Ortochromatycznie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Ortochromatycznie

Post autor: PPaweł »

Zrobiłem na próbę zdjęcia na Rollei Ortho 25, bo byłem ciekaw, jak to wpływa na ostrość w takich co najprymitywniejszych meniskach. W sensie, że aberracja chromatyczna mniej by rozmywała obraz. Wpływa nijak, niespecjalnie jest to mierzalne, chyba, żeby robić dokładną analizę dwóch identycznych zdjęć. Natomiast ta niewrażliwość na czerwony to jest jakaś taka przereklamowana. Czerwony dach i czerwona lokomotywa wyglądają zupełnie zwyczajnie, a myślałem, że no może nie będą smoliście czarne, bo to w końcu nie jest czysta czerwień, ale że wyjdą ciemno. A tu znowu - pewnie na porównaniu byłoby widać, ale tak na oko to nic specjalnego.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ortochromatycznie

Post autor: J.A. »

Problemem może być Rollei. Bo to taki brand No wiesz niezbyt pewny oględnie mówiąc.
Pamiętam z czasów fotonu, że usta pomalowane jak Gwiazdy lat 50-tych, to były naprawdę ciemne.
Na temat ostrości się nie wypowiadam. Nie interesowało mnie to zagadnienie onegdaj.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ortochromatycznie

Post autor: 4Rider »

Ilford ma prawie całkiem nowy film Ortho Plus 80.

„Film ILFORD Ortho został zaprojektowany jako techniczny film o wysokiej rozdzielczości. Wiemy, że fotografowie są otwarci na nowe możliwości i uwielbiają wypróbowywać nowe filmy, dlatego nałożyliśmy naszą emulsję Ortho na bazę octanową dla kaset 35 mm i rolek 120. Uważamy, że ORTHO PLUS oferuje znakomity potencjał fotograficzny dzięki drobnym ziarnom i ostrości, co pozwala uzyskać oszałamiające rezultaty fotograficzne.”
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Ortochromatycznie

Post autor: PPaweł »

A tego Ilforda to u kogo można kupić? Bo w tych sklepach, co znam, to chyba tylko ten Rollei był. No, u Niemca nie sprawdzałem.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ortochromatycznie

Post autor: 4Rider »

W Bratex mają najtaniej po 38 zeta na alegro ze smartem z firmowego pewnie będzie taniej, ale trzeba doliczyć wysyłkę więc wyjdzie drozej
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Ortochromatycznie

Post autor: PPaweł »

Dobrze wiedzieć. Ale Rery to tam nie mają.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Ortochromatycznie

Post autor: Imperitus »

PPaweł, może dałoby się podbić efekt filtrem niebieskim?
Ja miałem kiedyś jedną rolkę i byłem zachwycony tym negatywem. Świetna ostrość i bardzo ładne drobniutkie ziarno. To rebrandowany Maco ort-25, mam go jakieś 15 rolek- jakoś nie było kiedy wsadzić do aparatu :-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Ortochromatycznie

Post autor: PPaweł »

Pewnie tak, ale to mnie samo w sobie nie interesuje jakoś bardzo, tak tylko zauważyłem rozczarowującą ciekawostkę ;-)
Chciałem sprawdzić, czy może proste, stare aparaty nie były projektowane z założeniem pracy na takich filmach, ze względu na to mniejsze rozmywanie widma.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Ortochromatycznie

Post autor: Imperitus »

PPaweł, eeeee, raczej jedyną modyfikacją pod tym kątem mógł być zamontowany na stałe filtr żółty
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ