Foma - czasy przy pull i push

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Foma - czasy przy pull i push

Post autor: aka »

Ktoś (rbit9n?) pisał o regule przeliczania czasu przy wywoływaniu Fomy naświetlanej na czułość +/- pudełkowej, innej niż dla pozostałych filmów. Nie mogę znaleźć tego wątku. Ktoś coś? No chyba, że mi się coś pomyliło...
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Foma - czasy przy pull i push

Post autor: rbit9n »

w przypadku normalnych filmów stosuje się wydłużenie/skrócenie czasu wołania o 10% na każdy 1 stopień DIN, ale w przypadku fomy czasami to jest za mało, aczkolwiek jako wartości wyjściowe lepsze to niż nic.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Foma - czasy przy pull i push

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 10 mar 2022, 11:31 w przypadku normalnych filmów stosuje się wydłużenie/skrócenie czasu wołania o 10% na każdy 1 stopień DIN, ale w przypadku fomy czasami to jest za mało, aczkolwiek jako wartości wyjściowe lepsze to niż nic.
Ok, za mało czyli % ewentualnie większy trzeba zastosować w rachunku czy czas za mały wychodzi przy 10% ?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Foma - czasy przy pull i push

Post autor: rbit9n »

znaczy, że trzeba dodawać więcej niż wspomniane 10%, w zależności od wywoływacza bywa 15 - 30%.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Foma - czasy przy pull i push

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 10 mar 2022, 12:54 znaczy, że trzeba dodawać więcej niż wspomniane 10%, w zależności od wywoływacza bywa 15 - 30%.
To niezła kicha, szczególnie przy naświetlaniu na mniej niż "nominalna" czułość.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Foma - czasy przy pull i push

Post autor: 4Rider »

Ja wiem, ale drugi raz ci nie powiem :-P
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ