Efekta

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Efekta

Post autor: PPaweł »

Znak toś może czechosłowacką Efektę? Jak tam działa pokrętło przewijania/napinania migawki? Kupiłem taką bez tego pokrętła i mechanicznie widzę, co tam się dzieje, ale jakim ruchem się tym kręciło? Żeby dorobić podobne.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Efekta

Post autor: powalos »

A to pokrętło nie służyło tylko do przewijania filmu, a migawka była taka "samonapinająca się" jak w naszym Druhu ?
Fan Pentax'a.
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Efekta

Post autor: PPaweł »

Nie, pod pokrętłem jest popychacz, który rzeczywiście coś tam naciąga. (Bo na przykład w Penti to popychacz tylko zdejmuje blokadę z przycisku.) Tylko ten popychacz musi odbić po zrobieniu zdjęcia, a że sprężynka jest nieduża, to nic go nie może blokować, czyli to nie może być tak, że pokrętło ma pod spodem jakieś sztywne żeberka, które go przepychają. Sprężyna i ślady jej mocowania wskazują raczej na coś takiego, że przewijanie mogło być takie pokręcić - odpuścić kilka razy i pozycja spoczynkowa tego żeberka byłaby bezpiecznie daleko od popychacza. Tylko to wymaga jakiejś zapadki, żeby powrotny ruch nie cofał filmu i to mi się widzi trochę skomplikowane, jak na taki aparat. Inna możliwość byłaby taka, że pokrętło trzeba było przycisnąć, a spoczynkowo popychacz był luźno pod nim, ale sprężyna raczej tak nie pracowała.
ODPOWIEDZ