirosław »

darekdp1 Spróbuj użyć innego inserta na który zakłada się film jak masz, może to coś wyjaśni. :shock:
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Mamiya 645 - "krzywy" przesuw filmu

Post autor: J.A. »

Jak sugeruje PPaweł, trzeba sprawdzić luz poosiowy szpulek, ale też Czy któreś z czterech osadzeń szpulek nie ma jakiegoś luzu bocznego.
Jeżeli szpula siedzi na ukos w swoim gnieździe to będzie się tak robiło.

No i jeszcze jedno. Czy po przewinięcie filmu w całości jest on nierówno nawinięty?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Mamiya 645 - "krzywy" przesuw filmu

Post autor: aka »

darekdp1 pisze: 13 mar 2022, 22:06 Kolejne klatki coraz bardziej zbaczają ku brzegowi filmu.
To możemy założyć klub, no może kółko... Mam tak samo w P645N. No może nie w takim stopniu, ale końcowe klatki zjeżdżają tak na minimetr, na styk z naświetlonymi parametrami ekspozycji. Da się żyć, ale wkurza to bardzo. Dzieje się tak z różnymi insertami, a nie występuje w P645. U mnie ewidentnie problem jest w korpusie - doginanie docisku szpuli nie pomogło, film jest nawijany bez luzów.
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Mamiya 645 - "krzywy" przesuw filmu

Post autor: darekdp1 »

Dzięki wszystkim za rady. Insert za każdym razem jest inny ( po ostatnim filmie). Muszę dobrze pooglądać mechanizm. Film na końcu jest nawinięty prawidłowo.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Mamiya 645 - "krzywy" przesuw filmu

Post autor: PPaweł »

Ja to widzę tak, że osie obu szpul są lekko zbieżne i któraś szpula się coraz bardziej przesuwa w górę/w dół w miarę przewijania. Do tego potrzebny jest luz, o który pytałem. Z kolei na przykład luz na jednym zaczepie szpuli, przy ciasnym spasowaniu drugiego (zwłaszcza "napędowego") może dawać to przekoszenie osi.
ODPOWIEDZ