Powiększanie średniego formatu w powiększalniku do 35mm

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

W4513l
-#
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2021, 22:20

Powiększanie średniego formatu w powiększalniku do 35mm

Post autor: W4513l »

hej,

jestem dość początkujący w ciemni. Mój powiększalnik to radziecki UPA510, ale nie narzekam na niego, robi bardzo dobrą robotę. Jego największym mankamentem jest to, że ma ramki tylko na negatyw typu 135. No i jest też half-frame, czyli cos jak współczesne matryce APS. Myślałem, że średnim formatem nie będę robił, ale ostatnio w sumie korci mnie, by spróbować czegoś innego niż 35mm. Aparat mogę wypożyczyć, z tym nie ma problemu. Problemem jest powiększalnik. Myślicie, że dałoby się zrobić taką "karetkę" (tak się się nazywa?) do negatywów typu 120, która weszłaby do tego radzieckiego powiększalnika? Nie chcę kupować innego z prostych przyczyn. 1. Nie mam miejsca- UPA ładnie składa się do walizki, 2. Jeśli mnie jednak ten średni format nie chwyci, to będzie mi szkoda tego ruskiego powiększalnika.
No i kwestia druga, czyli obiektyw. Ten powiększalnik ma mocowanie M39, czyli wejdzie do niego każdy obiektyw powiekszalnikowy z tym mocowaniem? Czy trzeba się rozglądać za czymś konkretnym? Z góry dzięki, mam nadzieję, że mnie nie zlinczujecie zbyt mocno ;-)
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Powiększanie średniego formatu w powiększalniku do 35mm

Post autor: Ozmin »

Hej. Wielkość negatywu jaką możesz użyć w powiększalniku nie jest uzależniona od wielkości ramki, a od pokrycia źródła światła przez kondensor/mieszacz. M39 jest popularnym gwintem dla obiektywów powiększalnikowych. Z tym akurat jest najmniejszy problem. Problemem raczej będzie Twój powiększalnik, który raczej się nie nada dla średniaka... :-(
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Powiększanie średniego formatu w powiększalniku do 35mm

Post autor: PPaweł »

UPA jest fajny, ale wątpię, żeby dało się w niego wepchnąć blisko dwa razy szerszy negatyw, i jeszcze żeby całość dało się rzucić na maskownicę. Już nawet pomijam kwestię równomierności oświetlenia. Natomiast możesz wziąć aparat 6x9 i porobić sobie stykówki tego formatu.
W4513l
-#
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2021, 22:20

Powiększanie średniego formatu w powiększalniku do 35mm

Post autor: W4513l »

stykówki to chyba wszystko co mi zostaje. Dziękuję wam obu za pomoc!

jeszcze tylko co do obiektywu- ten "kitowy" industar jest według was w porządku, czy szukać czegoś innego? Oczywiście do małego obrazka, zostawiam ten średni format na dalszą przyszłość
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Powiększanie średniego formatu w powiększalniku do 35mm

Post autor: jac123 »

Zostaw Industara, jak nie jest brudny czy porysowany.
ODPOWIEDZ