Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3174
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 07 sty 2022, 21:06 jak i nie polecam foto_karabinów lotniczych
A pytal ktos niedawno o filmy do nich. Myslalem ze Ty :-P
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 07 sty 2022, 21:10 te Rapidy zreszta tez nie.
Oczywiście że też nie. I nie polecam, ale nie polecam mniej niż nie polecam Mamiya ogólnie Press ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 07 sty 2022, 21:11 A pytal ktos niedawno o filmy do nich. Myslalem ze Ty
Jasne, ja co najwyżej mógłbym pytać o taśmy z pociskami do innego typu karabinu :mrgreen:

Ogólnie jeśli to było na taśmy 70 mm to jest tego pełno na ebay na szpulach różnych i do IMAXa i jakieś BW Agfy chyba,
ale były też chyba szersze taśmy, ale to już prehistoria.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2022, 21:16 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3174
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 07 sty 2022, 21:12 I nie polecam, ale nie polecam mniej niż nie polecam Mamiya ogólnie Press
W takim razie bede sie w dlaszym ciagu rozgladal i za jednym i za drugim 8-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 07 sty 2022, 21:15 W takim razie bede sie w dlaszym ciagu rozgladal i za jednym i za drugim
Powodzenia - to w Japonii bardzo tanie jest, najtańszy średni format na świecie (no z takich trochę lepszych).
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3174
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 07 sty 2022, 21:18 to w Japonii bardzo tanie jest
Teraz juz nie jest. Bylo swego czasu. Przynajmniej przez Ebay
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 07 sty 2022, 21:35 Teraz juz nie jest
Stosunkowo pewnie wciąż, ale ogólnie to już nic nie jest tak tanie jak nawet te 2-3 lata temu :-(
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3174
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: oKuba »

4Rider, Niestety. Na szczescie zdolalem sie wtedy solidnie zaopatrzyc, ale oczywiscie nie we wszystko
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: jac123 »

oKuba pisze: 07 sty 2022, 18:09 Nikt nie uzywa lub nie uzywal?
Ja mam, cały komplet na sprzedaż, w oryginalnej walizeczce -Mamiya Super 23 + kilka obiektywów. Pytaj o co chcesz.
Żadne tam Omegi , czy inne. To sprzęt niszowy, nic do tego nie dokupisz, a potem nie sprzedaż.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: 4Rider »

jac123 pisze: 07 sty 2022, 22:34 To sprzęt niszowy, nic do tego nie dokupisz, a potem nie sprzedaż.
To nie jest prawda, mam z tym całkiem odmienne doświadczenie, a Ty żadnego raczej,
To wygląda tylko na reklamę oferowanego produktu. A K-O sam chciałeś ode mnie kupić, ale Twoja oferta była zbyt niska.
A niszowe są wszelkie kamery prasowe przecież.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Filip
-#
Posty: 73
Rejestracja: 31 maja 2008, 19:03
Lokalizacja: Pomorze
Kontakt:

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: Filip »

oKuba - posiadam Mamiye Press, oryginalna wersje w kolorze wymiocin ;)
Kupilem wlasnie na ebay i nadal sa tanie, tylko trzeba cierpliwosci. Zaplacilem okolo 1000zl za zestaw z matowka, obiektywem i kaseta 6x9. O matowke poprosilem specjalnie sprzedawce i dorzucil ja za dodatkowe 160zl.

Kaseta na film starego typu rowniez w kolorze wymiocin, o tyle fajna ze uszczelki sa zrobione z przedzy lnianej a nie gabki, wiec sa ok. Moze byc problem z odstepami miedzy klatkami, wiec trzeba uwazac przy przewijaniu. O kupowaniu tanio uszkodzonych kaset i naprawie nie ma co myslec, wpakowalem sie w to i zamawialem zebatke za 25$, a potem sprezynke ktora uszkodzilem przy montazu...

Ogolnie, nie ma tam zabezpieczen znanych z pozniejszych modeli Mamiyi, typu przypomnienia o wyjeciu dark slide. Nic tam nie jest skorelowane ze soba "dla bezpieczenstwa".
Unikaj na pewno obiektowow z chromowana migawka. Latwo sie psuja, co niestety mnie spotkalo w trakcie 30km gorskiej trasy. Polecam pozniejszy obiektyw od Mamiya Universal, 127mm.

Aparat ktory otrzymalem jest ok, natomiast obiektyw mial mgle z tylu i migawka nie dzialala. Od razu zalozylem zwrot na ebay, sprzedawca wyslal mi drugi obiektyw byle bym tego zestawu mu nie odsylal ;) Drugi obiektyw mial ladne szklo, nie dzialala przyslona, na migawce byl olej i wolne czasy byly zbyt wolne.
Oba obiektywy naprawilem i sprzedalem, kupujac w koncu 127mm od innego japonczyka, tym razem wszystko cacy. Kupowanie na ebay jest dosc bezpieczne, bo jesli przedmiot razaco nie zgadza sie z opisem, sprzedawca musi zaakceptowac zwrot, inaczej straci i towar i pieniadze.

Jesli chcesz zaplacic wiecej i nie interesuja Cie ruchy typu tilt (albo dziurawy miech), to Mamiya Universal bedzie najnowszym rozwiazaniem. Pozwala ona na zamontowanie Polaroida.
Mamiya Super 23 jest o model starsza i najpopularniejsza, ale moim zdaniem japonczycy chca za nia zbyt duzo pieniedzy. Czasem mozna ja trafic na lokalnych rynkach taniej. Ma lepszy dalmierz niz pierwszy model, wiec jesli taki typ fotografii jest pozadany, to polecam ten model. Mam wlasnie do tego modelu ksiazke serwisowa.

Ja wybralem najstarszy/najtanszy model do pejzazy i uzywania wylacznie z matowka, ktora notabene jest ciemna jak diabli. Wlasnie zamawiam nowa matowke z Chin.
Nowsze kasety na film maja uszczelki wykonane z gabki i jak czesto widac na aukcjach, sa to raczej ich slady. Nowe uszczelki mozna zamowic laserowo wyciete od Aki Asahi. Ostrzegam jednak, sa tak grube, ze nie moglem zalozyc kasety na aparat i musialem ja troche uszkodzic :-?
Najwieksza wada tego systemu to jego waga i wiek. Zrobilem moze 2 rolki tym aparatem a mysle ze Fuji GW690 moze byc lepsza opcja na gorskie eskapady.

Jak masz jakies pytania to pisz :-)
Pozdrawiam.
oKuba
-#
Posty: 3174
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: oKuba »

Filip, Dzieki Filip. Moja Super 23 + 100/3.5 funkcjonuje po kalibracji dalmierza i wymianie uszczelki w kasecie tak jak powinna. Obiektyw naprawde pieknie rysuje i nawet sie zastanawiam czy nie dokupic 150tki, ale dalej nie zamierzam systemu rozszerzac. Na piesze wypady troche nieporeczne, w samochodzie jak kazdy inny..
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: Bocianowski »

Że ja tego wątku nie widziałem! oKuba pyta o moją Mamiyę a mnie nie ma na forum. Straszne :(
Robiąc dziś kilka ujęć 6x9 (dlaczego oKuba nie lubi tego formatu?!) zauważyłem, że uszczelnienia są już do wymiany. Niby nic się nie zaświetla ale ubytki już znaczne :(
Stąd pytanie do oKuba: ściągałeś uszczelnienia zza oceanu (obojętnie którego :-) ) czy też może ktoś z EU sprzedaje?
Także ciekawi mnie kalibracja dalmierza. Ja sprawdzałem patrząc przez lupę na matówkę i porównując to z dalmierzem. Wydaje mi się, że się zgadza.
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
oKuba
-#
Posty: 3174
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: oKuba »

Bocianowski, Zaczne od uszczelek i kalibracji. Aparat dotarl do mnie z Japonii rozkalibrowany. Widac to bylo w dalmierzu, ze na nieskonczonosci nie ma pokrycia a probny film potwierdzil spostrzezenia. Mam na miejscu dobry warsztat specjalizujacy sie w Mamiyach wiec przy okazji kalibracji wymieniono rowniez uszczelki. Za calosc zaplacil sprzedawca. Jakies 75,- Euro z tego co pamietam.

Za uszczelki to sam bym sie zabral, za kalibracje juz nie, pomimo, ze w sieci operacja wyglada niby bardzo prosto, ale mam zelazna zasade, ktorej sie trzymam. Oryginalne uszczelki z Japonii kiedy na nie zagladalem tez nie nalezaly do najtanszych, ze sie tak dyplomatycznie wyraze. Tak wiec niestety i tutaj nie pomoge. Jesli mialbym ponownie wymienial, to raczej sam te uszczelki bym wycinal, jesli ceny za oryginaly sie nie zmienily.

Dlaczego nie przepadam za 6x9? Jesli juz prostkat to 6x7, reszta to marnowanie negatywu ;-) Wiem, wiem, to duze uproszczenie i dla fanow tego formatu moze byc zbyt odwazna teza..
Z_photo
-#
Posty: 1007
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Kilka pytan o Mamiye 23 i pochodne

Post autor: Z_photo »

Miałem niedawno "na warsztacie" Mamiyę Super 23. Kolega poprosił mnie o oczyszczenie celownika i kalibrację dalmierza.
Jeśli chodzi o obsługę serwisową, to to ten sklasyfikowałbym jako jeden z prostszych - wszystko poszło gładko ale wcześniej dokładnie przeanalizowałem instrukcję serwisową i obejrzałem materiały wideo w sieci. Czyszczenie elementów optycznych oprócz odpowiednich środków chemicznych wymaga staranności i cierpliwości - chociażby ze względu na ilość elementów optycznych celownika i sprzężonego z nim dalmierza.
Powierzony mi aparat pochodził z późniejszego okresu produkcji, był zmontowany z użyciem wkrętów krzyżakowych - do ich odkręcania i przykręcania należy używać wkrętaków w standardzie JIS (w modelach wcześniejszych podobno występowały wkręty na śrubokręt płaski).
Co do uszczelnień, to te oferowane przez Aki-Asahi mogę szczerze polecić. Produkty tego sprzedawcy (oprócz uszczelnień także okleiny) montowałem w wielu aparatach - ich jakość i dopasowanie jest doskonałe. Po zakupie docierają po ok. 2 tygodniach, czyli znacznie szybciej niż podobne elementy zakupione w Hugostudio (w tym przypadku przesyłki wędrowały ponad 2 miesiące).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ