Problem z zaswietleniami Bessa RF

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: oKuba »

Jak juz pisalem w innych watkach mam problem z tym, ze gdzies swiatlo pada na negatyw. Mieszek wykluczam. Mam w podejrzeniu tylna scianke ale nie moge tego zlokalizowac. Oto zdjecia otwartego aparatu
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: oKuba »

A tutaj jak to sie objawia na negatywach
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: 4Rider »

Skoro wykluczyliśmy już tyle możliwości w poprzednim wątku to:
MZ to może być emanacja paranormalna pierwszego właściciela - być może chce przekazać jakąś wiadomość
lub też zamanifestować swe niezadowolenie? 👻
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: oKuba »

4Rider, Odpisalem na innym watku. To zupelnie mozliwe. Poszukam kogos od seansow. Moze sie bedzie mozna dogadac?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 16 sty 2022, 12:16 Poszukam kogos od seansow.
To nie te czasy i nie ten kontynent raczej dziś, jeśli już to szukałbym w Nowym Jorku.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: powalos »

a podrzucę jeszcze jeden trop. Sprawdź czy przy naciąganiu migawki, ta się częściowo nie otwiera (tak minimalnie, jakby drgała). Kiedyś miałem coś takiego w jakiejś Isolettce i też dawało to tylko częściowe zaświetlenie klatki. I działo się to tylko na niektórych czasach (chyba tych nieco dłuższych jak mnie pamięć nie myli).
Fan Pentax'a.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: oKuba »

powalos, Sprawdzilem z latarka w ciemnosciach. Wszystko ok
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: PPaweł »

oKuba pisze: 16 sty 2022, 12:01 Ale wtedy musialy by byc na wszystkich klatkach no i nie na przerwach pomiedzy nimi
Na wszystkich klatkach na pewno nie, bo jak przy mojej koncepcji obiektyw jest w cieniu, to się to nie wydarzy. I poza klatkę też może wyjść, bo film Ci przylega tylko na długich bokach, a na krótkich masz wgłębienie. Zresztą popatrz na te ślady - one poza klatką mają takie ścięcie, które akurat może pasować do cienia tego sfazowania, pewnie na ramkę 6x4.5. Nawet ten wystający poniżej klatki ząbek pasuje do dłuższej krawędzi podgiętej pod krótszą przy połączeniu - tam nie ma szczelnego zamknięcia klatki obrazu i światło może trochę uciec, też takim skośnym cieniem, czy antycieniem.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: oKuba »

PPaweł, To moglbym latwo sprawdzic wyciagajac filtr. Tylko, ze go w jedym miejscu przykleilem, ale do zrobienia. Niestety nie pamietam jaki byl kat slonca w stosunki do aparatu

Edit: filtr sciagniety
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: PPaweł »

Filtr nie jest konieczny, żeby to się stało, ale być może ułatwia. Te moje zaświetlenia nie potrzebowały filtra.
Możesz sobie zasymulować warunki wkładając choćby serwetkę stołową, a jeszcze lepiej kalkę techniczną w miejsce filmu i świecąc z boków jakąś latarką dookoła po obiektywie. Oczywiście najlepiej w ciemności. Jak zobaczysz, że na takiej matówce pojawia się jakiś obraz, to masz sprawę zbadaną. W sensie, obraz od takiego zaświetlenia, nie normalny (normalnego w ciemności być, wiadomo, nie powinno żadnego).
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: oKuba »

PPaweł, Ale ta symulacja to chyba tylko przy B? No bo jak przy krotszych czasach to zauwazyc?
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: PPaweł »

No oczywiście. A jeszcze wygodniej T, jeżeli masz.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: oKuba »

PPaweł, Ok. To zrozumialem. T jest w tym modelu
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: rbit9n »

wypergoliłbym ten sznurek, bo przez niego klapa nie dolega ściśle do aparatu i to może powodować zaświetlenie, szczególnie że nie ma żadnych uszczelnień na zawiasie i ryglu.

przklej latarkę do obiektywu, owiń taśmą izolacyjną, wejdź do ściemni, włącz latarkę i patrz, czy gdzieś nie cieknie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Problem z zaswietleniami Bessa RF

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 16 sty 2022, 15:18 wypergoliłbym ten sznurek
Nie zauważyłem wcześniej tego farfocla, ale takie niesymetryczne "uszczelnienie" miałem w w małej lustrzance i światło "przeciekało".
ODPOWIEDZ