digital flash + analogowy aparat

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

digital flash + analogowy aparat

Post autor: Z_photo »

4Rider pisze: 03 wrz 2021, 19:55 Z_photo, każde użycie flesza oddała Cie od fotografii tradycyjnej ...
Nawet jeśli oddala od fotografii tradycyjnej, to nie powoduje, że każde zdjęcie wykonane z pomocą lampy błyskowej będzie gorsze od wykonanego bez niej.

Poza tym proponuję nie popadać w przesadę.
W fotografii, niemal od jej zarania wykorzystywane były źródła światła inne niż naturalne.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: 4Rider »

Z_photo, nie mam nic do światła sztucznego, ale do błysku, proszę nie wkładać mi mi w klawisze oszolomskich poglądów czyli proszę czytać ze zrozumieniem.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

digital flash + analogowy aparat

Post autor: PPaweł »

A, tego, a jakby tak robić zdjęcia podczas burzy i doświetlać piorunami?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: 4Rider »

Zdjęcia można robić różne i se świecić swieczkami czy pierunami, ważne jest by od czasu do czasu zrobić jakąś fotografię 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

digital flash + analogowy aparat

Post autor: J.A. »

českotěšínský pisze: 02 wrz 2021, 20:25 J.A. a jakie rozwiązania byś zaproponował, jak Ty to widzisz?
W Twoim przypadku nie ma problemu. Używasz aparatu z centralną migawką i zbalansować światło zastane z błyskiem, czułością filmu, przesłoną i lampą błyskową, jest dość łatwo. Wiem bo też tak mam.
Z_photo pisze: 02 wrz 2021, 20:53 Osobiście sugerowałbym zebranie doświadczeń przy wykorzystaniu sprzętu cyfrowego, co uchroni przed znaczną częścią wydatków. Dopiero później można wykorzystać zdobyte doświadczenia w fotografii na materiałach srebrowych.
Tyle, że sprzęt cyfrowy nie synchronizuje z 1/500
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

digital flash + analogowy aparat

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 03 wrz 2021, 21:59 Tyle, że sprzęt cyfrowy nie synchronizuje z 1/500
Synchronizuje - w trybie HSS.
W odróżnieniu od sprzętu analogowego możliwość synchronizacji w tym trybie nie jest rzadkością.

Nie to jednak miałem na uwadze, sugerując wykorzystanie sprzętu cyfrowego do nauki "strobbingu".
Chodziło mi głownie o to, że taka nauka będzie praktycznie bezkosztowa, kiedy na filmy trzeba byłoby wydać niemałą kwotę.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

digital flash + analogowy aparat

Post autor: shredderr »

4Rider pisze: 03 wrz 2021, 19:55 Z_photo, każde użycie flesza oddała Cie od fotografii tradycyjnej i jest krokiem w kierunku fotografii elektronicznej. Radykalizuję się z wiekiem, ale już w latach '90 byłem w grupie która krzywo patrzyła na AF i silniki w aparatach, później co prawda sprzedalem ideały za wygodę i pieniądze, ale dziś staram się wrócić do korzeni. Punk not dead!
Ale pierdzielisz farmazony. Protoplastą lamp błyskowych byłą magnezja. Chcesz wcisnąć ciemnotę, że już użycie magnezji oddalało fotografów od fotografii tradycyjnej (mimo, że dzięki magnezji zrobienie zdjęcia na tamte czasy było o wiele łatwiejsze??) . Najłatwiej jest demonizować to, o czym nie ma się zbytniego pojęcia :roll: :roll: Ogólnie dziwi mnie fakt, że tak namiętnie używasz samochodu i w ten sposób oddalasz się od tradycyjnego zawodu woźnicy :lol:
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: 4Rider »

shredderr, o tej magnezji już pisałem, się spóźniłeś kolego 👽

Nie wiem co ma fotografia do poruszania się pojazdem, chodzi Ci o prędkość światła jako łącznik?
Ale to jak z piernikiem i wiatrakiem, łączy je (ale już tylko historycznie) mąka.

Błyskając zabijasz duszę i esencję fotografii, to tak jakbyś produkował prąd fotowoltaicznie świecąc halogenami w ogniwa.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

digital flash + analogowy aparat

Post autor: Z_photo »

4Rider pisze: 04 wrz 2021, 10:59 Błyskając zabijasz duszę i esencję fotografii, to tak jakbyś produkował prąd fotowoltaicznie świecąc halogenami w ogniwa.
Trudno mi się z tym zgodzić, bo czy naturalne czy sztuczne (w tym błyskowe), to jednak światło tworzy obraz.
Odmienne jest tylko jego źródło - przy tym umiejętnie wykorzystywane lampy błyskowe pozwalają stworzyć fotografie nie gorsze, niż wykonywane w świetle zastanym.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: 4Rider »

Z_photo pisze: 04 wrz 2021, 11:25 Trudno mi się z tym zgodzić, bo czy naturalne czy sztuczne (w tym błyskowe), to jednak światło tworzy obraz.
Odmienne jest tylko jego źródło
Może przemówi do Ciebie inna analogia: chleb baltonowski za 2 złote z dyskontu i chleb z małej piekarni pieczony tradycyjnie,
ten pierwszy jest nowoczesny i szybki, nie smakuje Ci? - to jest jeszcze tostowy :oops: To chleb i to chleb, odmienne jest tylko jego źródło,
a to źródło daje czystą wodę, a tych analogii jest miliony, zabijanie czy niszczenie czegokolwiek zawsze zaczyna się od kompromisów.

Jeśli robisz zdjęcia to okey wszystko jest w porządku, tylko nazywaj to robieniem zdjęć a nie tworzeniem fotografii.
Z_photo pisze: 04 wrz 2021, 11:25 przy tym umiejętnie wykorzystywane lampy błyskowe pozwalają stworzyć fotografie nie gorsze, niż wykonywane w świetle zastanym.
Jasne różnicy nie widać. Marquez i Mróz - oboje to pisarze, oboje znani i lubiani i nawet oboje na M - no różnicy nie widać.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

digital flash + analogowy aparat

Post autor: aka »

4Rider pisze: 04 wrz 2021, 11:36 nazywaj to robieniem zdjęć a nie tworzeniem fotografii.
Czyżby zamierzasz pójść w stronę tworzenia fotografii miast robić zdjęcia?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 04 wrz 2021, 11:58
4Rider pisze: 04 wrz 2021, 11:36 nazywaj to robieniem zdjęć a nie tworzeniem fotografii.
Czyżby zamierzasz pójść w stronę tworzenia fotografii miast robić zdjęcia?
To figura retoryczna mająca za zadanie oddzielenie dwóch podobnych acz jednak różnych zajęć.
Nie zamierzam tego dziś rozwijać, bo tego się nie rozumie a czuje więc kto czuje ten wie o co chodzi.
Ten wykład może kiedyś się odbędzie, ale nie dziś - jestem zajęty trochę.

I nie mam zamiaru nikogo przekonywać do czegokolwiek, pokazuje jedynie moją wierną drogę i towarzysza w niej nie szukam.

Błyskanie jest jak Disco Polo. albo robienie zdjęć na weselach i innych takich - no rzygać się chce.

Ilustracja - użycie światła sztucznego zastanego, ale nie błyskowego:
Czas naświetlania jedna Zdrowaśka.jpg
Czas naświetlania jedna Zdrowaśka.jpg (291.15 KiB) Przejrzano 1197 razy
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

digital flash + analogowy aparat

Post autor: českotěšínský »

mam jedną wątpliwość, to zdjęcie to nie jest jednak portret pod słońce, pozdrawiam serdeczne, Ct
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

digital flash + analogowy aparat

Post autor: 4Rider »

českotěšínský, wybacz ale my tu już dawno nie rozmawiamy o Twoim zdjęciu - portrecie pod słońce.
I powyższa ilustracja nie dotyczy Twojego dylematu, tudzież nawet nie, bo chyba tylko zapytania.

Ach i przepraszam czytelników za wprowadzenie w błąd w podpisie (tytule) fotogramu,
czas naświetlania wynosił 3 Zdrowaśki [640 ASA f=65mm 5,6], nie jedną.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

digital flash + analogowy aparat

Post autor: aka »

4Rider pisze: 04 wrz 2021, 12:21Ilustracja
Nieśmiało się spytam - czego to ma być ilustracja?
ODPOWIEDZ