Ilford HP5

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Ilford HP5

Post autor: szable »

jedną z fajnych stron naszego hobby jest samodzielne testowanie i dążenie do doskonałości i możemy to robić w nieskończoność.

Otóż postanowiłem sprawdzić na ilę mogę forsować HP5 korzystając z dostępnego mi własnoręcznie bełtanego D76.

Na początek świecone na 1600ASA i wołane w D76 1+1 20min.

Yashica 635 Yashinon
Ilford HP5 400@1600
D76 1+1
skan142_3.jpg
następny test to będzie 3200ASA...
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Ilford HP5

Post autor: szable »

Jeszcze dopiszę po co mi to. Otóż często znajomi którzy wiedzą że działam na "analogowej niwie" :) mówią -- e szable zrób fote.. A ja im na to równie często - nie ma światła. No i postanowiłem zbadać, na ile mogę sobie pozwolić, gdzie jest faktyczna granica moich możliwości, mojego warsztatu. Następny etap to będzie HP5 świecony na 3200.

W grę wchodzi tylko D76, bo mam też D23 ale ten nie nadaje się zbytnio do "pchania" filmów. A innych wywojek nie używam, bo od lat nic z chemii konfencjonowanej nie kupuję.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Ilford HP5

Post autor: Imperitus »

szable, powinieneś spróbować ID-68, z automatu dodaje niecały 1Ev zatem do pchania nadaje się niesamowicie dobrze
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Ilford HP5

Post autor: PPaweł »

A czym się właściwie różni "z automatu dodaje 1EV" od "standardowe tabele czasów są źle obliczone"?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Ilford HP5

Post autor: Imperitus »

PPaweł pisze: 06 paź 2021, 22:49 A czym się właściwie różni "z automatu dodaje 1EV" od "standardowe tabele czasów są źle obliczone"?
Tym że ID-68 to nie jest wywoływacz przyjęty za wzorcowy?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ilford HP5

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 06 paź 2021, 21:40 szable, powinieneś spróbować ID-68, z automatu dodaje niecały 1Ev zatem do pchania nadaje się niesamowicie dobrze
Potwierdzam, HP5+ można pchać do 3200 swobodnie w ID-68 i dużej różnicy między tym a świeconym na 1600 nie zauważysz -
przećwiczyłem to w roku 2020. Fomę 400 też można tak pchać, ale różnica jest już widoczna, moja granica dla F400 to 1600,
ale z tym Ilfordem można sobie lecieć o działkę wyżej z relatywnie małym ziarnem i zrównoważonym kontrastem/tonalnością.

Przykłady dla @3200
https://www.flickr.com/search/?user_id= ... view_all=1

a tu @1600
https://www.flickr.com/search/?user_id= ... %20%401600
Ostatnio zmieniony 07 paź 2021, 07:31 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ilford HP5

Post autor: J.A. »

PPaweł, istnieje takie określenie. Ten wywoływacz „dobrze/źle” wyzyskuje czułość materiału.
Oznacza to ni mniej ni więcej, że filmy w nim wywoływane osiągają densytometryczną, realną czułość wyższą/niższą, niż w innych wywoływaczach.
Bardzo często to są te sławne w internatach „ten film nie ma deklarowanej czułości”. Pomijając TMax/Delta3200, to wszystkie normalne mają w dedykowanych wywoływaczach.

ID68/Microphen, W17/Hydrofen, te dają ok 2/3 EV w bonusie.
Rodinal i jego klony, Perceptol i kilka innych, których teraz nie pomnę, zabierają 1, a czasem nawet 2EV
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Ilford HP5

Post autor: PPaweł »

Rozumiem, że wywoływacze różnie działają, ale jakoś tak na zdrowy rozum to chyba powinno być tak, że tabela z parametrami wywołania jest tak zestawiona, że jak mam film naświetlony według 100 ASA, to każdy wywoływacz go wywoła do takiego samego stanu naświetlenia, a nie, że według jednego ten film będzie niedoświetlony, a według drugiego prześwietlony.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Ilford HP5

Post autor: szable »

4Rider pisze: 07 paź 2021, 07:23
Przykłady dla @3200
https://www.flickr.com/search/?user_id= ... view_all=1
No i tak spoglądając na ten przykład od Czwartego - 3200ASA, widzę, że spokojnie następny test to będzie pchanie na 6400ASA,

Dzięki za linka.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ilford HP5

Post autor: 4Rider »

szable pisze: 07 paź 2021, 10:24 test to będzie pchanie na 6400ASA
Nie robiłem takowego, ale chętnie skorzystam z gotowego przepisu wołania jakby co.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ilford HP5

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 07 paź 2021, 09:53 Rozumiem, że wywoływacze różnie działają, ale jakoś tak na zdrowy rozum to chyba powinno być tak, że tabela z parametrami wywołania jest tak zestawiona, że jak mam film naświetlony według 100 ASA, to każdy wywoływacz go wywoła do takiego samego stanu naświetlenia, a nie, że według jednego ten film będzie niedoświetlony, a według drugiego prześwietlony.
A nie bierzesz pod uwagę, że jak masz film naświetlony na 100 ASA, to w tabeli jest czas dla tego filmu dla indeksu 100 ASA, co wcale nie musi oznaczać, źe jest to czas nominalny dla danego wywoływacza?
Po prostu producent dla swojego wywoływacza podaje czas dla uzyskania pudełkowej czułości filmu, ale w tym konkretnym wywoływaczu może to oznaczać niedowołanie, lub przewołanie.

Albo inaczej.
Czułość filmu nie jest zapisana w jego atomach. Jest różna w zależności od rodzaju wywoływacza. W jednym mniejsza w innym większa.
Najczęściej jako odnośnik bierze się D76. Dzięki temu w większości materiałów ten wywoływacz występuje. To jest wzorzec metra (C) technik219. I do niego odnoszą się informacje o lepszym lub gorszym wyzyskaniu światłoczułość konkretnych wywoływaczy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Ilford HP5

Post autor: PPaweł »

A co to w takim razie jest czas nominalny dla wywoływacza? Bo mnie by się wydawało, że taki, po jakim film naświetlony jak na pudełku będzie wywołany dokładnie tak, jak jakaś tam norma przewiduje. Ale może to jednak nie to.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Ilford HP5

Post autor: powalos »

Dla mnie to znaczy tyle, że film naświetlony w określonych warunkach, przy określonej skali kontrastu itp. oraz w czasie wołania podanym przez producenta filmu dla danego wywoływacza, osiągnie określony poziom zaczernienia dla danej gęstości. Dlatego producenci podają czasy wywoływania tylko dla kilku podstawowych (ich zdaniem) wywoływaczy a nie dla wszystkich.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ilford HP5

Post autor: J.A. »

PPaweł, o to zapytaj technik219, bo tu już wchodzimy w pomiary.
Na dolnym zagięcia krzywej jest punkt zwany „czułość”. W skrócie to pierwsze mierzalne zaczernienie powyżej zadymienia. Ten punkt tak jak i zadymienie nie zmienia swojego położenia wraz z wydłużaniem czasu wywoływania. I zadymienie i punkt czułości to parametr stały dla pary film/sposób obróbki.
A to pierwsze mierzalne zaczernienie ustala się dla ekspozycji N-ileśtam EV, gdzie N to „czułość” pudełkowa. Jeżeli „ileśtam EV” = X*, to film ma czułość pudełkową przy tym sposobie obróbki, jeżeli odbiega od tej wartości, to znaczy, że ma mniej/więcej ASA.
Tak ja to rozumiem.

*nie pamiętam ile to konkretnie jest, ale jest to (chyba) stała wartość.

powalos, nie. Czułość nie ma nic wspólnego z kontrastem i pod uwagę brana jest tylko jedna wartość.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ilford HP5

Post autor: 4Rider »

szable, ogólnie to powiem Ci tak Kolego, że testowałem do forsacji negatywy Fomy, różne Ilforda i różne Kodaka, jakieś Rolleie,
i nie ma lepszego do tego celu filmu jak HP5+ - wielu to potwierdzi, bo z faktami ponoć się nie dyskutuje 🐈
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ