Nieszczelny koreks Jobo?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: Ozmin »

Dzisiaj wywołałem dwa filmy 135 na raz w CPE2 z Liftem. HP5 i FP2. FP2 wyszedł ok, ale HP5 okazał się naświetlony w dziwny sposób na całej swej długości. Po przeanalizowaniu problemu doszedłem do wniosku, że problemem może być nieszczelny koreks. Dziwna sprawa ponieważ używam go cały czas i nigdy nie miałem problemu. Na uwagę zasługuję fakt, że HP5 był na górze, czyli bliżej otworu. Źródło naświetlenia ewidentnie od strony krawędzi filmu. Naświetlenie ma wzór rozchodzących się promieni (nieszczelność punktowa?), który wydaje się powtarzać na całej długości. Ważnym faktem jest to, że zanim rozpocząłem proces wywoływania musiałem schłodzić chemię do 20 stopni co zajęło mi około 15 min. Przez cały ten czas koreks był podpięty do lifta nad którym jest źródło światła. Wydaje się, że sprawa jest oczywista. Nurtuje mnie tylko to, że nie raz tak robiłem i to, że koreks raczej powinien być światło szczelny.
Czy ktoś z Was miał podobny problem?
Załączniki
IMG_1671.JPG
IMG_1670.JPG
IMG_1669.JPG
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: LD »

Ozmin pisze: 14 lis 2021, 16:52 Dzisiaj wywołałem dwa filmy 135 na raz w CPE2 z Liftem. HP5 i FP2. FP2 wyszedł ok, ale HP5 okazał się naświetlony w dziwny sposób na całej swej długości. Po przeanalizowaniu problemu doszedłem do wniosku, że problemem może być nieszczelny koreks. Dziwna sprawa ponieważ używam go cały czas i nigdy nie miałem problemu. Na uwagę zasługuję fakt, że HP5 był na górze, czyli bliżej otworu. Źródło naświetlenia ewidentnie od strony krawędzi filmu. Naświetlenie ma wzór rozchodzących się promieni (nieszczelność punktowa?), który wydaje się powtarzać na całej długości. Ważnym faktem jest to, że zanim rozpocząłem proces wywoływania musiałem schłodzić chemię do 20 stopni co zajęło mi około 15 min. Przez cały ten czas koreks był podpięty do lifta nad którym jest źródło światła. Wydaje się, że sprawa jest oczywista. Nurtuje mnie tylko to, że nie raz tak robiłem i to, że koreks raczej powinien być światło szczelny.
Czy ktoś z Was miał podobny problem?
Jeżeli źródło światła było nad otworem i czas naświetlania był około 15 minut to raczej nie ma co się dziwić. Koreks nie jest całkowicie światłoszczelny. Mamy tam labirynt, z co prawda czarnymi ściankami, ale za to ładnie odbijającymi światło. Ja w to nie wierzę i dlatego zawsze zakładam kapsel na koreks lub odwracam do góry dnem i nie używam silnego światła w pobliżu koreksu.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: powalos »

Jak dla mnie, to ten negatyw ogólnie jest cały zaświetlony. Nie powinien chyba być aż tak szary (zadymiony). Nie zdarzyło mi się, aby film zaświetlił się w koreksie, a zdarzało się, że stał kilka dni w pokoju bez specjalnego zabezpieczenia. Nawet gdy stał pionowo.
Fan Pentax'a.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: oKuba »

powalos pisze: 14 lis 2021, 17:47 a zdarzało się, że stał kilka dni w pokoju bez specjalnego zabezpieczenia.
Ja rowniez nigdy nie mialem z tym problemow. Niezaleznie czy Jobo czy Paterson
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: J.A. »

Ozmin, istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że zamykając koreks jeden z tych ząbków na pokrywie zamknął się do środka puszki, a nie na zewnątrz.
Załączniki
51F93BC6-2DB6-4710-BF7A-A117D96F3036.jpeg
51F93BC6-2DB6-4710-BF7A-A117D96F3036.jpeg (71.53 KiB) Przejrzano 1722 razy
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: Ozmin »

Sprawdziłem ząbki czy przypadkiem jeden nie jest wygięty, albo w jakimś stopniu naruszony. Wszystkie wyglądają ok. W wolnej chwili zrobię test. Nawinę kawałek filmu, zostawię na 20 min w koreksie i później wywołam. Dziękuję za podpowiedź :-)
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: rbit9n »

a tego, nie zapomniałeś przypadkiem rdzenia włożyć? kolega miał coś podobnego w Jobo 1520, dumał, dumał i kiedy tak dumał zauważył, że rdzeń leży osobno, a nie na suszarce, z resztą koreksu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: BW »

- bez rdzenia zaświetla "momentalnie" - wiem bo (niestety) sprawdziłem :?: :idea: :!:
Ostatnio zmieniony 15 lis 2021, 21:48 przez BW, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: rbit9n »

hy, ja nie sprawdzałem, powtarzam wiadomości z drugiej ręki.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: J.A. »

rbit9n, to może być brak rdzenia.
BW, tyle, że w lifcie już nie koniecznie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: Ozmin »

Rdzeń na pewno był :-)
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: rbit9n »

a te zaświetlenia są od góry szpuli? bardziej na końcu wewnętrznym, czy zewnętrznym?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: aka »

Ozmin pisze: 14 lis 2021, 16:52 Nurtuje mnie tylko to, że nie raz tak robiłem i to, że koreks raczej powinien być światło szczelny.
Zawsze jest ten pierwszy raz... Obawiam się, że przyczyny nie poznamy. Choćby potencjalny "ząbek" zamknięty do środka - jak to stwierdzić po czasie? Wyjąłem kiedyś z koreksu film tak cienki, że prawie przezroczysty. Najprawdopodobniej przyczyną było wywołanie w wodzie przygotowanej do przerwania, a przerwanie w wywoływaczu (1 minuta). To tylko podejrzenie, czort wie co się stało - wywoływacz zutylizowany, proces nie do powtórzenia.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: oKuba »

Z tym zabkami to mi o tyle nie pasuje, ze wtedy koreks nie jest szczelny i latwo to zauwazyc. Przynajmniej gdy sie koreks przewraca lub robi to procesor. Nie wiem jak to z liftem, gdyz nigdy nie uzywalem. Jesli jest kapiel wodna, to pewnie ciezkie do zauwazenia
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Nieszczelny koreks Jobo?

Post autor: Vox »

Sprawdziłbym dokładnie czy koreks nie ma jakiegoś pęknięcia obudowy czy też pokrywki.
ODPOWIEDZ