Wada wzroku

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Wada wzroku

Post autor: skiper75 »

jac123 pisze:No ale chłopie, napisz jaką masz wadę wzroku.
Gorzej widzisz na dal , czy na blisko? Ile +/-?
Mysle ze kto mial zrozumiec to juz odpowiedzial. I tu niniejszym klaniam sie nisko w ich strone.

Btw naprawde myslisz ze jakbym mial minusy to bym zadal to pytanie?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wada wzroku

Post autor: mrek »

Okulary noszę na +. Coraz mocniejsze.
Gdzie się da, tam w aparatach wymieniam lupki, zazwyczaj na +2
Tylko uwaga: lupki oznaczone +2 to nie to samo co noszone okulary +2
Kupując kupkę warto mieć możliwość jej zwrotu lub przymierzenia.

Do RB67 kupiłem zabudowaną lupę z możliwością wykręcania zależnie od wady wzroku. Poza pełnym wyczernieniem matówki, to wykręcanie czyli regulacja jest bezcenna!

W Mamiya645 zrezygnowałem z klasycznego pryzmatu lustrzanego bo ciężko do niego dokupić (i dobrać) nakładane soczewki korekcyjne. Zostawiłem sobie pryzmat lustrzany, taki z lunetą, bo ma korekcję wady wzroku -3 do +4,5 oraz mniej waży (brak szkła, są lusterka). Tracę przez to spota i wyświetlanie parametrów ale za to widzę ostro bez okularów. Diody jakie posiada mają logikę, która przekazuje info o 1/2 EV. Bardzo sprytne.
W klasycznym kominku m645 mam lupkę +2, ale w pryzmacie ustawione już +3,5
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Wada wzroku

Post autor: jac123 »

skiper75 pisze: 13 sie 2021, 11:45
jac123 pisze:No ale chłopie, napisz jaką masz wadę wzroku.
Gorzej widzisz na dal , czy na blisko? Ile +/-?
Mysle ze kto mial zrozumiec to juz odpowiedzial. I tu niniejszym klaniam sie nisko w ich strone.

Btw naprawde myslisz ze jakbym mial minusy to bym zadal to pytanie?
Ja tam wolę opierać się na faktach, niż się domyślać kto jaką ma wadę i w jakim zakresie.
Sam mam ok. -1,5 do 2 i przy takiej wadzie sprawiłem sobie szkiełka korekcyjne do aparatów (tam gdzie to możliwe).
Jak miałem -1 to nie było zasadniczo problemu. I nie chodzi bynajmniej o problem z ustawieniem ostrości , ale z parametrami jakie mi wyświetla aparat w wizjerze.
Swego czasu sprawiłem sobie okulary do pływania z korekcją (-2). Jak się okazało te -2 to jest na powietrzu, a nie pod wodą ... Ha, ha taki lol...
Tak więc dajmy spokój domysłom.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Wada wzroku

Post autor: skiper75 »

mrek pisze:Okulary noszę na +. Coraz mocniejsze.
Gdzie się da, tam w aparatach wymieniam lupki, zazwyczaj na +2
Tylko uwaga: lupki oznaczone +2 to nie to samo co noszone okulary +2
Kupując kupkę warto mieć możliwość jej zwrotu lub przymierzenia.

Do RB67 kupiłem zabudowaną lupę z możliwością wykręcania zależnie od wady wzroku. Poza pełnym wyczernieniem matówki, to wykręcanie czyli regulacja jest bezcenna!

W Mamiya645 zrezygnowałem z klasycznego pryzmatu lustrzanego bo ciężko do niego dokupić (i dobrać) nakładane soczewki korekcyjne. Zostawiłem sobie pryzmat lustrzany, taki z lunetą, bo ma korekcję wady wzroku -3 do +4,5 oraz mniej waży (brak szkła, są lusterka). Tracę przez to spota i wyświetlanie parametrów ale za to widzę ostro bez okularów. Diody jakie posiada mają logikę, która przekazuje info o 1/2 EV. Bardzo sprytne.
W klasycznym kominku m645 mam lupkę +2, ale w pryzmacie ustawione już +3,5
A jak na Linhof na matowke ostrzysz to jaka uzywasz?
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Wada wzroku

Post autor: jac123 »

mrek pisze: 13 sie 2021, 12:04 Kupując kupkę warto mieć możliwość jej zwrotu lub przymierzenia.
No z tym może być problem ... :-/
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wada wzroku

Post autor: mrek »

skiper75 pisze: 13 sie 2021, 12:12 A jak na Linhof na matowke ostrzysz to jaka uzywasz?
Mam celownik kątowy i w nim poza lustrem jest jakaś lupa. Ale muszę przez nią patrzeć okularami do czytania. Na matówce, gdy więcej czasu to lupka. Tylko lupka. Te specjalne do LF są b.drogie i mają regulację dioptrii. Są też długie aby nos się mieścił ;) lub by je wsadzić do osłony przeciwsłonecznej.
W Sinar 4x5 mam binocular . Extra, ale choć ma mocne soczewki to muszę patrzeć przez okulary do czytania. Za to ma pasek na głowę i dzięki temu obie ręce mam wolne oraz nie duszę się pod czarną płachtą.
Załączniki
Sinar-Binocular-Viewer-02.jpg
Sinar-Binocular-Viewer-01.jpg
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Wada wzroku

Post autor: skiper75 »

mrek pisze:
skiper75 pisze: 13 sie 2021, 12:12 A jak na Linhof na matowke ostrzysz to jaka uzywasz?
Mam celownik kątowy i w nim poza lustrem jest jakaś lupa. Ale muszę przez nią patrzeć okularami do czytania. Na matówce, gdy więcej czasu to lupka. Tylko lupka. Te specjalne do LF są b.drogie i mają regulację dioptrii. Są też długie aby nos się mieścił ;) lub by je wsadzić do osłony przeciwsłonecznej.
W Sinar 4x5 mam binocular . Extra, ale choć ma mocne soczewki to muszę patrzeć przez okulary do czytania. Za to ma pasek na głowę i dzięki temu obie ręce mam wolne oraz nie duszę się pod czarną płachtą.
Lo Cie Panie. Ja to amator jednak jestem. Obrazek
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wada wzroku

Post autor: mrek »

skiper75 pisze: 13 sie 2021, 13:16 Lo Cie Panie. Ja to amator jednak jestem
Daj spokój. Po zdjęciach go poznacie.
Moje lądują do szuflady i do głowy Zbyszka
No jeszcze mam galerię "Na schodach" czyli wieszam odbitkę na moich drzwiach od zewnątrz. Widzów mam wiernych i skończonych czyli skończoną, niewielką liczbę sąsiadów mieszkających na wyższych piętrach. 5 mieszkań. Jeszcze żaden nie zagadał do mnie na temat mej sztuki... wieszania odbitek. :-)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Wada wzroku

Post autor: skiper75 »

mrek pisze:
skiper75 pisze: 13 sie 2021, 13:16 Lo Cie Panie. Ja to amator jednak jestem
Daj spokój. Po zdjęciach go poznacie.
Moje lądują do szuflady i do głowy Zbyszka
No jeszcze mam galerię "Na schodach" czyli wieszam odbitkę na moich drzwiach od zewnątrz. Widzów mam wiernych i skończonych czyli skończoną, niewielką liczbę sąsiadów mieszkających na wyższych piętrach. 5 mieszkań. Jeszcze żaden nie zagadał do mnie na temat mej sztuki... wieszania odbitek. :-)
Juz Ty nie badz taki skromny. Widzialem zdjecie z Rzymu. Nie gadaj. No
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Wada wzroku

Post autor: rbit9n »

aka pisze:
rbit9n pisze: 13 sie 2021, 09:10 ja czy z łupką, czy bez, zawsze ostrzę w okularach
To zależy od wady wzroku. My tu to raczej przypadki prezbiopii czyli pesel się mści ;-)
ja mam astygmatyzm i powoli wchodzę w nadwzroczność, więc nie nie dość że bez okularów widzę licho, to jeszcze okazuje się, że mam za krótkie ręce.

ostatnio nie mogłem dojrzeć, jaka czułość jest ustawiona w OM-4 Ti.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wada wzroku

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 13 sie 2021, 18:47 ja mam astygmatyzm i powoli wchodzę w nadwzroczność
No to kłopot jest, ale chyba nie ma problemu dziś w Polsce z dostępem do odpowiednich szkieł? Miałem znajomka, który wiele lat temu z taką przypadłością klął na czym świat stoi, musiał używać dwie pary okularów - do dali i do bliży.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Wada wzroku

Post autor: technik219 »

rbit9n pisze: 13 sie 2021, 18:47 ostatnio nie mogłem dojrzeć, jaka czułość jest ustawiona w OM-4 Ti.
Do tego potrzebne mi są okulary +2. Olympusy mają mikroskopijne cyferki na tarczach czułości.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ