Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: darekdp1 »

Witam.

Z powodu krótkich kończyn górnych i robienia dużych formatów, dorobiłem sobie sterowanie silnikiem krokowym ostrości.
Chodzi ładnie, a odległość do powiększalnika ogranicza tylko długość kabla.
Wytoczyłem nowe pokrętło do ostrości, dodałem wydrukowaną zębatkę i trochę elektroniki.
Załączniki
Durst 6.jpg
Durst 5.jpg
Durst 4.jpg
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: jac123 »

Ło matko, tego to jeszcze ludzkość nie widziała :shock:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: J.A. »

Widziała. Zbyszek ma w deverze. Mimo, że korba do ostrości, jest przy blacie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: aka »

Czy aby taki jedno-przekładniowy "focuser" jest w stanie ustawić ostrość dokładnie "w punkt"? Tak pytam bo wszak jest to ustawianie z dokładnością będącą pochodną skoku o jeden ząb koła zębatego i jeszcze bezwładność układu oko-ręka-silnik. W teleskopach dokładne ustawianie ostrości odbywa się "focusorami" dwubiegowymi, najpierw zgrubnie, stosunkowo szybko, potem mikroruchami precyzyjnie, czyli mamy dwie przekładnie i kręcimy ręką (małe teleskopy), bez pośrednictwa układu napędowego. Tak się pytam, bo klasyczne układy są jednak bardziej "analogowe", co najmniej w części cierne bardziej niż przekładniowe.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: Mirosław »

Mam to już zamontowane w swoim powiększalniku fabrycznie fakt że w innym modelu ....ale gratuluje pomysłu i wykonania,oprócz tego że działa to masz zapewne dużo samozadowolenia :mrgreen:
Uzależniony od fotociemni .
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: zladygin »

J.A. pisze: 11 sie 2021, 07:16 Widziała. Zbyszek ma w deverze. Mimo, że korba do ostrości, jest przy blacie.
Ma, to dużo powiedziane. U mnie silniki krokowe zamontowane są na osiach podnoszenia głowicy i ustawiania ostrości. Niestety, mają trochę za mało siły, że pokręcić. Przygotowałem rozwiązanie jak darekdp1, czyli z przekładnią na pasek zębaty, ale nie mogę się zabrać do zmontowania.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: zladygin »

aka pisze: 11 sie 2021, 07:51 W teleskopach dokładne ustawianie ostrości odbywa się "focusorami" dwubiegowymi, najpierw zgrubnie, stosunkowo szybko, potem mikroruchami precyzyjnie,
Też mam takie rozwiązanie - precyzyjne to "jeden klik - jeden krok". U darekdp1 jest jeszcze przekładnia - jeden krok to ułamek stopnia kątowego obrotu osi regulacji ostrości.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: aka »

zladygin pisze: 11 sie 2021, 15:23 precyzyjne to "jeden klik - jeden krok".
Rozumiem, że jak przytrzymasz przycisk to zasuwa szybko (w miarę), a po ustawieniu z grubsza ostrości, klikaniem regulujesz do przodu/tyłu " w punkt" i nie ma potrzeby korekty ręcznie? Jeśli tak, to by sprawę załatwiało, oczywiście przy odpowiednio małym ułamku kąta. Dobrze zrozumiałem?
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: zladygin »

aka pisze: 11 sie 2021, 15:56
zladygin pisze: 11 sie 2021, 15:23 precyzyjne to "jeden klik - jeden krok".
Rozumiem, że jak przytrzymasz przycisk to zasuwa szybko (w miarę), a po ustawieniu z grubsza ostrości, klikaniem regulujesz do przodu/tyłu " w punkt" i nie ma potrzeby korekty ręcznie? Jeśli tak, to by sprawę załatwiało, oczywiście przy odpowiednio małym ułamku kąta. Dobrze zrozumiałem?
Tak. Trochę uprościłem - mam dwa przełączniki (takie jak w szybach samochodowych, więc góra-dół) - osobno do ustawianie wysokości głowicy i regulacji ostrości, zapewniające regulację zgrubną. I enkoder zapewniający regulację precyzyjną (tu właśnie jeden klik - jeden krok). Przycisk enkodera przełącza regulację precyzyjną między wysokością głowicy i ostrością. Całość na arduino, pomysł wprawdzie mój, ale oprogramowanie zrobił Marcin "Costa". Dodatkowo jest możliwość podłączenia wyłączników krańcowych.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: zladygin »

Tu filmik Marcina z etapu prototypowego:
https://www.youtube.com/watch?v=EJDfFLgPzeY
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: aka »

zladygin pisze: 11 sie 2021, 16:32 Całość na arduino, pomysł wprawdzie mój, ale oprogramowanie zrobił Marcin "Costa".
No tak, odpowiednio dobrany silnik, enkoder, program sterujący i nie mam pytań :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: J.A. »

A ja jestem mimo wszystko analogowy. :-)
U mnie to wygląda tak.
To bliżej i większe to korba z przekładnią planetarną. Przełożenie 3:1 Czyli 3 obroty małym pokrętłem, to jeden obrót dużym. Przekładnia założona w miejsce korby oryginalnej takiej samej jak ta w głębi do podnoszenia głowicy.
Załączniki
IMG_3015.jpg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: aka »

J.A. pisze: 11 sie 2021, 17:40 Przełożenie 3:1 Czyli 3 obroty małym pokrętłem, to jeden obrót dużym.
To jest to! O tym pisałem. Analogowy focuser jest bardziej "ludzki" i nie chodzi o obiektywne różnice w dokładności ustawienia ostrości, ale o poczucie pełnej kontroli - cyfrowy skok to jednak skok, choćby najmniejszy. Z czego żeś to adoptował?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: J.A. »

To jest od LPLa. Czyli oryginalny powiększalnikowy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Elektryczne sterowanie ostrością w powiększalniku

Post autor: aka »

J.A. pisze: 11 sie 2021, 20:16 To jest od LPLa. Czyli oryginalny powiększalnikowy.
Wszytko jasne.
ODPOWIEDZ