Śnieżyca na Ilford FP4+

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Śnieżyca na Ilford FP4+

Post autor: 4Rider »

Wczoraj wywołałem negatyw w tym co zwykle i wczoraj zeskanowałem jedną klatkę, jednak ona była napakowana obrazem bardzo i była trzynasta i tego nie zauważyłem albo na 13 tego nie było, a dziś resztę, negatyw jeszcze w terminie, ale wcześniej był w ciepłych krajach i prawdopodobnie ze 2 razy na lotnisku, a efekt mamy taki jak na załączonych obrazkach, ale ja tam lubię atrefakty, idealne negatywy to przecież nuda ;-)
4Rcan_20220109_0001.jpg
4Rcan_20220109_0007.jpg
Proszę o śledztwo i komentarze 8-)
Ostatnio zmieniony 09 sty 2022, 18:17 przez 4Rider, łącznie zmieniany 3 razy.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Biały deszcz na Ilford FP4+

Post autor: oKuba »

Ja typuje na wilgoc. Papier wszedl w reakcje z negatywem. Przy dlugim lezakowaniu tak sie dzieje
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Biały deszcz na Ilford FP4+

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 09 sty 2022, 16:37 Papier wszedl w reakcje z negatywem.
Też tak przypuszczam, miałem to już kiedyś na Kodaku też w terminie, ale te Ilfordy są przecież w jakąś folie plastikowo-aluminiową pakowane - i ta wilgoć by tam do środka jakoś wlazła, chyba to zamykają hermetycznie?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Biały deszcz na Ilford FP4+

Post autor: oKuba »

4Rider, Nie mam zielonego, ale hermetycznie to raczej nie jest. W kazdym razie mialem juz tak z roznymi negatywami
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Biały deszcz na Ilford FP4+

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 09 sty 2022, 16:44 W kazdym razie mialem juz tak z roznymi negatywami
No tak, każdy miał, ale dziwniejsze jest to że na 13 klatce tego nie ma, tylko na 13, zresztą Ty ją już widziałeś:

ObrazekNuestras tumbas ya han sido cavadas by Jakub Czwarty

Może to się od pergaminu porobiło, co jest trochę kuriozalnym tropem chyba (pergamin Hama używany od 25 lat)*,
ale to jedyna zmienna do zeskanowanej wczoraj jednej klatki ... albo znów omen jaki :?:

*no oczywiście nie ten egzemplarz konkretny :mrgreen:

Mam jeszcze 4 sztuki z tej serii - się zobaczy ...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Śnieżyca na Ilford FP4+

Post autor: rbit9n »

trzymałeś ten film w lodówce?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Śnieżyca na Ilford FP4+

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 09 sty 2022, 18:49 trzymałeś ten film w lodówce?
Tak - ale dostałem je ze 2 tygodnie temu. Zawsze trzymam w lodówce, wszyscy trzymają.
A wcześniej też trzymałem kilkakrotnie różne Ilfordy w lodówce i było ok.
Dziwne pytanie trochę .., a gdzie miałem trzymać? ;-)

I od razu z lodówki nie był naświetlany, w aparacie był już kilkanaście godzin, a na polu przecież też jak w lodówce :-D

A co to za dziwy z tą 13 klatką, że na niej nie ma?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Śnieżyca na Ilford FP4+

Post autor: J.A. »

oKuba pisze: 09 sty 2022, 16:44 Nie mam zielonego, ale hermetycznie to raczej nie jest.
Jest. Miałem przynajmniej dwa razy utopiony film. Dosłownie. Wpadły mi do rzeki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Śnieżyca na Ilford FP4+

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 09 sty 2022, 19:04 wszyscy trzymają.
Nie wszyscy. Ja na przyklad nie trzymam. :mrgreen:
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Śnieżyca na Ilford FP4+

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 09 sty 2022, 19:08 Jest. Miałem przynajmniej dwa razy utopiony film. Dosłownie. Wpadły mi do rzeki.
Pytanie czy kazdy i jesli tak, to czy wilgoc dostala sie podczas pobytu w opakowaniu czy pozniej. Mozliwosci jest troche..
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Śnieżyca na Ilford FP4+

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 09 sty 2022, 20:34 Pytanie czy kazdy
Nie chodzi o każdy, tylko o Ilforda FP4+ (również inne Ilfordy, bo każdy jest zgrzany w tym sreberku,
nawet 135 - mam w lodówce 2 HP5+ w sreberkach właśnie).
oKuba pisze: 09 sty 2022, 20:32 Nie wszyscy. Ja na przyklad nie trzymam.
Tak wiem trzymasz w piwnicy :-P

Trzymanie w lodówce filmów ogólnie to standard, jak i trzymanie jogurtów, twarogu i humusów ( i nie chodzi o resztki materii organicznej w glebie) .
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Śnieżyca na Ilford FP4+

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 09 sty 2022, 20:42 Trzymanie w lodówce filmów ogólnie to standard, jak i trzymanie jogurtów, twarogu i humusów
E no nie przesadzajmy. Standard to jest C41 a nie trzymanie filmow w lodowce i nie mieszajmy do tego zywnosci ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Śnieżyca na Ilford FP4+

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 09 sty 2022, 20:47 nie mieszajmy do tego zywnosci
Filmy są dla fotografa pokarmem dla duszy jakby tworzywem energii - analogia więc jest bardzo uzasadniona.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Śnieżyca na Ilford FP4+

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 09 sty 2022, 20:48 analogia więc jest bardzo uzasadniona
Ale tylko analogia pochodzaca od analogowo ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Śnieżyca na Ilford FP4+

Post autor: J.A. »

oKuba pisze: 09 sty 2022, 20:34 Pytanie czy kazdy i jesli tak, to czy wilgoc dostala sie podczas pobytu w opakowaniu czy pozniej. Mozliwosci jest troche..
oczywiście, że trochę jest, np folijka mogła być uszkodzona. To nie plastikowy kontenerek jak z filmami 135. Te zresztą też są hermetyczne. BTW od czasów PRL nie widziałem filmów pakowanych inaczej niż hermetycznie. 120 w zgrzanych foliach, a 135 w puszeczkach, nawet ORWO za komuny już były w tych aluminiowych a nie folii.
Ja filmy mrożę, wszystkie i cz-b i kolor. I nigdy nie miałem żadnych artefaktów. A zwłaszcza o wyższej czułości, te się starzeją naprawdę szybko. Przy odrobinie pecha zadymienie pojawia się nawet w okresie gwarancyjnym.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ