Kamera Quarz-zoom ds8-3

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

Dla 18 k/s ja był dał 1/45 jednak, bo to tak średnio wyjdzie, by w swiatlach i cieniach było dobrze widać - tak z praktyki -a i tak to będzie w tolerancji filmu. I kręcenie 18 a nie 24 będzie bardziej ekonomiczne i film dłuższy, a różnicy w ruchu za bardzo nie będzie widać. Ja krecilem nawet czasem 12 - fajny efekt starego filmu.
Co do projektorów to zwykle mają płynne ustawianie prędkości, a i ustawienia na ilość klatek - jeśli kamera daje takie możliwości to i projektor musi - to logiczne.
Pamiętam że ruskie bajki na 8mm miałem właśnie na 18 k/s.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 28 lip 2021, 10:26 Przy 24 kl./sek kolega 4Rider założył czas 1/60
Pisał, że upał...
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 28 lip 2021, 11:10
Bokeh pisze: 28 lip 2021, 10:26 Przy 24 kl./sek kolega 4Rider założył czas 1/60
Pisał, że upał...
Już byłem na wsi i tam wicherek mnie ochlodzil ;-)
Jak nie zrobi w tych dwóch opcjach to będzie okej - różnice niewielkie i zmieszczą się na filmie. Nie ma co się dochodzić, żadna z tych proponowanych opcji nie jest zla.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

4Rider pisze: 28 lip 2021, 11:06 Dla 18 k/s ja był dał 1/45 jednak,
No po co mieszasz? Jest instrukcja, wyraźnie jest napisane jaki jest czas naświetlania klatki przy 24 kl/sek - 1/45s. Zasada pół czasu na naświetlanie, pół na przesuw jest uniwersalna. I tak: 12 kl/s - 1/24s, 18 kl/sek - 1/36s, 24 kl/sek - 1/48s itd. Ja bym dla 18 kl/s przyjąłbym na światłomierzu 1/30s.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 28 lip 2021, 11:16 przyjąłbym na światłomierzu 1/30s.
Dobra ja też przyjmuję.
Ale różnica nie jest wielka.
Piszesz 1/36 to i 1/30 i 1/45 jest kompromisem.
Przy założeniu 1/30 będzie większa głębia ostrości ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

W instrukcji podanej przeć Ciebie AKA jest jeszcze taki „ptaszek”, z jakimś obszernym wyjaśnieniem (nie wiem o co chodzi, bo o ile jestem w stanie wydukać co tam napisane to nie rozumiem).
Jest to pod prędkościami 12, 24, 36
Zastanawiałem się dlaczego pominięto prędkość 18, ale poniżej jest ta wartość opisana tak jakby ta prędkość miała jakieś szczególne znaczenie. W końcu poświęcono jej osobny punkt.
выдержка 1/20 с при установленной частоте 18 кадр/с)
Съемка одиночными кадрами (покадровая съемка) дает возможность значительно ускорить движение на экране по сравнению с фактическим. Например, превращение бутона тюльпана в цветок длится 5 часов, на экране этот процесс можно показать за 15–20 секунд.
Покадровая киносъемка позволяет снимать движущиеся куклы, макеты, самопишущиеся надписи, диаграммы, схемы и другие мультипликации. Для съемки одиночными кадрами головку режима работы аппарата установите в положение «1». Каждый нажим пусковой кнопки соответствует съемке одного кадра. Чтобы гарантировать максимальную резкость изображения, рекомендуем при съемке пользоваться штативом.
Пусковая кнопка аппарата имеет гнездо с резьбой под пусковой тросик, которым можно пользоваться при покадровой
Po tym co tu napisane jest to na logikę uznałbym, że dużo bezpieczniej przyjąć dla 18fpt jest przyjąć czas 1/30 niż 1/45
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: PPaweł »

To jest coś o filmowaniu poklatkowym przecież.

Hm. Nie wiem, jak się to dużą czcionką wiąże z resztą, ale może chodzi o to, że do takiego trybu pracy trzeba mieć ustawienie 18 klatek/sekundę i wtedy migawka jest 1/20, ale tylko poklatkowo, bo normalnie, to nie?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 28 lip 2021, 12:51 Po tym co tu napisane jest to na logikę uznałbym, że dużo bezpieczniej przyjąć dla 18fpt jest przyjąć czas 1/30 niż 1/45
To jest akurat część poświęcona zdjęciom poklatkowym (tryb pracy - 1, przy filmowaniu - KC). Przeleciałem jeszcze raz instrukcję, jest sugestia by filmować 18 kl/s - ok. Dla takiej prędkości proponuję 1/30 na światłomierzu. Dla 24 kl/s - 1/45s. Nie wiem jaki masz światłomierz, na moim jest skala również w kl/s i jest tak: ok. 1/40s dla 18 kl/s i ok. 1/50+ dla 24 kl/s. Z grubsza zmierzysz i będzie jako tako. Powodzenia!
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

Jak się nie rozumie to się tłumaczy, dzisiejszy tłumacz G oparty na AI działa bardzo dobrze, w Chrome można włączyć automatyczne tłumaczenia stron z każdego jezyka.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: PPaweł »

Do tłumaczeń z cyrylicznych języków najlepszy jest translate.yandex.ru. Tylko że to jest tekst techniczny i to zazwyczaj i tak wyjdzie trochę krzywo.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 28 lip 2021, 13:32 To jest coś o filmowaniu poklatkowym przecież.

Hm. Nie wiem, jak się to dużą czcionką wiąże z resztą, ale może chodzi o to, że do takiego trybu pracy trzeba mieć ustawienie 18 klatek/sekundę i wtedy migawka jest 1/20, ale tylko poklatkowo, bo normalnie, to nie?
Tak to rozumiem.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

aka, a teraz Ty mieszasz najpierw upierasz się przy 1/30 a teraz piszesz 1/40 co już bliżej do moiej 1/45 :-P
Ale tak naprawdę to będzie wsierawno, bo do tego i tak dojdą ułamki przysłony, ect i tak tego nie da się w punkt naswietlic i co najważniejsze wcale tak nie trzeba!
Jeju myślałem że tu tylko jeden aptekarz jest na forum :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

4Rider pisze: 28 lip 2021, 13:46 aka, a teraz Ty mieszasz najpierw upierasz się przy 1/30 a teraz piszesz 1/40 co już bliżej do moiej 1/45
Czytaj ze zrozumieniem. Jeśli w instrukcji jest napisane, że dla 24 kl/s czas naświetlania klatki to 1/45s to o czym mówimy? Podane jest dla 12 kl/s - 1/23s. Średnia dla 18 kl/s to będzie 1/34. Tyle instrukcja. Ta 1/40 podana jest za skalą Gossena, analogową, dla przykładu. Oczywiście, że +/- 1EV dla cz-b materiału (szczególnie przy ruchu kamery, zmiennym oświetleniu elementów planu) jest praktycznie bez znaczenia, ale mówimy o tym, co jest konkretem pochodzącym od producenta. Ustawisz jak chcesz, ale miej świadomość jakie są wielkości wg instrukcji (jeśli kamera trzyma parametry z danych producenta, a po latach...).
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

aka, raczej Ty pisz ze zrozumieniem i trzymaj się jednej opcji, albo przyznaj się do błędu tak jak ja to potrafię ;-)
I coś Ty się tak tej radzieckiej instrukcji czepil, co? :mrgreen:
To jaka jest Twoją ostateczna propozycja bez uwzględnienia marki swiatlomierza i nie wliczając czasów dostępnych raczej tylko na elektronicznych?
Powiedzmy ja na moim Sekonicu wybrałbym jednak ta 1/30 kopulka lub 1/50 bez kopuki - bo inszych tam nie odczytam są te "normalne" i uwzględniona kropkami stara nomenklatura: 1/5;10;25;50;100 - ect...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

4Rider pisze: 28 lip 2021, 14:18 I coś Ty się tak tej radzieckiej instrukcji czepil, co?
A kamera to jaka jest? Japońska?
4Rider pisze: 28 lip 2021, 14:18 To jaka jest Twoją ostateczna propozycja
Proszę: prędkość 24 klatki/s, czułość zgodną z filmem, przysłona na wartości wskazanej na światłomierzu dla czasu 1/45s. albo: prędkość 18 klatki/s, czułość zgodną z filmem, przysłona na wartości wskazanej na światłomierzu dla czasu 1/30s (jak skala analogowa to można dygnąć do "na oko" wartości 1/34). Oczywiście mowa o pomiarze światła odbitego.
ODPOWIEDZ