Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: skiper75 »

Nie mam juz weny. Pochwalcie sie jak sobie z tym syfem radzicie. Jak patrze na prezentowane w sieci materialy po scanowaniu a porownam do moich to mi rece opadaja. Wyeliminowalem przerywacz uzywam wody. Woda ze sklepu. Dmucham czyszcze przed zaladowaniem a i tak mam syfntaki ze placze po nocach.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: zladygin »

Przejdź na 8x10 albo jeszcze większy i rób stykówki :mrgreen:
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: skiper75 »

zladygin pisze:Przejdź na 8x10 albo jeszcze większy i rób stykówki :mrgreen:
Obrazek

Ale ja mam problem z procesem nie scanowaniem
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: powalos »

skiper75, plamkowanie po skanowaniu to upierdliwa i żmudna - niestety - czynność. Jasne, że trzeba dbać aby tego syfu na materiałach było najmniej. No i o skaner (jego szybę też trzeba dbać). Dzisiaj skanowałem "mały" i szczęśliwie nie było źle. Przykładową klatkę (zmniejszoną liniowo o 50% i zapisaną do .jpg załączam. Ale zapewniam, że często jest dużo, dużo gorzej
luty34_1-2.jpg
Fan Pentax'a.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: zladygin »

Tak poważnie:
Podejdź systemowo: syfy są albo wrodzone (dziurki i plamki na negatywach), albo nabyte (zadrapania w czasie przewijania w aparacie, ładowania do koreksu, podrapania świeżej emulsji, przylepione w czasie suszenia - niezależnie od formatu).
1. Zdefiniuj jakiego są pochodzenia.
2. Jak wykorzystujesz negatywy:
a. skany i do formy cyfrowej
b. tradycyjnie
jeżeli a. to fotoszop pomoże na wszystko
jeżeli b. to wróć do 1. Pomyślimy.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: skiper75 »

powalos pisze:skiper75, plamkowanie po skanowaniu to upierdliwa i żmudna - niestety - czynność. Jasne, że trzeba dbać aby tego syfu na materiałach było najmniej. No i o skaner (jego szybę też trzeba dbać). Dzisiaj skanowałem "mały" i szczęśliwie nie było źle. Przykładową klatkę (zmniejszoną liniowo o 50% i zapisaną do .jpg załączam. Ale zapewniam, że często jest dużo, dużo gorzej
luty34_1-2.jpg
Chcesz mi powiedziec ze wszyscy tak maja lol. Kurde mam nadzieje ze cos zle robie
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: zladygin »

skiper75 pisze: 21 lut 2022, 18:35 Chcesz mi powiedziec ze wszyscy tak maja lol. Kurde mam nadzieje ze cos zle robie
Jasne! Jak napisałem - fotoszop. Upierdliwe, ale efekty są b. dobre. To, czego tak zazdrościsz innym fotografiom w internecie, albo na wydrukach "pigmentowych" przeszło przez procesory cyfrowe. Nie ma cudów.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: skiper75 »

zladygin pisze:Tak poważnie:
Podejdź systemowo: syfy są albo wrodzone (dziurki i plamki na negatywach), albo nabyte (zadrapania w czasie przewijania w aparacie, ładowania do koreksu, podrapania świeżej emulsji, przylepione w czasie suszenia - niezależnie od formatu).
1. Zdefiniuj jakiego są pochodzenia.
2. Jak wykorzystujesz negatywy:
a. skany i do formy cyfrowej
b. tradycyjnie
jeżeli b. to fotoszop pomoże na wszystko
jeżeli a. to wróć do 1. Pomyślimy.
Mowie o plamach plamkach kropkach na negatywie. Nie od suszenia nie od mechanicznych uszkodzen. A problem jest przy powiekszeniach. Cyfrowo ogarniam.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: J.A. »

skiper75, nie wiem jak Ty masz, ale tak, w mniejszym lub większym stopniu wszyscy to mają.
I o zgrozo mieli też w dawnych czasach.
Stąd techniki plamkowania etc.
Tak jak pisze wyżej zladygin, musisz najpierw określić przyczynę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: zladygin »

skiper75 pisze: 21 lut 2022, 18:38 Mowie o plamach plamkach kropkach na negatywie. Nie od suszenia nie od mechanicznych uszkodzen. A problem jest przy powiekszeniach. Cyfrowo ogarniam.
Jeżeli na negatywie są kropki czarne to na powiększeniu białe - pędzelek i retusz. Trochę wprawy i po kłopocie.
Jeżeli na negatywie są kropki białe (przeźroczyste), to na negatywie czarne. Należy białą kropkę na negatywie zamienić na czarną (pędzelek i tusz), wtedy na odbitce masz białą i retuszujesz.

Na błysku-błysku, to może być wyzwanie, na błysku suszonym na powietrzu lub innych powierzchniach - nie jest to, po nabraniu wprawy, większym problemem
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: skiper75 »

J.A. pisze:skiper75, nie wiem jak Ty masz, ale tak, w mniejszym lub większym stopniu wszyscy to mają.
I o zgrozo mieli też w dawnych czasach.
Stąd techniki plamkowania etc.
Tak jak pisze wyżej zladygin, musisz najpierw określić przyczynę.
Przyczyna jest wywolywanie. Rotacyjnie w jobo 4x5. Mysle ze cos tu pieprze.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: skiper75 »

zladygin pisze:
skiper75 pisze: 21 lut 2022, 18:38 Mowie o plamach plamkach kropkach na negatywie. Nie od suszenia nie od mechanicznych uszkodzen. A problem jest przy powiekszeniach. Cyfrowo ogarniam.
Jeżeli na negatywie są kropki czarne to na powiększeniu białe - pędzelek i retusz. Trochę wprawy i po kłopocie.
Jeżeli na negatywie są kropki białe (przeźroczyste), to na negatywie czarne. Należy białą kropkę na negatywie zamienić na czarną (pędzelek i tusz), wtedy na odbitce masz białą i retuszujesz.

Na błysku-błysku, to może być wyzwanie, na błysku suszonym na powietrzu lub innych powierzchniach - nie jest to, po nabraniu wprawy, większym problemem
Ale ja wiem jak je usuwac lol ja chce ich nie usuwac nie majac lol
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: powalos »

skiper75 pisze: 21 lut 2022, 18:49 Ale ja wiem jak je usuwac lol ja chce ich nie usuwac nie majac lol
trochę takie marzenie, jak to mówią: "ściętej głowy". W 100 procentach nie da się tego uniknąć. ;-)
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: aka »

skiper75 pisze: 21 lut 2022, 18:49 Przyczyna jest wywolywanie. Rotacyjnie w jobo 4x5. Mysle ze cos tu pieprze.
Albo kiepski materiał (jaki?) albo wywoływacz lewy (jaki?). Największe uszkodzenia emulsji miewałem na świeżych filmach Ilforda. Wywoływacz w proszku użyty wcześniej niż doba po wymieszaniu też produkuje syfy.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Paprochy plamy i Bog wiec co jeszcze

Post autor: skiper75 »

aka pisze:
skiper75 pisze: 21 lut 2022, 18:49 Przyczyna jest wywolywanie. Rotacyjnie w jobo 4x5. Mysle ze cos tu pieprze.
Albo kiepski materiał (jaki?) albo wywoływacz lewy (jaki?). Największe uszkodzenia emulsji miewałem na świeżych filmach Ilforda. Wywoływacz w proszku użyty wcześniej niż doba po wymieszaniu też produkuje syfy.
Glownie Kodak Tmax100 ale tez delta 100

Ja bym sie zapytal “JA” czy predkosc rotacji moze byc przyczyna ze np sie pieni czy cus ?
ODPOWIEDZ