Papiery

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dyster
-#
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2022, 19:37

Papiery

Post autor: dyster »

Witam. Proste pewnie pytanie. Papiery fotograficzne leżały sobie 10 lat. Szczelnie, oryginalnie zapieczętowane. Czy będą nadal do użytku, czy to ma jakieś terminy przydatności??? Mam możliwość kupić tonę papierów, różnych formatów, dobrej marki, stąd pytanko.
Jeśli w złym dziale, nie bijcie.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Papiery

Post autor: aka »

dyster pisze: 25 lut 2022, 18:31 Witam. Proste pewnie pytanie. Papiery fotograficzne leżały sobie 10 lat. Szczelnie, oryginalnie zapieczętowane. Czy będą nadal do użytku, czy to ma jakieś terminy przydatności??? Mam możliwość kupić tonę papierów, różnych formatów, dobrej marki, stąd pytanko.
Jeśli w złym dziale, nie bijcie.
Jak tonę to warto się pokusić o zrobienie testów.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Papiery

Post autor: shredderr »

Nowoczesne papiery mają w sobie substancje przyśpieszające. Starzeją się o wiele szybciej, niż kilkudziesięcioletnie np marki FOTON.
Bez testów ani rusz.
Z_photo
-#
Posty: 1023
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Papiery

Post autor: Z_photo »

Kiedyś przetrzymałem o jakieś dwa-trzy lata ponad datę przydatności barytową Agfę Multicontrast Classic i niestety nie nadawała się już ona do sporządzania powiększeń. Obraz był zszarzały.
Zaznaczam że papier był przechowywany w chłodziarce, w dodatkowym opakowaniu chroniącym przed wilgocią.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Papiery

Post autor: rbit9n »

Z_photo pisze: 25 lut 2022, 19:52 barytową Agfę Multicontrast Classic i niestety nie nadawała się już ona do sporządzania powiększeń. Obraz był zszarzały.
takie papiery nadają się tylko do wołania infekcyjnego, jeśli ktoś lubuje.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
dyster
-#
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2022, 19:37

Papiery

Post autor: dyster »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Nie skuszę się w takim razie.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Papiery

Post autor: rbit9n »

znaczy wiesz, bez testów ani róż. i to każda paczka musiałaby być sprawdzona.
nie wiem jak inne, prócz Agfy, ale baryty Tetenal strasznie dymią. nawet używanie Kodaka D-166 nie do końca temu zapobiega.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ