Problem z Utrwalaczem szybkim wg. Receptury T.Cypriana

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

maetwu
-#
Posty: 114
Rejestracja: 13 lut 2018, 10:41
Lokalizacja: Kraków

Problem z Utrwalaczem szybkim wg. Receptury T.Cypriana

Post autor: maetwu »

Cześć wszystkim, znów mam problem z samodzielnie składaną chemią, znów też podejrzewam co jest nie tak, ale chciałem poznać problem.
Złożyłem dziś utrwalacz wg. Receptury T. Cypriana
1. tiosiarczan sodu krystaliczny 250g
2. wodorosiarczan sodu 25g
3. chlorek amonowy 30g
Wszystko pięknie, ale, po wrzuceniu mojego kwaśnego siarczanu sodu, roztwór mocno zmętniał i zmienił kolor na żółty. Przez około 10 minut grzania i mieszania na mieszadle magnetycznym nic się nie rozpuściło z tego wodorosiarczanu który wrzuciłem, zrobiły się dziwne farfocle nie do rozpuszczenia, po wrzuceniu chlorku amonowego roztwór delikatnie sklarował, żółte farfocle nadal zostały.
Roztwór przefiltrowałem i o dziwo działa, test na skrawku filmu, nawet szybko. Teraz jeszcze się zorientowałem, że w chwili zaćmienia dodałem 100g chlorku zamiast 30g.
I tutaj czas na mój główny błąd: mam kwaśny siarczan sodu o nazwie: sodu wodorosiarczan 1hydrat wzór to NaHSO4 x 1H2O, po doczytaniu dowiedziałem się, że powinienem mieć po prostu NaHSO3.

Dlaczego mimo to utrwalacz działa, i to tak szybko? Rozumiem, że bezpieczniej będzie wylać chociażby ze względu na ponad trzykrotnie większą ilość chlorku, którą wsypałem

Pozdrawiam!
Załączniki
IMG_20211106_215130.jpg
maetwu
-#
Posty: 114
Rejestracja: 13 lut 2018, 10:41
Lokalizacja: Kraków

Problem z Utrwalaczem szybkim wg. Receptury T.Cypriana

Post autor: maetwu »

Już chyba znalazłem. Działa szybko, bo chlorek amonu jest przyspieszaczem. Mój wodorosiaczan to nie siarczyn, przez co domyślam się, że po dodaniu wydziela się siarka z rozkładu tiosiarczanu. Już wiem, nie używać.
Podobno zamiast wodorosiaczynu (kwaśnego siarczynu sodu) mogę użyć pirosiarczynu potasu? Czy w takiej samej ilości? (30g?)
Ewentualnie roztwór 40% wodorosiaczynu sodu, w ilości 52ml na Litr gotowego utrwalacza?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Problem z Utrwalaczem szybkim wg. Receptury T.Cypriana

Post autor: rbit9n »

wodorosiarczyn sodu można zastąpić pirosiarczynem sodu w stosunku 1:1, a pirosiarczyn sodu można zastąpić pirosiarczynem potasu w stosunku 1:0,855.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ