Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: aka »

J.A. Fotografista nie używa tej niby oficjalnej nazwy "Siarczan (IV) sodu", jego rozważania są o siarczynie i siarczanie. Praktyka jest taka, że ILO w swoich dokumentach ma "Siarczan (IV) sodu" a karty produktu z datą sporo późniejszą jej nie używają. Dla jasności myśli ("co autor miał na myśli") bezpiecznie jest polegać na wzorze chemicznym, ale cytowane z dobrych źródeł formuły ich nie używają (nowej nomenklatury z przyczyn oczywistych też nie). Nowomowie mówimy zdecydowane nie! ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: J.A. »

aka
JA pisze: 28 cze 2021, 10:05 Ale zawsze bezpieczniej użyć starej nazwy Siarczyn sodowy bezwodny
a co tu napisałem? ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: aka »

J.A. pisze: 28 cze 2021, 15:54 a co tu napisałem?
A czy ja to neguję? Zwracam jedynie uwagę na rozważania autora wątku. Swoją drogą to ta "IV" może wprowadzać w błąd, wszak Na2SO3. ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: J.A. »

W ogóle ta nowomowa, to jakiś kretynizm.
Już z siarczYnem i siarczAnem były kłopoty.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: rbit9n »

PPaweł pisze:A, znaczy się, teraz wszystko to siarczany, tylko jeden IV, a drugi pewnie III, czy jakoś tak? Coś jak z kawią morską, co była świnką domową?
akuratnie w Na2SO4 siarka ma wartościowość VI, czyli to jest siarczan (VI) sodu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 29 cze 2021, 04:24 to jest siarczan (VI) sodu
Niderlandia...
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: teh_R. »

Jak byłem mały, to uczyłem się chemii z Małego Słownika Chemicznego. Później w szkole zaczęli mówić językiem, którego nie rozumiałem.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nomenklatura_chemiczna
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: aka »

teh_R. pisze: 29 cze 2021, 22:12 Jak byłem mały, to uczyłem się chemii z Małego Słownika Chemicznego. Później w szkole zaczęli mówić językiem, którego nie rozumiałem.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nomenklatura_chemiczna
To zacytuję :"W polskim systemie edukacyjnym promowana jest nomenklatura systematyczna IUPAC, natomiast w większości krajów zachodnich nauczana jest głównie nomenklatura tradycyjna. " Jak z wdrażaniem dyrektyw EU...
Awatar użytkownika
Fotografista
-#
Posty: 51
Rejestracja: 30 mar 2015, 21:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: Fotografista »

https://www.digitaltruth.com/products/p ... veloper%20[01-0300].pdf
[/quote]
Pisałem w moim poście, że używam receptury z dawnych czasów, czytaj chyba Kodaka (to kwestia do dalszych rozważań), z siarczynem...patrz wyżej. I to działa, nawet z siarczyn sodu z datą ważności 31.10.2012 czystość fotograficzna 98,8 %. Mogę przesłać foto butli z naklejką. Problem, a może niepotrzebnie wywołany temat, że szperając w sieci coraz częściej pojawia się siarczan. Prawdopodobnie to kwestia tłumaczeń, o czym pisze J.A wyżej
Awatar użytkownika
Fotografista
-#
Posty: 51
Rejestracja: 30 mar 2015, 21:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: Fotografista »

J.A. pisze: 28 cze 2021, 17:10 W ogóle ta nowomowa, to jakiś kretynizm.
Już z siarczYnem i siarczAnem były kłopoty.
Dla nie chemika i nieznającego (ze względów społecznych pisownia razem wydaje się bezpieczniejsza :mrgreen: ) dobrze angielskiego, może to być poważny problem
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: zladygin »

To mi się podoba:
H2SO4: diihydroksydodioksydosiarka

Pozostańmy przy siarczynie i siarczanie. A do d76 ten pierwszy.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: aka »

Fotografista pisze: 03 lip 2021, 00:47 używam receptury z dawnych czasów, czytaj chyba Kodaka
Kodak nigdy nie opublikował receptury tego, co sprzedaje pod nazwą D-76. Nie wiadomo też, czy z upływem czasu nie zmieniał dodatków. O owych domniemanych dodatkach było na forum, technik219 pisał.
Fotografista pisze: 03 lip 2021, 00:47 szperając w sieci coraz częściej pojawia się siarczan
Chyba nic nie zrozumiałeś z komentarzy w tym wątku...
zladygin pisze: 03 lip 2021, 08:24 Pozostańmy przy siarczynie i siarczanie. A do d76 ten pierwszy.
Otóż to. Publikowane receptury D-76 (i nie tylko), po angielsku i po polsku, "tego się trzymają".
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: Imperitus »

Mi się podoba system nazewnictwa którego używają w Stanach, co jak co- ale upraszczać to oni umieją :mrgreen:
W tej nomenklaturze wartościowość każdego ze składników związku jest od razu zawarta w nazwie, nie ma potrzeby dopisywania wartościowości w nawiasie, na przykład: monotlenek diwodoru. Proste i klarowne
Z tym że przy więcej niż dwóch pierwiastkach w związku nazwy szybko robią się kretyńsko długie zatem chyba jednak wygodniej pozostać przy tradycyjnej nomenklaturze
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: shredderr »

aka pisze: 28 cze 2021, 16:15
J.A. pisze: 28 cze 2021, 15:54 a co tu napisałem?
A czy ja to neguję? Zwracam jedynie uwagę na rozważania autora wątku. Swoją drogą to ta "IV" może wprowadzać w błąd, wszak Na2SO3. ;-)
Tak, akurat (IV) odnosi się do siarki, która akurat w tym związku ma wartościowość (IV-4)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kodak D76 siarczyn czy siarczan

Post autor: aka »

shredderr pisze: 13 lip 2021, 17:22 Tak, akurat (IV) odnosi się do siarki, która akurat w tym związku ma wartościowość (IV-4)
Toś Amerykę odkrył. Wypada przeczytać choć kilka ostatnich postów zanim się skomentuje.
ODPOWIEDZ