Bessa R4M wypożyczę

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Bessa R4M wypożyczę

Post autor: Janis »

Hej,
czy jest ktoś w Łodzi / Warszawie / Włocławku lub w okolicy Łodzi, kto ma aparat Bessa R4M / R4A, bądź posiada wiedzę, gdzie taki model mogę wypożyczyć?

Mam Contaxa G2, świetny aparat, ale po kilku latach użytkowania brakuje mi w nim już opcji manualnego ustawiania ostrości.
Leica to dla mnie aparat za drogi (lub ujmując to inaczej- cena jest zbyt wygórowana, coś jak produkty apple'a)

Szukam możliwości pożyczenia aparatu z obiektywem na tydzień, by zobaczyć czy to jest w ogóle sprzęt dla mnie.
Interesuje mnie ergonomia (pokrętło czasów podobno działa z dużym oporem), działanie światłomierza (rzekomo nie pobiera danych z centralnego punktu a raczej z całej sceny), praca z wizjem, itp.

W zamian cóż- mogę zaproponować Contax G2 / Mamiya 645pro / Nikon F100


(Szanowny adminie, jeśli to powinno być w dziale Bazar, proszę o przerzucenie tam)
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Bessa R4M wypożyczę

Post autor: miki11 »

A za jakie dutki teraz można kupić taką Bessę?
_________________
Łatwe nie cieszy
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Bessa R4M wypożyczę

Post autor: Janis »

Widziałem ceny pomiędzy 6.5-8.5 tys. PLN
Jest to dość młody sprzęt (premiera 2006 rok), kwota zakupu nadal wysoka i mam wrażenie teraz sprzęt będzie coraz droższy...
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Bessa R4M wypożyczę

Post autor: oKuba »

Janis, Posiadam R2A od kilku lat kupujac wtedy naprawde okazyjnie i to od handlarza ale wtedy sprzet analogowy byl naprawde tani.

Oba modele roznia sie tylko zakresami ramek w wizjerze, wiec odnosnie Twoich pytan:

1. Pokretlo czasow dziala jak w kazdym innym aparacie.
2 Ergonomia jest ok, pod warunkiem ze uzywasz dodatkowego grypa jak na zdjeciu
3. Swiatlomierz funkcjonuje poprawnie. Negatywy sa takie jakie powinny
4. Pracy z wizjem nie czaje. Z wizjerem? Zewnetrznym?

Ogolnie to sprzet godny polecenia, wyswietlanie czasow w dalmierzu oraz 1/200 sek ciesza.

A na marginesie. Nie jestem z Twoich okolic, ale nie wyobrazam sobie wypozyczenia aparatu obcej osobie ot tak, do wyprobowania. Ale moze staroswiecki jestem.

C278010C-6243-4571-85E0-71CD9FB744C6.jpeg
Ostatnio zmieniony 16 lut 2022, 11:49 przez oKuba, łącznie zmieniany 1 raz.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Bessa R4M wypożyczę

Post autor: aka »

oKuba pisze: 16 lut 2022, 10:55amek w wizjerze
oKuba pisze: 16 lut 2022, 10:55 ramek w wizjerze
Pytanie laika - dla dłuższych ogniskowych wyświetla się ramka zajmująca mniejszą część pola w wizjerze?
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Bessa R4M wypożyczę

Post autor: Janis »

dzięki za odpowiedź.

Chodzi ogółem o wrażenia pracy na wizjerze wbudowanym, gdzie ramka dostosowuje się do wybranej wartości ogniskowej obiektywu.
W przypadku R2A zakładam, że jeśli chcesz podpiąć obiektyw 35mm lub szerszy musisz używać dodatkowy wizjer, prawda?
To samo z obiektywami o wysokiej ogniskowej do 90mm.

Tym różni się Bessa R4M / R4A od poprzedników- możliwość pracy na wbudowanych ramkach w zakresie od 21 do 90 mm.
Nie wiem co się wydarzyło w ostatnich latach, nie śledziłem rynku, gdyż nie planowałem zmian ani zakupów...
Ale NOWA Bessa R4M kosztowała kiedyś 800-1000eur, dziś z tego co widzę to kwota za UŻYWANĄ 1600-1900eur... abstrakcja :)

"A na marginesie. Nie jestem z Twoich okolic, ale nie wyobrazam sobie wypozyczenia aparatu obcej osobie ot tak, do wyprobowania. Ale moze staroswiecki jestem."
ja nie nalegam, uprzejmie zapytałem. Może z tym tygodniem to przesada, nawet z samym wypożyczeniem (chyba że od firmy trudniącej się wypożyczaniem sprzętu, są takie tylko wypożyczają aparaty cyfrowe i obiektywy). Ale przed zakupem wolałbym zaznajomić się czy taki sprzęt mi w ogóle odpowiada. :)
Ostatnio zmieniony 16 lut 2022, 12:01 przez Janis, łącznie zmieniany 1 raz.
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Bessa R4M wypożyczę

Post autor: oKuba »

aka pisze: 16 lut 2022, 11:43 Pytanie laika - dla dłuższych ogniskowych wyświetla się ramka zajmująca mniejszą część pola w wizjerze?
Dokladnie
Janis pisze: 16 lut 2022, 11:43 Załączyłeś zdjęcie R2A, piszesz że masz R4A (chyba że szczęśliwie posiadasz obydwa!)
Poprawilem. Posiadam tylko jeden, co wynika tez z tekstu.

W zalaczniku przelacznik zakresow. Takie linie pojawiaja sie w celowniku, do innych potrzebny jest zewnetrzny.

Ceny poszly makabrycznie do gory. Ja za swoj zapacilem niecale 400 Euro, ale teraz juz nie ma takich okazji niestety
54E1F6EE-5AEA-49BA-9F28-53BE155E1CC9.jpeg
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Bessa R4M wypożyczę

Post autor: Janis »

Czyli jeszcze z obiektywem 35mm możesz pracować na wbudowanym wizjerze? Ciekawe, myślałem, że starsze Bessy nie mają takiej opcji, zakładałem, że minimum to 40mm.
Migawka jest sterowana elektronicznie, tak? Bateria pada = brak możliwości zrobienia zdjęcia?
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Bessa R4M wypożyczę

Post autor: oKuba »

Janis pisze: 16 lut 2022, 10:55 Czyli jeszcze z obiektywem 35mm możesz pracować na wbudowanym wizjerze? Ciekawe, myślałem, że starsze Bessy nie mają takiej opcji, zakładałem, że minimum to 40mm.
Migawka jest sterowana elektronicznie, tak? Bateria pada = brak możliwości zrobienia zdjęcia?
Dokladnie. Te zakresy, ktore widac na gornym przelaczniku mozna wybierac i ramki sa odpowiednio wyswietlane. Wlasnie dlatego zdecydowalem sie na ten model, gdyz 35 i 50mm to moje najczescie uzywane ogniskowe w malym obrazku. 21mm uzywam sporadycznie, ale mam do niego ddedykowany wizjer.

Podejrzewam, ze bez baterii nie bedzie dzialac, ale nie wiem tego z partyzanta, musialbym zajrzec do instrukcji. Jak dla mnie to teoretyczny problem. Zawsze mam zapasowe baterie ze soba do sprzetu, ktorym fotografuje. Ale ten model ich nie wysysa. Jeszcze nie zmienialem od momentu zakupu.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Bessa R4M wypożyczę

Post autor: aka »

Ciekawe dlaczego nikt nie wpadł na pomysł wbudowanego celownika/wizjera o zmiennej ogniskowej tak, aby dla każdej ogniskowej ramka w pełni wypełniała pole widzenia. Ramka dla 90 to na plaster bo co tam można wykadrować?
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Bessa R4M wypożyczę

Post autor: oKuba »

aka pisze: 16 lut 2022, 12:20 Ramka dla 90 to na plaster bo co tam można wykadrować?
Jest lepiej, niz mogloby sie wydawac. Szczerze piszac, jak dla mnie to zaleta range finder‘ow ze widac to co dzieje sie poza kadrem i mozna np. poczekac az ktos do niego wejdzie..
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Bessa R4M wypożyczę

Post autor: aka »

oKuba pisze: 16 lut 2022, 12:24
aka pisze: 16 lut 2022, 12:20 Ramka dla 90 to na plaster bo co tam można wykadrować?
Jest lepiej, niz mogloby sie wydawac. Szczerze piszac, jak dla mnie to zaleta range finder‘ow ze widac to co dzieje sie poza kadrem i mozna np. poczekac az ktos do niego wejdzie..
Nigdy nie miałem przy oku takiego RF z różnymi ramkami, ale zawsze jakoś tak mi nie pasowały. Brak wyobraźni.
ODPOWIEDZ