Zmieniacie obiektywy w terenie?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 30 gru 2021, 10:07 ale ja tutaj nie zamierzalem filozoficznie deliberowac a o lenistwo pytalem
Wiem, sorry poniosło mnie.
Ale mój sposób na lenistwo też Ci dałem wcześniej: nie zmieniam obiektywów w trakcie fotografowania, bo zwykle mam przy sobie 2 aparaty z obiektywami o różnym kącie widzenia ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: mrek »

oKuba pisze: 30 gru 2021, 08:42 Ciekawi mnie to, gdyz ja zauwazylem, ze bardzo ciezko mi to idzie. Nawet biorac tylko jedna dodatkowa ogniskowa, a zazwyczaj zabieram wiecej, lapie sie na tym, ze uzywam tylko jednego a jesli nawet zmieniam, to pozniej tez juz nie zmieniam. Poniekad lenistwo w wymianie obiektywow. Tez tak macie?
Mam tak często bo obiektywy noszę w plecaku więc niezbyt wygodna wymiana. No i decyzja zależy od temperatury, zatłoczenia zwiedzanego miejsca, czy czystości podłoża. Wiem torby lepsze ale plecy wtedy gorsze.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: skiper75 »

No to jestem inny lol chce mi sie jak potrzebuje albo widze inaczej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: Imperitus »

Ostatnio byłem na spacerze po górach, górce właściwie. Miałem Sekora 80 i 180- zmieniałem kilka razy bo zoom nożny w takim terenie nie zawsze wchodzi w grę. Podobnie jak skiper75 jestem z tych tachających tonę sprzętu. Chociaż mamcia z dwoma szkłami i osłonami do nich mieści się w mojej codziennej torbie i wcale nie waży dużo
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: oKuba »

Przy LR to tez mi sie chce i tacham, ale tam wymienne szkla to prawie DNA. W mijajacym roku chyba tylko 2 razy wyprowadzilem LF w plener i nawet negatywow jeszcze nie zeskanowalem.. Pytanie raczej bylo do max. MF.

Widze, ze kilku twardzieli tu jest :mrgreen:
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: skiper75 »

oKuba pisze:Przy LR to tez mi sie chce i tacham, ale tam wymienne szkla to prawie DNA. W mijajacym roku chyba tylko 2 razy wyprowadzilem LF w plener i nawet negatywow jeszcze nie zeskanowalem.. Pytanie raczej bylo do max. MF.

Widze, ze kilku twardzieli tu jest :mrgreen:
W tej zoltej sa tylko szkla do Hasioka lol
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: oKuba »

skiper75, To podziwiam!
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: zladygin »

Do cyfrowego Sony NEX7 nosiłem kilka (lekkie są, po kieszeniach się chowały). Do 4x5 - 90 i 180. Do 13x18 w plecaku 150, 300 i 420. Dwa pierwsze lekkie, ostatni - jak by to powiedzieć... Zazwyczaj w czasie "sesji" używam wszystkie, ale LF to taka fotografia mocno zwolniona.
Obiektyw wybieram, korzystając z aplikacji Cadrage, więc nie mam problemu z zakładaniem, przymierzaniem, zdejmowaniem i znowu zakładaniem.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: powalos »

Teraz już nie ale dawniej też dźwigałem tego trochę i to po naszych Tatrach. Co prawda był to mały obrazek ale zazwyczaj było to mniej więcej tak: 3 korpusy (w jednym B&W, w drugim slajd a w trzecim negatyw kolor). W każdym korpusie standard. Ponieważ wszystkie były na m42 to dodatkowo tele 250mm, szeroki 35mm i jakiś w granicach 80mm. Do tego jakieś filtry do B&W. Moja żona raz próbowała przestawić mój plecach na przełęczy między Kopami Królowymi i orzekła, że nigdy by z tym nie chodziła. A w plecaku było jeszcze coś do przekąszenia, coś ciepłego, przeciwdeszczowego itp. Teraz P645n z dwoma obiektywami i jakiś korpus na "135" to max tego co biorę na wędrówkę. No i statyw to teraz niemal konieczność. ;-)
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: Imperitus »

skiper75, myślałem że lubisz swojego Hasska, czemu nazywasz go tak brzydko?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: shredderr »

Ta, zmieniacie.
Po ostatnim zmienianiu w Unieściu na przystani rybackiej mam Minolcinę Celtic 135mm do kompletnego czyszczenia i wymiany smaru :cry:
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: teh_R. »

Ja skłaniam się ku temu co Paweł napisał, zresztą robię podobnie. Rzadko już mam więcej jak dwa obiektywy przy sobie. Grunt to nogi oraz refleks. I myślenie. Jak się ma 25-80 oraz 35-70 to trzeba to przemyśleć, a nie brać oba. Albo liczyć na refleks.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: skiper75 »

oKuba pisze:skiper75, To podziwiam!
E tam. 90 % robie zdjecia prawie z auta wiec lepiej nosic niz sie prosic. Ale jak bylem na wystepach w Chicago to hasioka tylko targalem z 40.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: skiper75 »

Imperitus pisze:skiper75, myślałem że lubisz swojego Hasska, czemu nazywasz go tak brzydko?
Lubie. Do psa tez mowie niemiecka swino. Lol. A tak powaznie to ktos na AT tak napisal i mo sie spodobalo …. A moze tu. Nie pamietam
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zmieniacie obiektywy w terenie?

Post autor: Imperitus »

skiper75, brzmieć brzmi bardzo fajnie, nie zaprzeczę :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ