prostowanie wielkich RC formatow

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: shovax »

mam troche problem, moje formaty 50x60 sa pogiete po suszeniu jak liscie, i w ramie wyglada to kiepsko :/

Obrazek

nie mam dosyc wielkiej encyklpedii na przegniecie, o ile to w ogole pomoze. Mam kupic jakies wielkie formaty sklejki, albo czegos innego i serio przygniatac, czy moze znajdzie sie jakis lepszy patent? suszyc wolniej, w wiekszej wilgotnosci? obciazac? choc to zostawi slady? Troche glupio klientowi mowic, ze zdjecia bedzie mial za 4 dni, bo sie zdjecia prostuja... :/
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: 4Rider »

shovax, wiesz gołe baby zawsze się wyginają we wszystkie strony 🐈
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: rbit9n »

zbyt długo moczonego plastiku nie wyprostujesz, chyba jedyne wyjście to podkleić go na piankę samoprzylepną, takie wiesz podłoże do eksponowania zdjęć.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: darekdp1 »

Moje RC Fomy 100x70 cm schną wisząc swobodnie ok. pół godziny. Nie trzeba nic prostować. Oczywiście ma minimalną tendencję do zawijania, ale to jest około 5 cm, przy zdjęciu leżącym swobodnie na stole.
Załączniki
Tuba1.jpg
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: shovax »

rbit9n pisze: 24 sty 2022, 19:32 zbyt długo moczonego plastiku nie wyprostujesz, chyba jedyne wyjście to podkleić go na piankę samoprzylepną, takie wiesz podłoże do eksponowania zdjęć.
czyli to wynik zbyt dlugiego moczenia? to by bylo chyba najlatwiejsze rozwiazanie jak tego uniknac :)
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: shovax »

darekdp1 pisze: 24 sty 2022, 21:10 Moje RC Fomy 100x70 cm schną wisząc swobodnie ok. pół godziny. Nie trzeba nic prostować. Oczywiście ma minimalną tendencję do zawijania, ale to jest około 5 cm, przy zdjęciu leżącym swobodnie na stole.
jak oprawisz w szklo, to nie robi czegos takiego jak u mnie?

btw, w czym to wywolujesz? masz kilka wanien w tym rozmiarze?
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: darekdp1 »

Ponieważ wystawa jest tylko do domu, podklejam całość na "pilśni" (hdf), nie mam szkła na wierzchu.
A wywołuję rotacyjnie w rurze kanalizacyjnej (średniaca 25 cm, długość 110 cm):
Załączniki
Tuba tył.jpg
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: shovax »

darekdp1 pisze: 24 sty 2022, 21:33 Ponieważ wystawa jest tylko do domu, podklejam całość na "pilśni" (hdf), nie mam szkła na wierzchu.
A wywołuję rotacyjnie w rurze kanalizacyjnej (średniaca 25 cm, długość 110 cm):
ale git! to juz wiem co robie nastepny weekend :D
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: rbit9n »


shovax pisze:
rbit9n pisze: 24 sty 2022, 19:32 zbyt długo moczonego plastiku nie wyprostujesz, chyba jedyne wyjście to podkleić go na piankę samoprzylepną, takie wiesz podłoże do eksponowania zdjęć.
czyli to wynik zbyt dlugiego moczenia? to by bylo chyba najlatwiejsze rozwiazanie jak tego uniknac :)
no takie fale właśnie się robią na dużych plastikach, zbyt długo płukanych, przy czym dla papieru RC długie płukanie to ponad 15 minut.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: aka »

darekdp1 pisze: 24 sty 2022, 21:33 wywołuję rotacyjnie w rurze kanalizacyjnej
Widzę tam natynkowy - czym kręcisz i czy w jedną stronę?
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: darekdp1 »

To stare zdjęcie. Obecnie jest tam sterownik na Arduino UNO, dwa silniki 12V z przekładniami. Sam się kręci po około 10 sekund w każdą stronę. Płuczę 4 razy po minucie. Na taką rurę wystarcza 1 litr roztworów. Szczegóły można zobaczyć w moim artykule (niestety po niemiecku) na https://www.aphog.com/grosse-trommel-grosses-format/
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: aka »

darekdp1 pisze: 24 sty 2022, 22:38 Szczegóły można zobaczyć w moim artykule
Dzięki, ciekawa opowieść.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: 4Rider »

darekdp1 pisze: 24 sty 2022, 22:38 (niestety po niemiecku)


Bez obaw, żyjemy w czasach gdy to już ma marginalne znaczenie - G_chrome tłumaczy automatycznie ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: shovax »

darekdp1 pisze: 24 sty 2022, 22:38 Płuczę 4 razy po minucie. Na taką rurę wystarcza 1 litr roztworów.
hm, serio to wystarczy? robiles kiedys test na skutecznosc plukania tym sposobem?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

prostowanie wielkich RC formatow

Post autor: 4Rider »

darekdp1,
El mismo cuadro está colgado en la sala visible en la popular serie de TVN.
WOSK (y otros) los hicieron un millón de veces, pero la reproducción no es mala, aparentemente todo ya está hecho, es difícil crear algo original, lo cual se puede ver en las dos imágenes que aquí se presentan ::
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ