Skiper75 - galeria

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Skiper75 - galeria

Post autor: szable »

Nie że się czepiam, ale mnie to zaintrygowało - coś o technikaliach, czy tylko ja odnoszę wrażenie, że jak na Hasska, to skany Ci wychodzą niezbyt ostre ?
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Skiper75 - galeria

Post autor: skiper75 »

szable pisze:Nie że się czepiam, ale mnie to zaintrygowało - coś o technikaliach, czy tylko ja odnoszę wrażenie, że jak na Hasska, to skany Ci wychodzą niezbyt ostre ?
A to znana przypadlosc. Ale pojecia nie mam dlaczego. Juz sie poddalem. Wyglada na to ze poprostu robie nieostre zdjecia Obrazek
Technikalia
40mm
Delta 100
HC110
V800
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skiper75 - galeria

Post autor: aka »

szable pisze: 15 wrz 2021, 09:48 skany Ci wychodzą niezbyt ostre
To raczej destrukcja powodowana przez to co robi, mówiąc najogólniej, internet. Zdjęcie wstawione do wątku nabiera ostrości po otworzeniu w przeglądarce o ile jest to możliwe. Generalnie to zdjęcia wstawione do galerii typu Flickr nie tracą na jakości, a na różnych forach wstawione w wątek to raczej nie prezentują się najlepiej.

BTW, zdjęcia naświetlane kilkadziesiąt sekund, szczególnie w warunkach wielkomiejskich raczej nie będą super ostre ze względu na ruchu powietrza z zawartością smogu. Zjawisko podobne do znanego astromaniakom, czyli seeing: https://pl.wikipedia.org/wiki/Seeing
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Skiper75 - galeria

Post autor: skiper75 »

aka pisze:
szable pisze: 15 wrz 2021, 09:48 skany Ci wychodzą niezbyt ostre
To raczej destrukcja powodowana przez to co robi, mówiąc najogólniej, internet. Zdjęcie wstawione do wątku nabiera ostrości po otworzeniu w przeglądarce o ile jest to możliwe. Generalnie to zdjęcia wstawione do galerii typu Flickr nie tracą na jakości, a na różnych forach wstawione w wątek to raczej nie prezentują się najlepiej.

BTW, zdjęcia naświetlane kilkadziesiąt sekund, szczególnie w warunkach wielkomiejskich raczej nie będą super ostre ze względu na ruchu powietrza z zawartością smogu. Zjawisko podobne do znanego astromaniakom, czyli seeing: https://pl.wikipedia.org/wiki/Seeing
Ja to sie zastanawiam czy gdzies na etapie scaner LR nie gubie ostrosci. Albo poprostu zdjecia sa nieostre patrz statyw lustro itp. Ale jak juz napisalem. Nie mam weny. Ale kiedys sie wezme
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skiper75 - galeria

Post autor: aka »

skiper75 pisze: 15 wrz 2021, 12:08 czy gdzies na etapie scaner LR nie gubie ostrosci.
Na skanowanie najlepszy przepis to skan liniowy jako pozytyw i odwrócenie, a potem korekta histogramu (rozciągnięcie) i cała prawda wychodzi na wierzch. Można tak: https://sites.google.com/site/negfix/jak-uzywac albo tak: https://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=5316
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Skiper75 - galeria

Post autor: skiper75 »

aka pisze:
skiper75 pisze: 15 wrz 2021, 12:08 czy gdzies na etapie scaner LR nie gubie ostrosci.
Na skanowanie najlepszy przepis to skan liniowy jako pozytyw i odwrócenie, a potem korekta histogramu (rozciągnięcie) i cała prawda wychodzi na wierzch. Można tak: https://sites.google.com/site/negfix/jak-uzywac albo tak: https://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=5316
To osyatnia mysl jaka mi przychodzi. Ale juz patrzylem na te linki kiedys je dawales. Straszny pierdoling z tym jest. Ale chyba sprobuje. Tylko sie musze najpierw napic
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Skiper75 - galeria

Post autor: powalos »

skiper75, skanuj klisze jako pozytyw i w LR sobie odwróć i jako B@W a dalej tak jak piszą koledzy: lekkie dopasowanie histogramu i ewentualnie delikatne ruchy suwaczkami oraz w detalach.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Skiper75 - galeria

Post autor: J.A. »

A co dla ostrości ma dać skanowanie jako pozytyw?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Skiper75 - galeria

Post autor: skiper75 »

J.A. pisze:A co dla ostrości ma dać skanowanie jako pozytyw?
Ja to mysle ze przyczyna jest w metodzie robienia zdjec. No orzeciez juz bez przesady nie wszystkie sa nieostre. Miejciez kurwa litosc nademna
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Skiper75 - galeria

Post autor: J.A. »

skiper75, ale ze ja?
Słowem się nie odezwałem o ostrości Twoich zdjęć. powalosa, pytałem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Skiper75 - galeria

Post autor: skiper75 »

J.A. pisze:skiper75, ale ze ja?
Słowem się nie odezwałem o ostrości Twoich zdjęć. powalosa, pytałem.
Ale to nie ze ad persona. Poprostu gadamy. Jak w knajpie przy piwie Obrazek
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Skiper75 - galeria

Post autor: 4Rider »

A ja zauważyłem że Ci co mało fotografują i pokazują mało, a w większości to wcale, lubią się wymądrzać i się przywalać,
typu: a to że nie ostre, a to że forsowanie jest be, a to że szarości żadnych, przejść tonalnych żadnych, ect... -
było coś kiedyś o krowie co wiele muczy i mleka nie daje, oni takie krowy właśnie są, całe cholerne stadko:
🐄 🐄 🐄 🐄 - no na razie tyle naliczyłem osobiście i czekam na dalsze zgłoszenia: 👽 - .
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Skiper75 - galeria

Post autor: skiper75 »

4Rider pisze:A ja zauważyłem że Ci co mało fotografują i pokazują mało, a w większości to wcale, lubią się wymądrzać i się przywalać,
typu: a to że nie ostre, a to że forsowanie jest be, a to że szarości żadnych, przejść tonalnych żadnych, ect... -
było coś kiedyś o krowie co wiele muczy i mleka nie daje, oni takie krowy właśnie są, całe cholerne stadko:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek - no na razie tyle naliczyłem osobiście i czekam na dalsze zgłoszenia: Obrazek - .
Kuba jak Cie kocham to odpusc. Masz zly dzien
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skiper75 - galeria

Post autor: aka »

J.A. pisze: 15 wrz 2021, 12:58 A co dla ostrości ma dać skanowanie jako pozytyw?
Skanowanie jako pozytyw to element obu przytoczonych sposobów skanowania. Najważniejszy jest skan liniowy (wyłączone wszystkie wodotryski). Mój wpis był w kontekście:
skiper75 pisze: 15 wrz 2021, 12:08 Ja to sie zastanawiam czy gdzies na etapie scaner LR nie gubie ostrosci.
Skanowałem SF (płaski Microtek), skanuję VueScanem (Minolta) zawsze liniowo i ostrość można zgubić jedynie przy niepłaskim negatywie. Próbki nie wstawię bo konwersja czyni cuda.
skiper75 pisze: 15 wrz 2021, 10:38 poprostu robie nieostre zdjecia
To byś musiał się specjalnie postarać np. rozdupczyć sprzęt i to każden jeden ;-)
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Skiper75 - galeria

Post autor: skiper75 »

aka pisze:
J.A. pisze: 15 wrz 2021, 12:58 A co dla ostrości ma dać skanowanie jako pozytyw?
Skanowanie jako pozytyw to element obu przytoczonych sposobów skanowania. Najważniejszy jest skan liniowy (wyłączone wszystkie wodotryski). Mój wpis był w kontekście:
skiper75 pisze: 15 wrz 2021, 12:08 Ja to sie zastanawiam czy gdzies na etapie scaner LR nie gubie ostrosci.
Skanowałem SF (płaski Microtek), skanuję VueScanem (Minolta) zawsze liniowo i ostrość można zgubić jedynie przy niepłaskim negatywie. Próbki nie wstawię bo konwersja czyni cuda.
skiper75 pisze: 15 wrz 2021, 10:38 poprostu robie nieostre zdjecia
To byś musiał się specjalnie postarać np. rozdupczyć sprzęt i to każden jeden ;-)
Nie. Z 4x5 rzadko ktos komentuje ze nieostre. Ostatnio portret poczynilem i na 240 z bliska sie mi dziecko niby pozowalo a jednak.

Ale z hasela notorycznienktos ze noeostre. I tak mysle ze czesc poprostu poruszone a czesc to sprzet. Na bank 80 ma front focus. Ale jestem na etapie badan lol
ODPOWIEDZ