Sprzedam "Belfoca II"

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Sprzedam "Belfoca II"

Post autor: PPaweł »

Ten obiektyw to nie jest rybie oko, żeby zaraz się wszystko zbiegało, jak gwiazdy przy wchodzeniu w nadprzestrzeń. Lekkie podniesienie, żeby skadrować takie drzewa nie daje jeszcze żadnej rzucającej się w oczy zbieżności. Zwłaszcza, że brzozy to akurat z natury rosną sobie dosyć byle jak. A żeby mieć przy takim wyglądzie kadru drzewa faktycznie równoległe do płaszczyzny filmu, to by Powalos musiał targać ze sobą cztero, albo i pięciometrową drabinę i z niej robić.
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Sprzedam "Belfoca II"

Post autor: JacekK »

Teraz używamy powiększalników... raczej. Aparaty tej klasy i w czasach kiedy jeszcze mleko piłem, a raczej negatywy z nich, częściej służyły do odbitek stykowych. Więc i wymagania były "niedzisiejsze".
A Meritar 4,5 / 105 (były też inne ogniskowe)... Tani, prosty, skromny, "wystarczający" - pakowny do różnych miechów itp. Mam takiego w Beiraxie, podobnego Novanara w Erconie. Różnice jeśli są, to nierozpoznawalne okiem ludzkim.
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Sprzedam "Belfoca II"

Post autor: Vox »

PPaweł pisze: 31 sie 2021, 22:47 A żeby mieć przy takim wyglądzie kadru drzewa faktycznie równoległe do płaszczyzny filmu, to by Powalos musiał targać ze sobą cztero, albo i pięciometrową drabinę i z niej robić.
Ale po co targać drabiny pięciometrowe. Wystarczy spotkać lasek na zboczu o kilkunastostopniowym nachyleniu
i możemy zupełnie nie unosić obiektywu do góry. Prawdopodobnie z tym przypadkiem mamy tu do czynienia.
PPaweł pisze: 31 sie 2021, 22:47 Lekkie podniesienie, żeby skadrować takie drzewa nie daje jeszcze żadnej rzucającej się w oczy zbieżności. Zwłaszcza, że brzozy to akurat z natury rosną sobie dosyć byle jak
Tym bardziej nie ma powodu żeby góra drzew tak drastycznie wyszła z ostrości. Wystarczy popatrzeć na
mały pieniek u dołu (przez który przechodzi niebieska kreska) który znajduje się w czwartym czy piątym
szeregu, a więc dużo dalej jak pierwszy szereg drzew, że on spokojnie mieści się w GO.
Aparat ma wyraźny feler związany błędem w równoległości obiektyw-film.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Sprzedam "Belfoca II"

Post autor: PPaweł »

Vox pisze: 01 wrz 2021, 13:49 Wystarczy spotkać lasek na zboczu o kilkunastostopniowym nachyleniu
i możemy zupełnie nie unosić obiektywu do góry.
Tylko, że ten lasek rośnie sobie na płaskim, przecież widać. I w ogóle drzewa wyglądają jak na dziesiątkach zdjęć drzew w lesie, które chociażby sam robiłem, a wiem, jak ja trzymam aparat, kiedy robię takie zdjęcie. Nie ma co filozofować.
Vox pisze: 01 wrz 2021, 13:49 Tym bardziej nie ma powodu żeby góra drzew tak drastycznie wyszła z ostrości. Wystarczy popatrzeć na
mały pieniek u dołu (przez który przechodzi niebieska kreska) który znajduje się w czwartym czy piątym
szeregu, a więc dużo dalej jak pierwszy szereg drzew, że on spokojnie mieści się w GO.
Ten pieniek to jest już jakieś paręnaście pikseli, dajże spokój z ocenianiem ostrości na nim.
Aha, a w ogóle to takie cienkie gałązki, jak brzozowe, na tle jasnego nieba, robione tego rodzaju obiektywem to niby jak właściwie miały wyjść? Że niby ostro jak brzytwa? I jeszcze z migawką, nie chce mi się sprawdzać, pewnie 1/25 do 1/100, której wystarczy lekki podmuch na takich witkach i żadne ostrzenie temu nie pomoże?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Sprzedam "Belfoca II"

Post autor: aka »

Vox, stawiasz tezę w oparciu o skan umieszczony na forum? To lepsza hucpa niż teleporada seksuologa ;-)
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Sprzedam "Belfoca II"

Post autor: Vox »

Teraz rzeczywiście zaczynam się zastanawiać czy my oglądamy ten sam obrazek? . Ja oglądam
oryginał 9 Mpx nadesłany przez autora, który wygląda zupełnie nieźle, a nie miniaturę na forum
która wygląda tak jak wygląda.
ODPOWIEDZ