PC TEA a Negatywy Fomy

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: rbit9n »

LD pisze:
rbit9n pisze: 17 lis 2021, 06:42 właśnie taki zrobiłem. czytałem jeszcze o bromku potasu tu i ówdzie, ale stwierdziłem, ryzyk fizyk. jak porównałem tego Fomapana z innym, wołanym w ID-68, to maska nie jest jakaś bardziej zadymiona, na oko rzecz jasna.

Obrazek

znaczy jest czeski błąd, fenidonu oczywiście 1,25g.

Obrazek
Ale to nie jest cały skład wywoływacza, trzeba jeszcze chyba dodać boraks lub węgla sodu. Pytam bo przed wywołaniem filmu zrobiłem próbę na kawałku i nic się nie wywołało. Dopiero jak dodałem trochę węglanu sodu bezw. reakcja ruszyła. W internecie ten temat jest strasznie "rozmemłany".
miałem odpowiadać, ale widzę, że znalazłeś sedno tarczy. chodzi o trojetanoloaminę, która właśnie zapewnia adekwatne pH.

tak się zaczernił kawałek filmu w popłuczynach, i to w oka mgnieniu:

Obrazek
aka pisze:
flonidan pisze: 01 sty 2021, 18:54 Ostatnio nagotowałem sobie PC TEA
Jak to jest z mieszaniem? Jak wygląda procedura mieszania bo coś mi chodzi po głowie, że TEA trzeba mocno podgrzać?
ja grzałem na łaźni wodnej do 95°C i na mieszadło magnetyczne, jak temperatura spadła do 80°C znów na łaźnię i na mieszadło.

przy czym trudniej rozpuszcza się kwas L-askorbinowy, fenidon - easy peasy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: rbit9n »

pan_ryba pisze:
rbit9n pisze: 17 lis 2021, 17:36
pan_ryba pisze: 17 lis 2021, 16:27 Czułość Fomapan 400 w PC TEA wychodziła mi (metodą powiększalnik - pierwsza nieczarna szarość) na 125.
robiłem test od -2EV, do +2EV, więc te wyższe, to tak jak pisałem, taki wstęp do preludium.
aha, a jakie czasy wołania?
Mam zapisane między 10 a 11 minut (powiększalnik kondensorowy, mały obrazek). Ale to nieładna kombinacja.
u mnie czas wyjściowy dla temperatury 20°C i mieszania co minutę wyniósł 12,5 minuty. ale myślę, że można spróbować wydłużyć do 14 minut.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 18 lis 2021, 14:47 ja grzałem na łaźni wodnej do 95°C i na mieszadło magnetyczne, jak temperatura spadła do 80°C znów na łaźnię i na mieszadło.

przy czym trudniej rozpuszcza się kwas L-askorbinowy, fenidon - easy peasy.
No dobra, ale po co TEA skoro jak pisze LD można użyć glikolu? Odpada grzanie do tak wysokiej temperatury, a podobno zapach niemiły ma TEA.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: oKuba »

LD pisze: 18 lis 2021, 10:22 Padł mi komputer z Anchelem..
Ta pozycja jest takze w wersji elektronicznej?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: aka »

oKuba pisze: 18 lis 2021, 17:02
LD pisze: 18 lis 2021, 10:22 Padł mi komputer z Anchelem..
Mam PDF'a jakby co...


Ta pozycja jest takze w wersji elektronicznej?

Nieźle cytowanie wychodzi. Masz rękę...
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: oKuba »

aka, taa, szczesciarz ze mnie. Wiec jak z ta ksiazka?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: aka »

oKuba pisze: 18 lis 2021, 17:18 aka, taa, szczesciarz ze mnie. Wiec jak z ta ksiazka?
Mam nadzieję odzyskać po reinstalacji WIN7, chociaż była na pulpicie... a nie na dysku D.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: rbit9n »

aka pisze:
rbit9n pisze: 18 lis 2021, 14:47 ja grzałem na łaźni wodnej do 95°C i na mieszadło magnetyczne, jak temperatura spadła do 80°C znów na łaźnię i na mieszadło.

przy czym trudniej rozpuszcza się kwas L-askorbinowy, fenidon - easy peasy.
No dobra, ale po co TEA skoro jak pisze LD można użyć glikolu? Odpada grzanie do tak wysokiej temperatury, a podobno zapach niemiły ma TEA.
po pierwsze po to, że w wodzie trojetanoloamina dysocjuje dając zasadę, więc ograniczamy się do trzech składników. nie trzeba ani węglanu, ani boraksu.
po drugie, trojetanoloamina jest płynem niemalże bez zapachu, podczas grzania czuć, ale fenidonem.
a po trzecie to nie wiem. aha, że łatwopalna i toksyczna. dlatego nie grzeje się jej na gazie, no a jako składnik wielu kosmetyków, może być co najwyżej drażniąca, jak się pochylisz nad zlewką.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 18 lis 2021, 17:24 w wodzie trojetanoloamina dysocjuje dając zasadę,
To wyjaśnia sprawę. A o tym rybim zapachu to w wiki przeczytałem...
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: rbit9n »

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compou ... creen=true
no faktycznie, piszą, że lekki posmak amoniaku. kurczę, ja na studiach z takimi śmierdzielami miałem do czynienia, że mnie jakoś nie powaliło. aczkolwiek jak się naczytałem w necie, to też miałem obiekcje co do grzania tego w kuchni.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: flonidan »

Ostatnio na stronie Fotoimpex przeczytałem.Filmy takie jak Kentmere 400,CHM 400,Rollei RPX 400 to ten sam jeden film pochodzący od producenta ze Szwajcarii.Kiedyś produkował dla nich filmy Efke pod nazwą Adox ale po upadku Efke musieli uruchomić dawną fabrykę Agfy w Szwajcarii.Potwierdzili to co koledzy od lat mówili na forum.
jacek
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: oKuba »

Cos chyba nie tak. Efke to przeciez byly filmy produkowane przez chrowacka Fotokemike. A w Szwajcarii byl Ilford, ktorego czesc maszyn przejal „nowy“ Adox Mirko Boeddecker‘a.

Co do tego, ze to ten sam film pod roznymi nazwami to sie zgadza. Tak samo zeszta jak w wersji 100 ASA
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: flonidan »

Zgadza się nie Agfy a Ilforda.A EFKE nie produkowała dla nich tego filmu tylko Adoxy .Jedno mi się pomyliło a w drugim wyszło to jak kontynuacja produkcji.Sorry.
jacek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: rbit9n »

rbit9n pisze:
pan_ryba pisze:
rbit9n pisze: 17 lis 2021, 17:36
robiłem test od -2EV, do +2EV, więc te wyższe, to tak jak pisałem, taki wstęp do preludium.
aha, a jakie czasy wołania?
Mam zapisane między 10 a 11 minut (powiększalnik kondensorowy, mały obrazek). Ale to nieładna kombinacja.
u mnie czas wyjściowy dla temperatury 20°C i mieszania co minutę wyniósł 12,5 minuty. ale myślę, że można spróbować wydłużyć do 14 minut.
zrobiłem wczoraj drugie podejście do Fomapanu 400 w PC-TEA, czas wydłużyłem do 15¾ minuty w temperaturze 20°. apka film dev pokazuje, że to czas dla N+⅔EV. wygląda na to, że chyba jest lepiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

PC TEA a Negatywy Fomy

Post autor: flonidan »

Wielu podaje ,że do gotowego roztworu PC-TEA należy przed samym wołaniem dodać 1ml 2%Benzotriazolu.I to u mnie się potwierdziło.Bez benzotriazolu nieżle zadymia negatyw.
jacek
ODPOWIEDZ