Rollei superpan 200

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Artur
-#
Posty: 38
Rejestracja: 03 mar 2007, 21:01
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Rollei superpan 200

Post autor: Artur »

Cześć
Ma ktoś może sprawdzony czas dla Rollei Superpan 200,
wywoływacz ID-68 lub Micprothen - mam rozrobiony (najlepiej Stock lub 1+1)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Rollei superpan 200

Post autor: technik219 »

Superpan jest z rodziny Agfapanów APX TS - z których wywodzą się Rolleie/Maco 80S, 400S, Eagle 400TS, Superpan/Universal 200. Pierwotnie były przeznaczone dla wojska, ponieważ ze względu na rozszerzony zakres czułości na bliską podczerwień doskonale identyfikowały sztuczne maskowania obiektów od naturalnych "zaliścień". Jeszcze nie próbowałem Universaala 2000, ale mam doświadczenia z Rollei Retro 400S z produkcji poagfowskiej i Maco Eagle TS 400 z produkcji Agfy Gevaert. Jest to materiał trudny tak w naświetleniu jak wywołaniu. Dystrybutor (Maco) długo na swojej stronie podawał wadliwe czasy obróbki będące transferem danych podawanych dla tego materiału wykorzystywanego do celów wojskowych (inny wywoływacz, inna temperatura) na wywoływacze używane do klasycznej fotografii. Nie chwaląc się to ja spowodowałem poprawienie tych danych na stronie dystrybutora. Otóż te materiały (zaznaczam, że wytestowałem RR 400S) "wychodzą" dobrze tylko w rodinalu i jego klonach. W D-76 jakby je nie wywoływać mają zauważalne problemy z tonalnością i zakresem użytecznej skali naświetleń. Ogólnie rzecz biorąc albo mają problemy ze szczegółami w cieniach prawidłowo oddając tonalność w zakresie średnich tonów i świateł, albo odwrotnie, Kto lubi taki efekt "mięsistości" ten będzie zadowolony, jednak ja wolę mieć zarówno szczegółu w światłach jak w cieniach. Dlatego za jedynie sensowny wywoływacz do tego materiału uważam Rodinal 1:50/20 stopni/22 minuty, wywoływanie z przewrotkami na sposób ilfordowski - 0,5 minuty podczas pierwszej minuty obróbki i potem przez 10 sekund na początku każdej następnej minuty. (sposób "agfowski" to 30 sekund podczas pierwszej minuty i potem 10 sekund co pół minuty). Mimo tego, że rodinal uważany jest za gruboziarnisty, negatywy tak wywołane odznaczają się ziarnem jak AGFAPAN APX 100 z Rodinalu. I jeszcze jedna ważna uwaga: nie należy tego materiału (RR400S) naświetlać nominalnie, jako 400 ASA tylko na ... 250 ASA. TAK! Czyli o 2/3 przysłony niżej.
Superpan 200 ma tę samą emulsję co RR 400S i identyczne parametry. W związku z tym mogą być z nim takie same problermy jak z RR 400S. Co w związku z tym bym proponował? Na początek wywołać w rodinalu w czasie 17 minut, chociaż spotkałem się z kategorycznymi wnioskami, że należy go wywoływać 11 minut. I w zależności jak wyjdzie pierwsza rolka skorygowałbym czas wywołania w dół.
Co do obróbki w ID 68PQ, proponowałbym poszukać czasów wywołania dla Microphenu i użyć ich do ID 68 PQ. Według moich namiarów RR 400S wywołuje się w czasie 9 minut w stocku a Universal/Superpan 200 8 minut w stocku. Wszystko dla czułości pudełkowej obu filmów. To na początek.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rollei superpan 200

Post autor: J.A. »

A ja Supermana 200 lubię jako slajd.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Rollei superpan 200

Post autor: Imperitus »

ID68 to kiepski pomysł do Superpana, to kontrastowy wywoływacz do kontrastowego filmu...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ