ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

maetwu
-#
Posty: 114
Rejestracja: 13 lut 2018, 10:41
Lokalizacja: Kraków

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: maetwu »

Cześć wszystkim, chciałem dziś wywołać Fomę w Id-68, całe szczęście wcześniej chwyciłem kawałek starego filmu by sprawdzić czy działa. (Roztwór stock zrobiony jakiś miesiąc temu, nie używany, pod korek, zagazowany). Okazało się, że w ogóle nie zaczernia emulsji. Test trwał kilka minut, na pewno powyżej 5. Wylałem. Złożyłem nowy roztwór zmieniając hydrochinon, użyłem z innego źródła. Ponownie bez szału, po 5-6 minutach kawałek filmu delikatnie zszarzał. Zastanawiam się, który składnik może być wadliwy, obstawiam hydrochinon lub fenidon. Fenidon mam z aktynu, rozpuszcza się cholernie słabo, czystość "fot", w małych kremowych matowych bryłkach, jakby zawilgocony? Zastanawiam się też nad bromkiem potasu, leży już trochę i miałem z nim jedną przygodę, ale dopiero teraz łączę fakty.
Dwa miesiące temu użyłem go jako dodatku do rodinalu aph-09 w celu wywołania starego fotonu negatywowego, już kiedyś tak robiłem z niezłym skutkiem, ale ostatnio negatyw wyszedł skrajnie cienki. (Materiał był z jednej puszki)
Czy to możliwe, że połączenie kiepskiego fenidonu z starym bromkiem w formule id-68 może powodować sytuację jak powyżej? Czy sprawdzić inne składniki?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: J.A. »

maetwu, wywoływacze z dwoma reduktorami w sytuacji, gdy jeden z nich ma problem, praktycznie nie działają.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: dak »

maetwu pisze: 01 lis 2021, 22:02 Fenidon mam z aktynu, rozpuszcza się cholernie słabo, czystość "fot", w małych kremowych matowych bryłkach, jakby zawilgocony?
Ostatnio też kupiłem fenidon z Aktynu. Wygląda zupełnie jak z Twojego opisu i również słabo się rozpuszczał, ale złożyłem przy jego użyciu połóweczkę W-17 (czy też N-10, jak kto woli) i wołał jak trzeba. Być może więc fenidon możesz wykluczyć.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: rbit9n »

a może bromek jest zanieczyszczony żelazem? albo któryś inny odczynnik.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: aka »

dak pisze: 02 lis 2021, 12:56 kupiłem fenidon z Aktynu.
Pod nieobecność oferty Hadronu pokusiłem się na zakup w Aktynie... Musiałem poczekać na koniec urlopu w Hadronie i ponowić zakup.
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: Adams »

Ja zrobiłem Pota z Aktynu i mi skasowało całość naświetlenia :-( a rozrabiając Fenidon zrobił mi się galareta brunatna :-(
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: oKuba »

Mniemam, ze aktyn to jakis sprzedawca jest?
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: Adams »

Tak
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
maetwu
-#
Posty: 114
Rejestracja: 13 lut 2018, 10:41
Lokalizacja: Kraków

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: maetwu »

Panowie, wymieniłem fenidon, zamówiłem z Hadron scientific. Użyłem też innego bromku (taki z PRL z brązowego słoja) dodając go na końcu. Wszystko elegancko teraz działa. Obstawiam, że bromek był ok, hydrochinon również. Wychodzi na to, że to fenidon z Aktynu, wygląda zupełnie inaczej niż ten z Hadronu. Przy następnym składaniu stocka użyję jeszcze drugiego bromku by wykluczyć jego negatywne działanie całkowicie. Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: Adams »

maetwu pisze: 03 lis 2021, 19:30 Panowie, wymieniłem fenidon, zamówiłem z Hadron scientific. Użyłem też innego bromku (taki z PRL z brązowego słoja) dodając go na końcu. Wszystko elegancko teraz działa. Obstawiam, że bromek był ok, hydrochinon również. Wychodzi na to, że to fenidon z Aktynu, wygląda zupełnie inaczej niż ten z Hadronu. Przy następnym składaniu stocka użyję jeszcze drugiego bromku by wykluczyć jego negatywne działanie całkowicie. Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!
U mnie podobnie, Fenidon z Aktynu do bani. Dałem znać właścicielowi. Ja straciłem 6 rolek :-(
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
maetwu
-#
Posty: 114
Rejestracja: 13 lut 2018, 10:41
Lokalizacja: Kraków

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: maetwu »

Ja nauczony błędami, za każdym razem wrzucam kawałek jakiegoś starego fotonu w wywoływacz zanim zaleję koreks. Podobnie robię z utrwalaczem. Polecam.
Co do aktynu, to również się zastanawiam czy nie napisać do firmy, jedno to kasa, drugie-najważniejsze to fotografie. Tracę też zaufanie co do innych odczynników od nich.
Czy Tobie coś odpisali?
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: Adams »

Tak,
Zwrócili kasą za filmy. Ale kosztów Chorwacji i Krety już nie unieśli. Obiecał że będzie informował że ten Fenidon nie nadaje się do foto.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: aka »

Adams pisze: 03 lis 2021, 22:31 Obiecał że będzie informował że ten Fenidon nie nadaje się do foto.
Dobre, fenidon fotograficzny nienadający się do foto ;-) Dobra rada - kupujemy w sprawdzonym sklepiku!
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: Nomad »

No ładnie, taninę od nich ostatnio kupiłem...
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

ID-68 nie działa, co może być nie tak?

Post autor: Adams »

Oni tego nie testują , kupują worek i potem to konfekcjonują, sklep zachował się bardzo przyzwoicie.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
ODPOWIEDZ