Matówka DIY

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Matówka DIY

Post autor: photoatelier »

Witam, kiedys po głowie chodziło, dzisiaj jakoś znowu mnie naszło..otóż..wiadomo, można nabybc wiele matówek, mowa o formatach 4x5 w góre, te na 35 mm bardziej skomplikowane..dostałem na próby sinara 5x7, spojrzałem lupa na matówke i przeraziło mnie jej ziarno, stopień zmatowienia, spojrzałem na inna, akurat formatu 4x5 i całkiem inny obraz, czyli kwestia wykonania matówki... przyłożenie fresnela niewiele daje, bo tylko nieznacznie powiekszam i tak szary ( i mało ostry) obraz..zaczałem bawić sie kawałkiem plexi, fragment okleiłem folią typu szron, bardzo cieńką, inny fragment zmatowiłem na szybko papierem rozm. 3000 na mokro.. folia dała tez smutny obrazek, jak z oryginalnej, matowienie papierem już było o wiele lepsze.. ale też przykładając fragment zupełnie przezroczysty fragment ukazywał sie oczywiscie piękny, jasny obraz.. w związku z tym pytanie głupiego ;)
- po co w ogóle matowić szkło, skoro bez tego mamy super obraz
- przyłozyłem samego fresnela, tez obraz git, i w czym taka soczewka fresnela A4 do czytania za 7 zł będzie gorsza od 4x5 za 500;
ktos jakie doświadczenia? sorki za wywód no ale taka rozkmina, dzięki ;)
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Matówka DIY

Post autor: PPaweł »

Ale co ma być "ekranem", jeżeli nie będzie matowej powierzchni? Przecież z matówki oglądasz wyświetlony obraz, a nie obiekt.
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Matówka DIY

Post autor: photoatelier »

no jak pisalem, plexi..bez niczego daje piekny obraz, pytanie co nam daje zmatowienie..czy redukuje np odblaski w pewnych warunkach itp? ogladałem to dzisiaj, przy pochmurnym niebie..może akurat nic nie przeszkadzało
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Matówka DIY

Post autor: J.A. »

Bez matówki nie ustawisz ostrości.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Matówka DIY

Post autor: photoatelier »

doskonale o tym wiem, tylko powtórzę, na przezroczystej plexi tez dostajesz obraz..pytanie po co matowimy szkło..taka techniczna rzecz, może optyczna również, nie znam się.."na sucho" przyłozyłem samego fresnela, też jest obraz, więc może po co dodatkowo zakladać go na matówkę.. zakupiłem dwie A4, zobacze co dalej
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Matówka DIY

Post autor: Imperitus »

Jak na przezroczystej plexi ma powstać obraz? To na pewno nic z rodzaju tych prysznicowych?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Matówka DIY

Post autor: Henry »

Nie na plexi tylko w oku.
Tak samo to działało w Lubitelu - "matówka" była czysta (to chyba soczewka?) i tylko na środku małe matowe kółeczko w którym się ustawiało obraz. W LF też by tak można tylko że to niepraktyczne bo nie będziesz machał całym aparatem jak musisz ustawić ostrość poza centrum kadru.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Matówka DIY

Post autor: PPaweł »

No i właśnie o to matowe chodzi. Można mieć wizjer na zasadzie "brilliant finder", ale do ustawienia ostrości trzeba mieć jakiś ekran, przezroczyste szkło tego nie zrobi.
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Matówka DIY

Post autor: photoatelier »

no i wszystko wiem w kwesti mojej rozkminy..wlasnie, jesli przylozymy lupke nawet na przezroczysty material to ostrosc ustawimy, ale niestety calego kadru juz nie ustalimy, bo nic nie widac.. fresnel za 7 zl a alledrogo nie nadaje sie, ma inne rowkowanie.. pozostaje jasna matówka lub matowienie samemu..z tego co przegladalem najlepiej nadaje sie węglik krzemu o malusim rozmiarze.. no i tyle w temacie :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Matówka DIY

Post autor: J.A. »

Jeśli już, to tlenek glinu inaczej korund.
Ale to bez znaczenia, znacznie ważniejsze jest granulacja proszka ściernego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Matówka DIY

Post autor: zladygin »

photoatelier pisze: 25 lis 2021, 19:26 no i wszystko wiem w kwesti mojej rozkminy..wlasnie, jesli przylozymy lupke nawet na przezroczysty material to ostrosc ustawimy, ale niestety calego kadru juz nie ustalimy, bo nic nie widac.. fresnel za 7 zl a alledrogo nie nadaje sie, ma inne rowkowanie.. pozostaje jasna matówka lub matowienie samemu..z tego co przegladalem najlepiej nadaje sie węglik krzemu o malusim rozmiarze.. no i tyle w temacie :-)
Mam różne gradacje od 400 do, o ile pamiętam, 1200. Kosztowało grosze, ale musiałem kupić po kilogramie. Chętnie się podzielę, starczy dla całego koreksu do końca świata i jeden dzień dłużej.
Zrobiłem dwie matówki do Intrepida, które zresztą chcę sprzedać. Wyniki DIY wg mnie lepszy niż matówki oryginalnej.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Matówka DIY

Post autor: LD »

zladygin pisze: 25 lis 2021, 19:55
photoatelier pisze: 25 lis 2021, 19:26 no i wszystko wiem w kwesti mojej rozkminy..wlasnie, jesli przylozymy lupke nawet na przezroczysty material to ostrosc ustawimy, ale niestety calego kadru juz nie ustalimy, bo nic nie widac.. fresnel za 7 zl a alledrogo nie nadaje sie, ma inne rowkowanie.. pozostaje jasna matówka lub matowienie samemu..z tego co przegladalem najlepiej nadaje sie węglik krzemu o malusim rozmiarze.. no i tyle w temacie :-)
Mam różne gradacje od 400 do, o ile pamiętam, 1200. Kosztowało grosze, ale musiałem kupić po kilogramie. Chętnie się podzielę, starczy dla całego koreksu do końca świata i jeden dzień dłużej.
Zrobiłem dwie matówki do Intrepida, które zresztą chcę sprzedać. Wyniki DIY wg mnie lepszy niż matówki oryginalnej.
Chętnie skorzystam z propozycji i zrobię sobie porządną matówkę do Graflexa.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Matówka DIY

Post autor: zladygin »

LD pisze: 26 lis 2021, 13:11 Chętnie skorzystam z propozycji i zrobię sobie porządną matówkę do Graflexa.
Podeślij adres na pw. Bedę mógł wysłać dopiero po przyszłym weekendzie, bo proszki nam w chałupie w Jordanowie. Jakby ktoś jeszcze chciał, to mam tego od groma. Do pracy wystarczy dosłownie łyżeczka, wyślę w kopercie.

Cena: jakieś fajne zdjęcie - jak ktoś ma. Jeżeli nie ma, to też dobrze.

Swoje matówki robiłem tak: kawałek szkła, jakieś 5x5 cm przykleiłem do drewnianego klocka żywicą (myślę, że kropelka też będzie trzymać, ale nie próbowałem). Szkło na matówkę przyklejałem taśmą dwustronną do grubszej szyby, takiej jak do suszenia. Zdarzało się, że taśma puszczała. Szlifowanie ruchem kolistym, trzeba sobie popróbować. Na matówki użyłem szyb ze starych klisz szklanych.
AndzejBe
-#
Posty: 2
Rejestracja: 07 lut 2022, 14:49
Lokalizacja: Warszawa

Matówka DIY

Post autor: AndzejBe »

zladygin pisze: 25 lis 2021, 19:55 Mam różne gradacje od 400 do, o ile pamiętam, 1200. Kosztowało grosze, ale musiałem kupić po kilogramie. Chętnie się podzielę, starczy dla całego koreksu do końca świata i jeden dzień dłużej.
Jakimi gradacjami szlifowałeś? Jedną, raz do końca? Czy różnymi stopniowo? Która gradacja daje najlepsze rezultaty?
Andrzej >>> Omega 4x5 5,6/210, Kiev 88 2,8/80, Fuji 645
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Matówka DIY

Post autor: photoatelier »

witam, no i wkoncu zrobilem swoja pierwszą matówke (13x18, 2 mm z antyramy), serdeczne podziekowanie dla @zladygin .. na poczatku gradacją 600, potem 1200..trzeba to wyczuc..oczywiscie zdarzylo sie ze po wyschnieciu zdało sie zauwazyc niedoszlifowane miejsca..wtedy pisakiem na odwrocie zaznaczyłem takie miejsce i jazda ponownae..wyszła delikatna, (nie chciałem mocno atakować), jest duzo jasniejsza niz oryginał.. pozdrawiam Forumowiczów..
ODPOWIEDZ