Powiększalnik do 6x6 i 35mm

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Pikusław
-#
Posty: 323
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:56
Lokalizacja: Warszawa

Powiększalnik do 6x6 i 35mm

Post autor: Pikusław »

Dobry wieczór. Po paru latach przerwy w fotografii natura woła o swoje. Nowe aparaty robią nowe zdjęcia, starsze zdjęcia nie są jeszcze na papierze. Wcześniej miałem Opemusa 6, ładnie powiększenia z niego wychodziły. Dziś mogę wydać na powiększalnik parę złotych więcej więc mam parę pytań. Raczej zostanę w 6x6, ale syna będę uczył też w małym obrazku. Odbitki będą oczywiście czarno-białe. Czy planując budżet na powiększalnik rzędu 1000zł, może ciut więcej warto dopłacać do czegoś więcej niż wspomniany Opemus? Durst M601 będzie ok? Może coś lepszego w tej cenie da się kupić? I nie obchodzą mnie okazje dostępne raz na dwa lata;-)
Magazynuję wiedzę i filmy
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Powiększalnik do 6x6 i 35mm

Post autor: rbit9n »

jeśli Durst, to raczej M605 lub M670. patrz żeby był jak najbardziej wszystkomający. akcesoria można upolować, ale ceny przyprawiają o zawrót głowy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
rainbowwarrior
-#
Posty: 17
Rejestracja: 07 gru 2009, 19:41
Lokalizacja: Jarocin

Powiększalnik do 6x6 i 35mm

Post autor: rainbowwarrior »

Pytanie do użytkowników Dursta M605 lub podobnych. Zakupiłem właśnie taki model, ale bez ramek Sivopar 35. Liczę, że uda się je dorobić na drukarce 3D. Z tego co czytam, w ramce Sixma35 jest otwór 22.5x34.3 mm (czy ktoś może potwierdzić?), czyli mniejszy niż klatka filmu. Czy nie przeszkadza wam to, że cześć kadru jest ucięta?
Czy może lepiej wydrukować ramkę np z otworem 26x38 mm?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Powiększalnik do 6x6 i 35mm

Post autor: rbit9n »

dokładnie, to sixma 35 ma wymiary 23×35mm, a sivoma 35 ma 25×37mm. kadr najczęściej ma wymiary mniejsze niż umowne 24×36 (w średnim formacie jest to 56×56mm), więc to nie przeszkadza, otwór jest na styk, jeśli chodzi o kadry z aparatów które używam.
natomiast przełożenie górnej ramki na dół i usztywnienie negatywu szybką umożliwia wykonanie powiększenia z czarną obwódką dookoła zdjęcia. nigdy nie mierzyłem, ale na oko od strony negatywu mamy wtedy po milimetrze z każdej strony.
w każdym razie, jeśli chcesz zrobić większy otwór w dolnej ramce, pamiętaj, żeby w górnej zrobić o 2mm na każdym boku większe.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Powiększalnik do 6x6 i 35mm

Post autor: Z_photo »

rbit9n pisze: 11 sie 2022, 23:43 ... kadr najczęściej ma wymiary mniejsze niż umowne 24×36 ...
Różnie to bywa.
Np. klatki naświetlone Leką IIf mają rozmiar prawie 25x37 mm.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
rainbowwarrior
-#
Posty: 17
Rejestracja: 07 gru 2009, 19:41
Lokalizacja: Jarocin

Powiększalnik do 6x6 i 35mm

Post autor: rainbowwarrior »

Dziękuję rbit9n, za odpowiedź.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Powiększalnik do 6x6 i 35mm

Post autor: rbit9n »

rainbowwarrior pisze:Dziękuję rbit9n, za odpowiedź.
cała przyjemność po mojej stronie.
zamiast drukować ramkę, możesz najpierw spróbować wyciąć z kartonu o grubości 2mm, wiem że koledzy tak robili i było dobrze.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ