Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zuzja_z
-#
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2021, 13:10

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: zuzja_z »

Dzień dobry!
Prawdopodobnie przeczytałam wszystkie możliwe fora poszukując informacji - jaki aparat średnioformatowy wybrać - jako pierwszy średni format w ogóle. Ale wciąż mam parę pytań.
Na co dzień zajmuję się fotografią produktową, niemniej bardzo chciałabym rozwijać się w portrecie i fotografii artystycznej. Zainteresowałam się aparatem Mamiya RB67. Widzę znaczną różnicę cenową, jeżeli chodzi o RZ, która też wpadła mi w oko. Myślałam o M645, ale jednak format 6x7 bardziej mi odpowiada.
Stąd mam do Was parę pytań:
- W jakie obiektywy celować, jeżeli chodzi o RB67? Czy S90 i S250 będą odpowiednie do pracy w studio, planuję także plener (tak, wiem o rozmiarze i wadze). Zdaje sobie sprawę, że pytanie może być nietrafne, jednak nadmieniam - jestem totalnym świeżakiem w świecie średniego formatu.
- Czy ktoś z Was kupował Mamiyę na aukcjach zagranicznych, typu ebay (ebay kleinanzeigen); amazon? Mam obawy, ze względu na wiek sprzętu i ew. możliwe usterki, natomiast widnieje dużo dobrych ofert (lepszych niż w PL) i jest to kusząca opcja.
- Czy ktoś z Was posiada ew. polską instrukcję do RB67? Chciałabym dokładnie poznać sprzęt, a to mogłoby być pomocne.
- Czy 6500pln za RB65 + S90 + S250 to dobra cena za zestaw? Rzuciło mi się wiele postów na temat znacznego wzrostu cen, dlatego zastanawia mnie - jaka cena jest aktualną średnią.

I ostatnie, być może najbardziej nietypowe - czy znajdę tu osobę, która pracuje na ww. aparacie w Krakowie i byłaby w stanie pomóc mi z początkami w nowym systemie, gdybym jednak zdecydowała się na zakup? Być może istnieją jakieś plenery dla początkujących, bądź ktoś czuje misję szerzenia wiedzy na temat średniego formatu? :)

Pozdrawiam, Z
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: powalos »

instrukcje do wielu manuali masz tu: http://mamiya.org/
Niestety nie po polsku.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
nolaan
-#
Posty: 55
Rejestracja: 25 lip 2021, 20:49
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: nolaan »

zuzja_z pisze: 09 wrz 2021, 13:12 - W jakie obiektywy celować, jeżeli chodzi o RB67? Czy S90 i S250 będą odpowiednie do pracy w studio, planuję także plener (tak, wiem o rozmiarze i wadze).
Ja operowałem z zestawem 50, 127 i 250 i był świetny do wszystkiego. 127 to chyba podstawowe szkło i jedno z lepszych do RB. Świetna też jest 180tka, 65tka...w sumie ten system nie ma złych szkieł :)
zuzja_z pisze: 09 wrz 2021, 13:12 - Czy ktoś z Was kupował Mamiyę na aukcjach zagranicznych, typu ebay (ebay kleinanzeigen); amazon? Mam obawy, ze względu na wiek sprzętu i ew. możliwe usterki, natomiast widnieje dużo dobrych ofert (lepszych niż w PL) i jest to kusząca opcja.
Całość, czyli Mamiye Pro SD, kasetę, 127, 50 i 250mm ściągałem z Japonii i nie żałuję - sprzęt był w stanie idealnym, jak wyjęty z pudełka. Ani razu przez 4 lata nic się nie zacięło, nie przepuściło światła itd. Więc Japonię polecam z całym sercem, tylko dolicz 30% bo celna/ebay dodadzą VAT i cło. Nadal jednak warto. Oczywiście czytaj opisy, patrz na zdjęcia i opinie sprzedającego, ale Japończycy serio dbają o sprzęt. W Polsce bywają fajne zestawy, ale bardzo rzadko - ostatni taki był mój z miesiąc temu :P
zuzja_z pisze: 09 wrz 2021, 13:12 - Czy ktoś z Was posiada ew. polską instrukcję do RB67? Chciałabym dokładnie poznać sprzęt, a to mogłoby być pomocne.
Nie, ale polecam stronę https://rb67.helluin.org/ - tu jest wszystko. Sporo jest też o niej na YT, jak coś to pisz do mnie na PW, chętnie odpowiem na pytania.
zuzja_z pisze: 09 wrz 2021, 13:12 - Czy 6500pln za RB65 + S90 + S250 to dobra cena za zestaw? Rzuciło mi się wiele postów na temat znacznego wzrostu cen, dlatego zastanawia mnie - jaka cena jest aktualną średnią.
Ja swój zestaw (Pro SD z trzema obiektywami, kasetą, paskiem Op-Tech USA, plecakiem Benro B200) sprzedałem za 6600zł, pewnie mógłbym drożej, ale potrzebowałem kasy. Za 7000 też by poszło. Należy wziąć pod uwagę, że wszystko było w stanie idealnym.EDIT: a, jeszcze był kominek i pryzmat z pomiarem :)

Ogólnie fajny aparat, bardzo uczy pokory i dwa razy się zastanowisz zanim zrobisz zdjęcie :) Jego waga jest dla wielu wadą, dla mnie była ogromną zaletą, bo jak już gdzieś targałem ten zestaw, to miałem ku temu cel i nie wracałem z pustymi rolkami. Nie był to co prawda mój pierwszy aparat średnioformatowy, bo wcześniej robiłem na Pentaconie Sixie, Lubitelu i innych gratach, ale Mamiya to klasa sama w sobie.
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2021, 14:08 przez nolaan, łącznie zmieniany 1 raz.
5x7/4x5/120
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: jurek »

zuzja_z pisze: 09 wrz 2021, 13:12 - Czy ktoś z Was kupował Mamiyę na aukcjach zagranicznych, typu ebay (ebay kleinanzeigen); amazon? Mam obawy, ze względu na wiek sprzętu i ew. możliwe usterki, natomiast widnieje dużo dobrych ofert (lepszych niż w PL) i jest to kusząca opcja.
Wszystkie graty do Mamci kupowałem w zeszłym roku na eBay: Izrael, Japonia, USA, coś z Europy... Żadnych problemów, choć trzeba zapłacić. W porównaniu z eBay'em, w PL nie ma praktycznie nic, czasem jakaś zużyta wersja S za duże pieniądze. Pewnie doczytałaś, że lepiej szukać wersji SD ze względu na uszczelnienie labiryntowe zamiast gumowego. Chyba że masz mały budżet i lubisz majsterkować.

Pamiętaj że spoza UE będziesz musiała zapłacić u kuriera cło+VAT.
zuzja_z pisze: 09 wrz 2021, 13:12 - Czy 6500pln za RB65 + S90 + S250 to dobra cena za zestaw? Rzuciło mi się wiele postów na temat znacznego wzrostu cen, dlatego zastanawia mnie - jaka cena jest aktualną średnią.
Jeśli to wersja SD w stanie mint, to takiej ceny bym się spodziewał. Jeśli nie, to albo komuś się nie spieszy albo inflacja przyspieszyła w ostatnich miesiącach...
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: szable »

tutaj mój zestaw, w sumie do Twojego wymarzonego brakuje tylko 90 lub 127 :

https://www.ebay.de/itm/174557723390

Wszystko śmiga, jeżeli Ci się spodoba pisz priv,

Czy bym polecił? Zdecydowanie tak!
po pierwsze, bo robi świeeetne zdjęcia!
po drugie łatwo naprawialny - czysta mechanika i ogromna popularność,
po trzecie bardzo łatwo znajdzie nowego nabywcę, jak dojrzejesz do innego systemu, RB-ta jest ogólnie poszukiwana.

Jest to aparat duży i klockowaty, w sumie obsługa podobna jak w LFie, w większości przypadków wymagany statyw i dla tego przeskoczyłem na wielki format, a do średniego na szyję mam Mamiyę C3. Ale RB-tę darzę ciepłymi uczuciami.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: mrek »

powalos pisze: 09 wrz 2021, 13:29 Niestety nie po polsku.
Instrukcję RB67 po polsku możesz dostać ode mnie. Zrobiłem PDF'a z tej, którą posiadam.
Jak już kupisz to pamiętaj o ważnym zaleceniu producenta aby w czasie przechowywania obiektywów zrzucać migawkę. Na zdjętym szkle robi się to prosto od tyłu.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: mrek »

jurek pisze: 09 wrz 2021, 14:06 Pewnie doczytałaś, że lepiej szukać wersji SD ze względu na uszczelnienie labiryntowe zamiast gumowego
Uszczelnienie starszych kaset samemu nie jest aż takie trudne.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: mrek »

zuzja_z pisze: 09 wrz 2021, 13:12 I ostatnie, być może najbardziej nietypowe - czy znajdę tu osobę, która pracuje na ww. aparacie w Krakowie
Jestem z Krakowa. Mogę pomóc, coś tam wyjaśnić, pokazać moją RB67. Pisz pw.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
nolaan
-#
Posty: 55
Rejestracja: 25 lip 2021, 20:49
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: nolaan »

Jedna rada - kup dobry statyw pod RB :)
5x7/4x5/120
gimtr
-#
Posty: 14
Rejestracja: 09 maja 2020, 18:59

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: gimtr »

Dobry statyw zawsze wskazany ale RB67 robiłem ostre zdjęcia z czasami rzędu 1/30 ogniskową 127 mm. Polecam pasek OP/TECH, znacząco ułatwia przenoszenie i robienie zdjęć.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: figureliusz »

Jak masz możliwośc to obejrzyj - jak zobaczyłem i wziąłem do ręki to przemyślałem kupienie, jako podstawowy aparat :D
To jest przewielki kloc
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: mrek »

Miałem łatwiej. Dostałem od przyjaciela i nie miałem rozterek, brać, dźwigać? Potem poszło już gładko, choroba się nasiliła i pojawiły się większe formaty. Skończyłem na razie, na 15 kilogramowym Mentorze. Był za grosze przy zakupie powiększalnika. Grzech było nie brać
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: J.A. »

figureliusz pisze: 15 wrz 2021, 10:13 Jak masz możliwośc to obejrzyj - jak zobaczyłem i wziąłem do ręki to przemyślałem kupienie, jako podstawowy aparat :D
To jest przewielki kloc
przewielki kloc, to jest fuji gx680, przy nim RB/RZ, to małoobrazkowa kompakt.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: mrek »

Potwierdzam. Właściciele RB67 mogą się przy nim pozbyć kompleksów lub nabawić nowych :)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
gimtr
-#
Posty: 14
Rejestracja: 09 maja 2020, 18:59

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: gimtr »

Zgadza się, jak pochodzę z GX680III to mając ochotę na coś "małego" biorę RB67 :->
ODPOWIEDZ