Drukarka...

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Drukarka...

Post autor: aka »

nolaan pisze: 01 lis 2021, 21:01 Proszę, nie róbmy tu kolejnej dyskusji światopoglądowej na temat co jest analogowe a co nie, szkoda naszego czasu! Jak ktoś ma coś jeszcze do dodania o drukarkach to fajnie :)
Świeży jesteś na forum to nie wiesz, że stoi ono dygresjami ;-)
Awatar użytkownika
nolaan
-#
Posty: 55
Rejestracja: 25 lip 2021, 20:49
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Drukarka...

Post autor: nolaan »

aka pisze: 01 lis 2021, 21:08
nolaan pisze: 01 lis 2021, 21:01 Proszę, nie róbmy tu kolejnej dyskusji światopoglądowej na temat co jest analogowe a co nie, szkoda naszego czasu! Jak ktoś ma coś jeszcze do dodania o drukarkach to fajnie :)
Świeży jesteś na forum to nie wiesz, że stoi ono dygresjami ;-)
Na forum może tak, ale przerobiłem sporo innych grup, wszędzie to samo :roll:
5x7/4x5/120
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Drukarka...

Post autor: J.A. »

aka pisze: 01 lis 2021, 21:00 Slajdy to chyba nie do robienia powiększeń na papierze wymyślono... Rzutnik Panie, rzutnik
Między Bugiem a Правдои, to slajd powstał jako etap rozwoju, nikt nie myślał o przeznaczeniu, potem okazało się, że slajd jest tańszy w reprodukcji drukarskiej (tańszy, szybszy i łatwiejszy). W zasadzie do samego końca ery analogowej, do poważnych publikacji nie używano negatywów.
nolaan, myślę, że do tego nie dojdzie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Drukarka...

Post autor: Adams »

No bo po co się męczyć z wywołaniem skanowaniem drukowaniem , jak można to prosto zrobić na cyfrze, a korzystając z takiego udogodnień jak Silver Efekt to już bajka .

Oczywiście ze bym slajdy powiększał , nawet zacząłem rozgryzac tematy :)

TrEba chłopakowi życie ułatwić :)
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Drukarka...

Post autor: Z_photo »

nolaan pisze: 31 paź 2021, 20:04
Zrobiłem research i:

- Epson L805 ...

- Canon Pro-200 ...

- Canon IP-8750 ...
Z wymienionych przez Ciebie drukarek znam tylko Epsona, bo używałem modelu L800 przez dwa lata - wyciskając z niej chyba wszystko co można jeśli chodzi o jakość wydruku. Obecnie używam pigmentowego Epsona P800.

L800 / L805 ma sporo zalet, ale do druku monochromatycznego się nie nadaje.
Wystarczająco neutralnych szarości nie sposób uzyskać z jej wykorzystaniem.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Drukarka...

Post autor: Z_photo »

Adams pisze: 01 lis 2021, 21:33
Oczywiście ze bym slajdy powiększał , nawet zacząłem rozgryzac tematy :)
To jest prostsze niż powiększanie barwnych negatywów (piszę w oparciu o własne doświadczenia).
A w zasadzie było - do czasu kiedy Tetenal oferował zestawy chemii "Mono UK 3" na 1 lub 2,5 l roztworu, umożliwiające obróbkę w temperaturze pokojowej.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
nolaan
-#
Posty: 55
Rejestracja: 25 lip 2021, 20:49
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Drukarka...

Post autor: nolaan »

Z_photo pisze: 23 lis 2021, 23:37
nolaan pisze: 31 paź 2021, 20:04
Zrobiłem research i:

- Epson L805 ...

- Canon Pro-200 ...

- Canon IP-8750 ...
Z wymienionych przez Ciebie drukarek znam tylko Epsona, bo używałem modelu L800 przez dwa lata - wyciskając z niej chyba wszystko co można jeśli chodzi o jakość wydruku. Obecnie używam pigmentowego Epsona P800.

L800 / L805 ma sporo zalet, ale do druku monochromatycznego się nie nadaje.
Wystarczająco neutralnych szarości nie sposób uzyskać z jej wykorzystaniem.
Dzięki za info, też do takich wniosków doszedłem po e-lekturze, recenzjach i opiniach. Poczekam do "black friday", może coś gdzieś potanieje, ale w tej chwili nastawiam sie tylko na drukarkę podglądową/na foty dla cioci.
5x7/4x5/120
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Drukarka...

Post autor: Adams »

Z_photo pisze: 23 lis 2021, 23:45
Adams pisze: 01 lis 2021, 21:33
Oczywiście ze bym slajdy powiększał , nawet zacząłem rozgryzac tematy :)
To jest prostsze niż powiększanie barwnych negatywów (piszę w oparciu o własne doświadczenia).
A w zasadzie było - do czasu kiedy Tetenal oferował zestawy chemii "Mono UK 3" na 1 lub 2,5 l roztworu, umożliwiające obróbkę w temperaturze pokojowej.
Powiększenia kolorowych slajdów na papierze negatywowym jest proste ?
Podziel się pls :-)
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Drukarka...

Post autor: Z_photo »

Adams pisze: 24 lis 2021, 16:15 Powiększenia kolorowych slajdów na papierze negatywowym jest proste ?
Podziel się pls :-)
Na papierze negatywowym tego nie próbowałem.
Sporządzałem takie powiększenia na papierze dedykowanym do procesu R-3 - Tetenal miał taki w swojej ofercie (TT Speed CU Typ 3)
Był konfekcjonowany w formatach od 9x13 do 50x70 cm oraz w rolach o szerokości 8,9 cm. Dostępne były dwa rodzaje powierzchni - błyszczący (310) i półmatowy (312).

Nie wiem jak jest obecnie z dostępnością podobnego rodzaju materiałów, ale jeśli miałbym kombinować z wykorzystaniem papieru negatywowego to dałbym sobie spokój, bo właściwie zrobiony skan i odpowiedniej jakości wydruk da nie gorszy efekt. A spodziewałbym się nawet lepszego.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Drukarka...

Post autor: J.A. »

Z_photo, i nagle w ciągu kilku dni z to jest prostsze..., zrobiło się było, a w ogóle to nie wiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Drukarka...

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 25 lis 2021, 15:45 Z_photo, i nagle w ciągu kilku dni z to jest prostsze..., zrobiło się było...

Jest prostsze.
A czy możliwe dziś do wykonania ze względu na (nie)dostępność odpowiednich materiałów to insza inszość.


J.A. pisze: 25 lis 2021, 15:45 ... a w ogóle to nie wiem.
Nie wiem czy obecnie są dostępne odpowiednie materiały, a nie na ile proces obróbki papieru przeznaczonego do kopiowania diapozytywów jest skomplikowany.
Kopiowałem barwne negatywy i slajdy - więc w oparciu o własne doświadczenia mogę stwierdzić, że proces odwracalny jest prostszy niż negatywowy.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Drukarka...

Post autor: J.A. »

Z_photo, prostsze jest to co się w daneych możliwościach technologicznych i finansowych da wykonać prościej
Technologia, której poza papierem nie ma nie jest technologią prostszą, tylko teoretyczną.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Drukarka...

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 25 lis 2021, 18:41 Z_photo, prostsze jest to co się w daneych możliwościach technologicznych i finansowych da wykonać prościej
Technologia, której poza papierem nie ma nie jest technologią prostszą, tylko teoretyczną.
A niech Ci będzie. :)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ