Składanie chemii RA-4

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Składanie chemii RA-4

Post autor: Borys94 »

Cześć, chciałbym złożyć swój własny zestaw roztworów do RA-4. Przeszukałem forum, ale oprócz aspektów technicznych procesu, porad i pozyskiwania gotowych koncentratów nic nie znalazłem na temat receptury, lub odpowiednika oryginalnej receptury. Dla czego chcę sam skałdać? Powodów jest kilka, po pierwsze sam skaładam C-41 w oparciu o recepturę zaczerpniętą z literatury i wychodzi prawidłowo, najważniesze odczynniki jak CD-4 i CD-3 mam, reszta jest ogólnodostępna (w miarę), troszkę mi się nie uśmiecha wydawanie kupy kasy na koncentraty których nie wykożystam w pełni, a jak wiadomo chemia barwna jest nietrwała, wolę przygotować sobie tyle (głównie) wywoływacza barwnego który zużyję za jednym posiedzeniem, a odbijać zamierzam na formacie pocztówkowym więc wiele go nie zużyję. Kwestię sprzętową pomijam bo wszystko, zdaje mi się że mam. Przestudiowałem fora obcojęzyczne, gdzie znalazłem dwie receptury. Jedna miała odczynniki z kosmosu, których nawet Sigma-Aldrich czy Merck nie mają, druga była bardzo "przystepna" gdyż niezbyt wiele w niej było, co dziwne nie posiadała w wywoływaczu barwnym żadnej soli hyroksyloaminy- konserwant i przez to wydawała mi się dziwna.
Dlatego zwracam się do was, może są tu jacyś zapaleńcy, lub wyjadacze którzy w swojej karierze składali już RA-4 i mają odpowiednik oryginalnej receptury, lub znają opracowania literaturowe gdzie znajdę taką recepturę. Posiadam książkę "Z chemią przez fotografię barwną" J. R. Paśko, z 1991, gdzie zawarte są już współczesne procesy jak C-41 (z tego korzystam) i E-6, ale o RA-4 ani wzmianki. Może znacie jeszcze świeższą literaturę gdzie mógłbym coś na ten temat poczytać?
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Składanie chemii RA-4

Post autor: Mirosław »

Witam.
A takie chemikalia zdobyłeś?
Trójetanolamina
Sól litowa sulfonowanego polistyrenu
Kwas 1-hydroksy-1,1-dwufosfoniowy
Bo ja tych chemikali nie namierzyłem może żle szukałem,dlatego wywoływacz odpuściłem i kupuje gotowy ze starterem.
I taką literature sobie ogarnij jak możesz.
Załączniki
7.jpg
Uzależniony od fotociemni .
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Składanie chemii RA-4

Post autor: aka »

Mirosław pisze: 08 gru 2021, 11:12 I taką literature sobie ogarnij jak możesz.
Jak by co, służę namiarami (kontaktem) do szefa tego zakładu - chemik i fotograf.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Składanie chemii RA-4

Post autor: Mirosław »

Pan Piotr Nowak? Jeśli tak spotkałem kiedyś Pana Piotra na PolFoto w Poznaniu na konferencji.
Uzależniony od fotociemni .
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Składanie chemii RA-4

Post autor: aka »

Mirosław pisze: 08 gru 2021, 12:34 Pan Piotr Nowak?
Tak.
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Składanie chemii RA-4

Post autor: Borys94 »

Mirosław pisze: 08 gru 2021, 11:12 Witam.
A takie chemikalia zdobyłeś?
Trójetanolamina
Sól litowa sulfonowanego polistyrenu
Kwas 1-hydroksy-1,1-dwufosfoniowy
Bo ja tych chemikali nie namierzyłem może żle szukałem,dlatego wywoływacz odpuściłem i kupuje gotowy ze starterem.
I taką literature sobie ogarnij jak możesz.
Co mam? prawie wszystko co stosuję się w barwnych procesach, CD-4, CD-3, sole hydroksyloaminy, bromek, jodek, węglany, octany i fosforany, żalazocyjanek (w C-41 osobno stosuję wybielacz i utrwalacz), formalinę. Trietanoloaminy nie mam, ale widzę że jest dostępna i tania, nie mam żelazowo-amonowo EDTA - nie umiem nigdzie zdobyć, a syntezować go mi się nie chce, więc stosuję dwie osobne kąpiele z resztą takie rozwiązanie jest znacznie wydajniejsze i trwalsze.
Sulfonowany polistyren z pewnością zwilżacz by reduktor równomiernie penetrował, a difosfoniany to do kompleksowania metali II i III wartościowych, stosując wodę demi. ten ostatni można by pominąć. Znalazłem też przepis gdzie niema ani fosfonianów i sulfonianu polistyrenu, ale wzamian jest Antical (czyli zmiękczasz wody, zbędny przy wodzie demi.) i siarczan dodecylu (laurylu) jako zwilżacz a do tego marę gramów siarczanu litu. To znaczy że ten kation litu jest ważny w tym procesie, inaczej stosując receptury zastępcze, osobno by go nie dodawali.
maetwu
-#
Posty: 114
Rejestracja: 13 lut 2018, 10:41
Lokalizacja: Kraków

Składanie chemii RA-4

Post autor: maetwu »

Borys94 pisze: 07 gru 2021, 23:00 Powodów jest kilka, po pierwsze sam skaładam C-41 w oparciu o recepturę zaczerpniętą z literatury i wychodzi prawidłowo, najważniesze odczynniki jak CD-4 i CD-3 mam, reszta jest ogólnodostępna (w miarę), troszkę mi się nie uśmiecha wydawanie kupy kasy na koncentraty których nie wykożystam w pełni, a jak wiadomo chemia barwna jest nietrwała, wolę przygotować sobie tyle (głównie) wywoływacza barwnego który zużyję za jednym posiedzeniem, ...
Kieruję się na priw, jestem w podobnej sytuacji i chciałbym składać sobie sam chemię do c-41
ODPOWIEDZ