jestem zauroczony agfa APX 100

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: flonidan »

Wiem koledzy ,że wiele złego zostało powiedziane na temat Agfy APX,że to nie agfa ,że to nie wiadomo co.Że jakość tego filmu jest słaba i wiele innych złych ocen.Ja kiedyś raz wywołałem dwa filmy w Rodinalu 1/100 i zaskoczyła mnie ostrość i dobry kontrast tego filmu z dobrym oddaniem szczegółów w cieniach.Ale potem jakoś zachwycony byłem Acrosem,deltami i T maksami oraz HP5.Ostatnio miałem dużo problemów z właściwym oddeniem cieni w zdjęciach paproci na tle bajkowych leśnych traw i strumyka leśnego.Podchodziłem do tematu z Acrosem i dno ,z deltą 400 też słabo w cieniach.W końcu wkurzony biorę statyw ,moją Bessę 4M z Noktonem 40mm i dwa filmy HP5 i właśnie Agfa APX 100 i co.Naświetlałem na przesłonie 16 i długich czasach od 1 do 4 sec bo to ciemny las.Po wywołaniu w Kodak Tmax oba filmy wyszły znakomicie ale HP słabo spisywał się w zdjęciach pod światło a w APX rewelka wszystkie klatki naświetlone perfekcyjnie w cieniach cała gama półtonów ,swiatła nieprzepalone ,ziarno drobniutkie i w końcu YES,YES,YES mam swoje ukochane paprociowe klimaty.Dzisiaj zdjęcia testowe z 70 LETNIEGO Voigtlandera Vitessa L klatka w klatkę udane.Jakie macie z tego filmu odczucia bo ja jestem pozytywnie zaskoczony i chcem zakupić dużą ilość tego negatywu.Pozdrawiam Jacek
jacek
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: powalos »

flonidan, Ja w tej chwili naświetlam mały APX 100, ale jeszcze trochę to potrwa, bo dopiero 14 klatek na liczniku.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: BW »

Agfa foto APX 100 - wg mojej oceny to w zasadzie to samo co rollei RPX 100, kentmere 100 a może i ilford pan100. We wszystkich tych filmach jego poszczgólne partie mogą się różnić nieco, zarówno czułością, kontrastem i ziarnistością. Od czasu do czasu trafiają się wady emulsji (czarne kropki). Na pewno wolę go od fomy pod względem tonalnym, jest mniej ziarnisty i chyba ma większą rozdzielczość oraz zdecydowanie lepszą warstwę przeciwodblaskową - chociaż pod każdym względem daleko mu do starego, oryginalnego Agfapana 8-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: powalos »

BW pisze: 22 sie 2021, 22:39 chociaż pod każdym względem daleko mu do starego, oryginalnego Agfapana
i do tego muszę się - niestety - przychylić. :-(
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: technik219 »

Z wykładów z technologii materiałów światłoczułych pamiętam, że już emulsja AGFAPANu 100 (przed APX) określana była jako "wirowana".. Oznacza to, że po utworzeniu się zawiesiny kryształków halogenków srebra emulsja poddawana jest procesowi frakcjonowania ich ziaren pod względem wielkości. W materiałach "nie wirowanych" znajdują się ziarna różnej wielkości, AGFA poszła o krok dalej i w procesie produkcji odebrała z emulsji ziarna grubsze. Proces ten udoskonalono przy produkcji AGFAPANU APX 100. Dlatego ten materiał nie miał sobie równych pod względem "gładkości" obrazu. Nie wiem czy KODAK lub ILFORD ściągnęły tę technologię od konkurentki, a coś mi się przypomina, że TMX-y też były wirowane. RPX-y raczej nie są wirowane.
Agfaphoto APX 100/400 to to samo co Kentmere 100/400.
Lux mea lex
Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: Marcinos »

Mnie wciąż, niezmiennie zachwyca Kodak Tri-X.
Niby nie lubię za bardzo ziarnistości, ale na tym filmie wygląda to niesamowicie. Coś pięknego.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: mrek »

Marcinos pisze: 26 sie 2021, 07:48 Mnie wciąż, niezmiennie zachwyca Kodak Tri-X
Porzuciłem go gdy podrożał paskudnie. Wróciłem po latach do Ilforda, ale zafundowali Brexit
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: Marcinos »

mrek pisze: 26 sie 2021, 16:13podrożał paskudnie
Właśnie dlatego od jakiegoś czasu podziwiam go na odległość.
W ogóle to dziwne trochę, ale jak sobie zacząłem przeliczać, to zdjęcia robione Instaxem Wide, wychodzą taniej niż na dobrym negatywie, a slajdy, to już w ogóle masakra.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: shredderr »

technik219 pisze: 23 sie 2021, 17:45 Z wykładów z technologii materiałów światłoczułych pamiętam, że już emulsja AGFAPANu 100 (przed APX) określana była jako "wirowana".. Oznacza to, że po utworzeniu się zawiesiny kryształków halogenków srebra emulsja poddawana jest procesowi frakcjonowania ich ziaren pod względem wielkości. W materiałach "nie wirowanych" znajdują się ziarna różnej wielkości, AGFA poszła o krok dalej i w procesie produkcji odebrała z emulsji ziarna grubsze. Proces ten udoskonalono przy produkcji AGFAPANU APX 100. Dlatego ten materiał nie miał sobie równych pod względem "gładkości" obrazu. Nie wiem czy KODAK lub ILFORD ściągnęły tę technologię od konkurentki, a coś mi się przypomina, że TMX-y też były wirowane. RPX-y raczej nie są wirowane.
Agfaphoto APX 100/400 to to samo co Kentmere 100/400.
Sugerujesz, że ten materiał powstaje w fabryce Ilforda ?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: 4Rider »

Tamten pise: "sugerujesz, sugerujesz" jakby zaraz chciał w mordę dać, albo co...? ;-)
A mnie ostatnio zauroczyla Foma Retro 8-)
Tri-Xa mam jednego małego w lodówce na specjalną okazję :-D
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: technik219 »

4Rider pisze: 26 sie 2021, 17:14 Tamten pise: "sugerujesz, sugerujesz" jakby zaraz chciał w mordę dać, albo co...?
:mrgreen:
Ilford to też nie Ilford tylko "Harman technology" ;-) AHarman technology należy do Pemberstone Ventures Ltd. Kto to wie gdzie są produkowane materiały z logo Harman? Może w Japonii? Może w Czechach? Bo zakłady w Mobberley w 2020 wstrzymały produkcję do odwołania.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: J.A. »

Marcinos pisze: 26 sie 2021, 16:28 W ogóle to dziwne trochę, ale jak sobie zacząłem przeliczać, to zdjęcia robione Instaxem Wide, wychodzą taniej niż na dobrym negatywie, a slajdy, to już w ogóle masakra.
Na smartfonie będzie jeszcze taniej i dziesiątki albumów w kieszeni i wielkość obrazka jak z Instaxa.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: rbit9n »


technik219 pisze: :mrgreen:
Ilford to też nie Ilford tylko "Harman technology" ;-) AHarman technology należy do Pemberstone Ventures Ltd. Kto to wie gdzie są produkowane materiały z logo Harman? Może w Japonii? Może w Czechach? Bo zakłady w Mobberley w 2020 wstrzymały produkcję do odwołania.
a ponoć nowy Fuji Acros ma na pudełku napis "made in UK".
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: technik219 »

... Najbardziej prawdopodobne jest to, że wszystko robi... Chińczyk ;-)
Lux mea lex
Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

jestem zauroczony agfa APX 100

Post autor: Marcinos »

J.A. pisze: 26 sie 2021, 19:59 Na smartfonie będzie jeszcze taniej i dziesiątki albumów w kieszeni i wielkość obrazka jak z Instaxa
Co ma smartfon do Instaxa :?:
Fotografia natychmiastowa na materiałach światłoczułych Polaroida czy Fuji, to wspaniała rzecz. W dodatku całkowicie zgodna z ideą tradycyjnej fotografii, tylko nieco szybsza. Papier, chemia i szkło.
A smartfonami gardzę. Swojego pierwszego kupiłem dokładnie rok temu, bardziej z konieczności niż z chęci posiadania - zdjęć jeszcze nim nie robiłem i nie zamierzam. Nie mam konta na Fejsie, Instagramie i innych tego typu portalach i nie robię sweet foci swojej facjaty, bo wyglądam jak karłowaty Ogr z krzywą gębą :mrgreen:
Jedyne, czego nigdy nie wybaczę Fuji, to zaprzestanie produkcji wkładów FP-100. To było coś fajnego.
ODPOWIEDZ