Skiper75 - galeria

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Skiper75 - galeria

Post autor: szable »

skiper75 pisze: 15 wrz 2021, 14:11 Na bank 80 ma front focus. Ale jestem na etapie badan lol
aż musiałem się doszkolić co to front focus i co to back focus. Tak drążąc ten trop, piszesz że 80 ma tę wadę. Jak rozumiem wg Ciebie Planar 80 ma a 40ka nie ma? Ale taka wada to raczej powstaje wtedy, gdy lustro nie ustawia się dokładnie tak jak powinno. I nie ma znaczenia jakie szkło podpięte. To wina body. Wiem bo lata temu zaczynałem na Zenicie i co drugi to miał, a po latach to chyba każdy. Lustro się ustawia niewłaściwie, ostrzysz na matówkę, i niby jest ostro, ale płaszczyzna ostrości widziana na matówce jest inna niż na negatywie. Wina lustra może ?

Jak to sprawdzić? Ustawiłbym aparat na statywie, wycelował w coś wyrazistego tak około 10m, wyostrzył perfekt, pełna dziura. Potem MLU, wężyk, i do wywołania. I wtedy będzie widać czy realna płaszczyzna ostrości zarejestrowana na negatywie jest przed czy za głównym motywem.

Może być tak, że ustawiasz na nieskończoność, a płaszczyzna ostrości wylatuje jeszcze dalej poza horyzont, bo na tych Twoich nocnych zdjęciach z blokami to nie widać aby z przodu było ostrzej...

Oczywiście te dywagacje tyczą się sytuacji, gdy skanowanie jest poprawne. Ale pisałeś że 4x5 są ostre więc wykluczam na razie błąd skanowania. Nb ja kładę negatywy bezpośrednio na szkle mojego starego Epsona 4990 (nie mam ramek) i skanami mogę się golić
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skiper75 - galeria

Post autor: aka »

skiper75 pisze: 15 wrz 2021, 18:28 Mnie bardziej chodzilo o tes czy w ogole jest ostro a nie o badanie glebi.
No wiem. Mi chodziło o to, że jak wyostrzysz np. na 2 yardy a obiekt będzie od 1 do no 3 to będziesz wdział co jest ostre, ale problem jest taki, że ostro będzie w całej przestrzeni głębi ostrości. I tylko tak "na oko" stwierdzisz czy Ci pasuje, czy jest do kitu.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skiper75 - galeria

Post autor: aka »

szable pisze: 15 wrz 2021, 18:33 lustro nie ustawia się dokładnie tak jak powinno
I to może być nie zawsze tak, znaczy nie za każdym razem.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skiper75 - galeria

Post autor: aka »

szable pisze: 15 wrz 2021, 18:33 Ustawiłbym aparat na statywie, wycelował w coś wyrazistego tak około 10m, wyostrzył perfekt, pełna dziura.
I głębia ostrości 5 metrów. Jeśli by wypadł taki test pozytywnie, tzn. pokazał błąd to klękajcie narody!
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Skiper75 - galeria

Post autor: szable »

aka pisze: 15 wrz 2021, 18:44
I głębia ostrości 5 metrów. Jeśli by wypadł taki test pozytywnie, tzn. pokazał błąd to klękajcie narody!
Mam Planara CF i na pełnej dziurze 2.8 przy odległości 10m DOF na skali obiektywu nie ma więcej jak 1metr z czego wiadomo że z 70% za punktem na który ustawiam a 30% przed. Tak wszystko na grubych liczbach - nie ustawiałem się ze swoim Hasselem ale jak będzie trzeba to służe pomocą do porównań. Ze szkieł mam 50T , 80CF oraz 150T. 40-ki nie mam.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Skiper75 - galeria

Post autor: skiper75 »

szable pisze:
aka pisze: 15 wrz 2021, 18:44
I głębia ostrości 5 metrów. Jeśli by wypadł taki test pozytywnie, tzn. pokazał błąd to klękajcie narody!
Mam Planara CF i na pełnej dziurze 2.8 przy odległości 10m DOF na skali obiektywu nie ma więcej jak 1metr z czego wiadomo że z 70% za punktem na który ustawiam a 30% przed. Tak wszystko na grubych liczbach - nie ustawiałem się ze swoim Hasselem ale jak będzie trzeba to służe pomocą do porównań. Ze szkieł mam 50T , 80CF oraz 150T. 40-ki nie mam.
Z tym lustrem jak by to bylo to chyba na nogach pojde dontego goscia co to robil.
Ale tak dyskusja nabrzmiala ze nie pozostaje mi nic innego jak zrobic rolke testowa zeby zdac relacje. Jednak co jedna glowa to nie dwie czy jakos tak

A z tymi ramkami to tez myslalem co by nie zrobic testu i zescanowac cos bez. Moje delty intmax sie gna wzdluz. Moze to pomaga w ostrosci. Wiadomo ze 4x5 nic sie nie dzieje
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skiper75 - galeria

Post autor: aka »

szable pisze: 15 wrz 2021, 18:56 na pełnej dziurze 2.8 przy odległości 10m DOF na skali obiektywu nie ma więcej jak 1metr z czego wiadomo że z 70% za punktem na który ustawiam a 30% przed.
DOF - wielkość czysto teoretyczna, ale dla większości oczu to tak raczej:
Załączniki
dof.JPG
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skiper75 - galeria

Post autor: aka »

skiper75 pisze: 15 wrz 2021, 19:02 nic innego jak zrobic rolke testowa
Na obiekcie ustawionym pod kątem 45 stopni do osi aparat-tenże obiekt i z różnych odległości np. 2 - 5 - 10 - 20. Ale prawdę mówiąc to dobry serwis by się przydał do sprawdzenia.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Skiper75 - galeria

Post autor: skiper75 »

aka pisze:
skiper75 pisze: 15 wrz 2021, 19:02 nic innego jak zrobic rolke testowa
Na obiekcie ustawionym pod kątem 45 stopni do osi aparat-tenże obiekt i z różnych odległości np. 2 - 5 - 10 - 20. Ale prawdę mówiąc to dobry serwis by się przydał do sprawdzenia.
Prosze Cie. Nie mow mi o servisie wywalilem 3k w zeszlym roku na servis. Nie oddam tego badziewia wiecej nigdzie. Albo bedzie dzialac albo oiedole przerzuce sie na c330
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skiper75 - galeria

Post autor: aka »

skiper75 pisze: 15 wrz 2021, 19:22 wywalilem 3k w zeszlym roku na servis
:shock:
Zrób rolkę. Już wiem, dlaczego nigdy się nie skusiłem na hassela... intuicja nie poparta doświadczeniem osobistym ;-)
Znaczy się tylko Nagov, ale to w PL...
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Skiper75 - galeria

Post autor: szable »

ej no nie ma tragedii - oprócz p. Nagova jest p. Adamczyk i pewnie kilku innych też. A mi wszystkie kamery, migawki itp robi Czmielek. Dla mnie Miszcz i basta! Dwa moje Hasski przeszły przez jego sprawne ręce, Mamcia RB, Mamcia C, obiektywy migawki i hoho co tam jeszcze. I śmigają pięknie do dziś.

Byłem właśnie z psem i myślałem o tym przypadku nieostrzenia - a czy np matówka nie jest założona do góry nogami ? Może to głupi trop, ale tak mi przyszło do głowy to się dzielę tym. Najwyżej mnie obśmiejecie.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skiper75 - galeria

Post autor: aka »

szable pisze: 15 wrz 2021, 20:08 oprócz p. Nagova jest p. Adamczyk i pewnie kilku innych też
"Możliwości jest wiele..." - "Dziewczyny do wzięcia" Janusza Kondratiuka...
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Skiper75 - galeria

Post autor: skiper75 »

szable pisze:ej no nie ma tragedii - oprócz p. Nagova jest p. Adamczyk i pewnie kilku innych też. A mi wszystkie kamery, migawki itp robi Czmielek. Dla mnie Miszcz i basta! Dwa moje Hasski przeszły przez jego sprawne ręce, Mamcia RB, Mamcia C, obiektywy migawki i hoho co tam jeszcze. I śmigają pięknie do dziś.

Byłem właśnie z psem i myślałem o tym przypadku nieostrzenia - a czy np matówka nie jest założona do góry nogami ? Może to głupi trop, ale tak mi przyszło do głowy to się dzielę tym. Najwyżej mnie obśmiejecie.
Wymienial matowke na nowa. Jest z kllinem. Nie ma opscji. Zreszta to 500c matowkwa na srobkach.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Skiper75 - galeria

Post autor: J.A. »

szable pisze: 15 wrz 2021, 18:33 bo na tych Twoich nocnych zdjęciach z blokami to nie widać aby z przodu było ostrzej
No jak nie widać jak widać.
Ostatnie (tylko temu się przyglądałem pod tym kontem), wyRaź ie widać, że okna bliżej aparatu są ostrzejsze od tych dalej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skiper75 - galeria

Post autor: aka »

J.A. pisze: 16 wrz 2021, 07:32 okna bliżej aparatu są ostrzejsze od tych dalej
No tak właśnie jest. Pytanie na co było ostrzone? Jak na te bliższe okna to te dalsze mogły być poza głębią ostrości. Może tu jest pies pogrzebany? Warto po wyostrzeniu zerknąć na skalę odległości na obiektywie i ewentualnie do aplikacji DOF.
ODPOWIEDZ