Odczynniki w proszku

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Odczynniki w proszku

Post autor: shovax »

dobra, a ja mam takie pytanie. czy konwencjonalne wywolywacze w proszku to zwykla mieszanina sklandikow, czy tez moze jakas forma granulacji albo krystalizacji gotowego wywolywacza? o ile pamietam, to proszki mi sie wydawaly zawsze takie hhomogeniczne, bez rozroznienia poszczegolnych sklandikow....
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odczynniki w proszku

Post autor: J.A. »

Stawiam dolary przeciw orzechom, że to mieszanina składników.
Nie wyobrażam sobie by ktoś najpierw robił roztwory by je potem odparowywać, czy w dowolny inny sposób pozbawiać wody.
Ekonomicznie nieuzasadnione.
O trwałości nie wspominając.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Odczynniki w proszku

Post autor: rbit9n »

shovax pisze:dobra, a ja mam takie pytanie. czy konwencjonalne wywolywacze w proszku to zwykla mieszanina sklandikow, czy tez moze jakas forma granulacji albo krystalizacji gotowego wywolywacza? o ile pamietam, to proszki mi sie wydawaly zawsze takie hhomogeniczne, bez rozroznienia poszczegolnych sklandikow....
jeśli składniki są w podobnym stopniu rozdrobnione, to może się wydawać, że mieszaniną jest jednorodna. ale patrzyłem właśnie na A49 i w każdej torebce widzę co najmniej dwa różne składniki.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Odczynniki w proszku

Post autor: shovax »

rbit9n pisze: 07 lis 2021, 17:47
shovax pisze:dobra, a ja mam takie pytanie. czy konwencjonalne wywolywacze w proszku to zwykla mieszanina sklandikow, czy tez moze jakas forma granulacji albo krystalizacji gotowego wywolywacza? o ile pamietam, to proszki mi sie wydawaly zawsze takie hhomogeniczne, bez rozroznienia poszczegolnych sklandikow....
jeśli składniki są w podobnym stopniu rozdrobnione, to może się wydawać, że mieszaniną jest jednorodna. ale patrzyłem właśnie na A49 i w każdej torebce widzę co najmniej dwa różne składniki.
dzieki
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Odczynniki w proszku

Post autor: aka »

LD pisze: 05 lis 2021, 08:13 rozpuszczam w ispropanolu
LD pisze: 05 lis 2021, 08:13 w glikolu etylenowym
Masz jakieś obserwacje co do trwałości takich roztworów? Jak rozpuszczasz fenidon tzn. jakie stężeniu robisz?
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Odczynniki w proszku

Post autor: LD »

aka pisze: 08 lis 2021, 20:50
LD pisze: 05 lis 2021, 08:13 rozpuszczam w ispropanolu
LD pisze: 05 lis 2021, 08:13 w glikolu etylenowym
Masz jakieś obserwacje co do trwałości takich roztworów? Jak rozpuszczasz fenidon tzn. jakie stężeniu robisz?
Do tej pory rozpuszczałem jednorazowo do każdego wywoływacza. Do ID78 potrzebowałem 0,5g który rozpuszczałem w 20ml isopropanolu. Ostatnio, po nabyciu mieszadła magnetycznego, zrobiłem próbę i rozpuściłem 4g w 100ml. Roztwór stoi już kilka dni i nic się nie wytrąciło. Mam zamiar kalibrować negatywy pod FX55. Pod ten wywoływacz rozpuściłem 1g fenidonu w 100ml glikolu etylowego. Nie potrzebowałem więcej bo na 1l roztworu roboczego potrzeba tylko 0,10g fenidonu. Mogę wywołać 20 klisz.

Co do trwałości to ja osobiście nie robiłem na zapas bo nie miałem takiej potrzeby dopiero FX55 to zmienił. Wielu znanych fotografików poleca ten sposób przedłużania trwałości substancji wywołujących więc na pewno to sprawdzili. Co prawda nie znalazłem tego aby ktoś napisał o jak długo przechowuje ten roztwór (pełnosprawny) ale dla mnie wystarczy aby był świeży przez
6 miesięcy.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Odczynniki w proszku

Post autor: technik219 »

LD pisze: 09 lis 2021, 21:22 Roztwór stoi już kilka dni i nic się nie wytrąciło.
Niech postoi kilka lat, to będzie bardziej miarodajne.
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Odczynniki w proszku

Post autor: aka »

technik219 pisze: 09 lis 2021, 21:55
LD pisze: 09 lis 2021, 21:22 Roztwór stoi już kilka dni i nic się nie wytrąciło.
Niech postoi kilka lat, to będzie bardziej miarodajne.
Pyrocat hd w glikolu "wytrzymuje" podobno kilka lat. Ja przetestowałem 2+. Pytanie czy roztwór fenidonu w glikolu będzie równie trwały i ewentualnie jakie stężenie można zaryzykować? A przy okazji, może wiesz jak trwały jest 1% roztwór benzotriazolu w izopropanolu?
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Odczynniki w proszku

Post autor: LD »

aka pisze: 09 lis 2021, 22:06
technik219 pisze: 09 lis 2021, 21:55
LD pisze: 09 lis 2021, 21:22 Roztwór stoi już kilka dni i nic się nie wytrąciło.
Niech postoi kilka lat, to będzie bardziej miarodajne.
Pyrocat hd w glikolu "wytrzymuje" podobno kilka lat. Ja przetestowałem 2+. Pytanie czy roztwór fenidonu w glikolu będzie równie trwały i ewentualnie jakie stężenie można zaryzykować? A przy okazji, może wiesz jak trwały jest 1% roztwór benzotriazolu w izopropanolu?
Niestety nie wiem, nigdy nie używałem benzotriazolu.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Odczynniki w proszku

Post autor: LD »

technik219 pisze: 09 lis 2021, 21:55
LD pisze: 09 lis 2021, 21:22 Roztwór stoi już kilka dni i nic się nie wytrąciło.
Niech postoi kilka lat, to będzie bardziej miarodajne.
Nie mam zamiaru tego testować, to dla wytrwałych badaczy :) Jak napisałem wcześniej dla mnie wystarczy 6 miesięcy trwałości.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Odczynniki w proszku

Post autor: LD »

aka pisze: 08 lis 2021, 20:50
LD pisze: 05 lis 2021, 08:13 rozpuszczam w ispropanolu
LD pisze: 05 lis 2021, 08:13 w glikolu etylenowym
Masz jakieś obserwacje co do trwałości takich roztworów? Jak rozpuszczasz fenidon tzn. jakie stężeniu robisz?
W książce The Darkroom Cookbook na stronie 186 podana jest informacja jak rozpuszczać fenidon:
Notes: Phenidone is sparingly soluble in cold water and moderately in hot and can require temperatures of 175F/80C to dissolve. It is readily soluble in both aqueous acids and alkali, including solutions of alkali bisulfites and carbonates, so that it can easily be incorporated into a developer solution. Used alone in sodium carbonate/sulfite solutions, it is very fast but extremely soft working and is only capable of producing negatives of low contrast. In combination with hydroquinone it produces developers with superadditivity that are even more effi cient than MQ developers.
Phenidone-based developers keep better than those based on metol. The reason is the oxidation product of Phenidone is more efficiently regenerated by hydroquinone than is metol.
Additionally, while the first oxidation product of hydroquinone, mono-sulphonate, forms an almost inert system with metol, it has a superadditive effect with Phenidone, increasing developing power. Because very small amounts of Phenidone are required, it is often desirable to use a percent age solution.
A concentrate of Phenidone, containing a preservative, can be made as follows:
Water at 125F/52C, 750.0 ml
Sodium bisulfite, 6.0 g
Phenidone, 2.0 g
Cold water to make 1.0 liter
100.0 ml of the concentrate contains 0.2 grams of Phenidone.
The preservative will have no appreciable effect on any developing formula. Alternately, a 5% concentration can be made using methyl hydrate instead of water, but it does not keep.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Odczynniki w proszku

Post autor: aka »

LD pisze: 11 lis 2021, 12:36 100.0 ml of the concentrate contains 0.2 grams of Phenidone.
Mało praktyczne stężenie.
LD pisze: 11 lis 2021, 12:36 Alternately, a 5% concentration can be made using methyl hydrate instead of water, but it does not keep.
W etanolu, metanolu czy izopropanolu można też tak:
"Mix 2.0g of Phenidone with about 5ml of isoprophyl alcohol and stir into an even paste, then add to the stock solution and stir until dissolved." - przydatne do większych porcji fenidonu, nie sprawdzi się np. dla ID-68 gdzie pierwsza metoda będzie właściwsza.
Wydaje mi się, że fenidon w glikolu można rozpuścić do stężenia 1-2% i raczej taki roztwór powinien być trwały rok-dwa (no bo jak by miał się utlenić?). Zrobię taką próbę rozpuszczania to się podzielę wnioskami.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Odczynniki w proszku

Post autor: technik219 »

aka pisze: 11 lis 2021, 13:02 , nie sprawdzi się np. dla ID-68 gdzie pierwsza metoda będzie właściwsza.
Ja wsypuję normalnie proszek i trochę mieszani8a, i się rozpuszcza. 0,13 g / litr to żaden problem. Są większe ;-)
Lux mea lex
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Odczynniki w proszku

Post autor: LD »

Prośba o rozwikłanie tłumaczenia:
Sodium Carbonate (Monohydrate) - czy to jest węglan sodu bezwodny?

METOL-HYDROQUINONE DEVELOPER, Ilford ID-2
For Plates and Films

STOCK SOLUTION
Warm Water (125 F or 52 C) - 750.0 ml
Metol - 2.0 grams
Sodium Sulfite (desiccated) - 75.0 grams
Hydroquinone - 8.0 grams
Sodium Carbonate (monohydrated) - 43.0 grams
Potassium Bromide - 2.0 grams
Add cold water to make - 1.0 liter

Pękosławski na stronie 235 Fotografia w praktyce amatorskiej podaje:
Węgla sodowy bezwodny 37,5g

Żaden przelicznik bezwodnego na krystaliczny mi tu nie pasuje.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Odczynniki w proszku

Post autor: aka »

LD pisze: 13 lis 2021, 16:53 Sodium Carbonate (Monohydrate) - czy to jest węglan sodu bezwodny?
Nie jest. Jednowodny a bezwodny, czyli CH2Na2O4 a CNa2O3.
Bezwodny kupisz bez problemy, z jednowodnym kłopot z zakupem, ale oba są na rynku. Jednowodny np.: https://pol-aura.pl/monohydrat-weglanu- ... 23190.html
Obawiam się, że prosty przelicznik masy niekoniecznie musi mieć zastosowanie w działaniu wywoływacza. Choć te podane ilości z grubsza pasują.
ODPOWIEDZ