co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

co właśnie wywołałeś?

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 24 cze 2021, 15:19 Język którego używasz to nic innego jak wyrażanie emocji z jakiegoś powodu niewątpliwie, ale z jakiego? Ja bym się na wkład w PKB nie powoływał. Gdybyś na głowie stanął to nie wykażesz czy, per saldo, się dołożyłeś czy skonsumowałeś, a i jakaś przyszłość przed Tobą.
Oczywiście, że język wyraża także emocje. Ale to jest co innego niż "traktowanie czegoś emocjonalnie".
Co do PKB zaś, to nie zamierzam tu oczywiście nikogo, ze sobą włącznie, rozliczać z konkretnych kwot. Natomiast ja pracuję i coś produkuję, podobnie jak te pielęgniarki i nauczycielki - tyle że one robią to bardziej pośrednio, umożliwiając produkcję swoim podopiecznym. W odróżnieniu od nich i ode mnie, Kmicic był dla społeczeństwa kompletnie bezużyteczny, a nawet szkodliwy poza przejściowym epizodem, kiedy mógł się realizować destrukcyjnie w sposób przypadkowo dla Polski korzystny. Potop szwedzki był akurat wyprawą stricte łupieżczą i pozbycie się Szwedów było przydatne. Natomiast użyteczność całego towarzycha z "Ogniem i mieczem" była już ściśle ujemna, z psychopatą Wiśniowieckim (co jest historycznie potwierdzone), który dla własnej chorej satysfakcji przepieprzył Polsce Ukrainę, zamiast się dogadać. Bo se lubił powbijać na pal.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 24 cze 2021, 15:35 Kmicic był dla społeczeństwa kompletnie bezużyteczny
PPaweł pisze: 24 cze 2021, 15:35 z psychopatą Wiśniowieckim (co jest historycznie potwierdzone),
Mieszasz postaci literackie z rzeczywistymi, fakty z fikcją literacką. "Ogniem i mieczem" nie jest publikacją naukową, a nawet popularnonaukową, to beletrystyka. Podobnie jak ekranizacja, która nie jest dokumentem a nieźle zrobioną fabułą. A co do Wiśniowieckiego to nazywanie go psychopatą oznacza jedynie emocjonalną ocenę. Przypisywanie komuś jednostki chorobowej to domena lekarza na podstawie bezpośredniej obserwacji/badania, a nie ocenie postaci historycznej na podstawie przekazów (nawet nie na podstawie telewizyty ;-)) . Takie historyczne potwierdzenie to niby na czym polega?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 24 cze 2021, 14:27
J.A. pisze: 24 cze 2021, 11:44 A „dres z ryngrafem” to właśnie przejaw ojkofobi. Zresztą nie tylko ten zwrot, „Sienkiewiczowska świętojebliwość” też.
Nie wydaje mi się. Owszem, "zachód się z nas śmieje" jest zazwyczaj słabe, ale akurat moja awersja do "Trylogii" nijak się nie wiąże z zachodem, a już na pewno nie z tym, jak nas zachód postrzega. Może się, ewentualnie, wiązać z tym, że chciałbym, żeby parę aspektów życia u nas było takich bardziej zachodnich, ale to jest jednak zupełnie co innego. W sumie to nie jest nawet awersja do książki jako takiej, tylko do całego zjawiska społecznego zbudowanego na niej. Może sobie bandyta Kmicic być bohaterem poczytnej książki, bo wiadomo, łobuz kocha najmocniej i panienki na to lecą. Jakoby. Ale żeby z niego robić ideał Polaka to znaczy sprymitywizować bycie Polakiem do jedynie tylko nap*erdalania szablą. Gdybym ten aspekt traktował emocjonalnie, to jako inżyniera, który trochę PKB już wyprodukował zwyczajnie by mnie to obrażało.
By Kmicica nazwać bandytą, to trzeba zupełnie nie znać realiów XVII wiecznej RON. Był typowym przedstawicielem tamtego społeczeństwa, oczywiście nie mieszczanina, ani chłopa. To co robił Jędruś, robiło 75% polskiej szlachty nie wyłączając magnatów. Nie można oceniać postaci historycznych (jakiś tam pierwowzór dla Jędrusia w historii jest), w oderwaniu od świata w którym żył. To że nam się jakaś postawa nie podoba, nie oznacza, że w jego świecie, także była naganna. Zresztą ta postać miała też pokazywać przemianę z hulaki do wzoru. I wzorcem nie jest Kmicic z Wołmontowicz, tylko z Jasnej Góry i przeprawy ze Śląska do Rzeczypospolitej.

TSD co do bredzenia w książkach, to doprawdy brednie biznesowe Prusa są niczym w porównaniu z bredniami historycznymi o Jasnej Górze z "Potopu" :-)
A to zupełnie inna kwestia. Tyle, że Sienkiewicz pisał o czasach zamierzchłych i ku pokrzepieniu serc, a Prus w Lalce niby o sobie współczesnych. Gdyby jakikolwiek współczesny mu biznesmen spróbował dorobić się jak Wokulski, to z torbami poszedłby szybciej Zabłocki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

Mam oprawę muzyczną do Waszej dyskusji :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=8PHa-eSMOYg
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 24 cze 2021, 15:35
aka pisze: 24 cze 2021, 15:19 Język którego używasz to nic innego jak wyrażanie emocji z jakiegoś powodu niewątpliwie, ale z jakiego? Ja bym się na wkład w PKB nie powoływał. Gdybyś na głowie stanął to nie wykażesz czy, per saldo, się dołożyłeś czy skonsumowałeś, a i jakaś przyszłość przed Tobą.
Oczywiście, że język wyraża także emocje. Ale to jest co innego niż "traktowanie czegoś emocjonalnie".
Co do PKB zaś, to nie zamierzam tu oczywiście nikogo, ze sobą włącznie, rozliczać z konkretnych kwot. Natomiast ja pracuję i coś produkuję, podobnie jak te pielęgniarki i nauczycielki - tyle że one robią to bardziej pośrednio, umożliwiając produkcję swoim podopiecznym. W odróżnieniu od nich i ode mnie, Kmicic był dla społeczeństwa kompletnie bezużyteczny, a nawet szkodliwy poza przejściowym epizodem, kiedy mógł się realizować destrukcyjnie w sposób przypadkowo dla Polski korzystny. Potop szwedzki był akurat wyprawą stricte łupieżczą i pozbycie się Szwedów było przydatne. Natomiast użyteczność całego towarzycha z "Ogniem i mieczem" była już ściśle ujemna, z psychopatą Wiśniowieckim (co jest historycznie potwierdzone), który dla własnej chorej satysfakcji przepieprzył Polsce Ukrainę, zamiast się dogadać. Bo se lubił powbijać na pal.
Wiesz co, ja rozumiem, żeś geniusz i wiesz co dokładnie w danym okresie historycznym należy zrobić. Ale powie Ci tak.
Niezmiernie trudno jest ustalić co w danym momencie jest lepsze i co należy zrobić jeżeli nie wiem co się stanie za rok, 10, czy 100 lat.

Ocenianie postaci historycznych mając pełną wiedzę na temat przyszłych wydarzeń i następstw ich decyzji słabe jest.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

Ad vocem tematu wątku:

Mamiya ZM, FP4+@64, Pyrocat HD 1+1+100, 20.5C. 9'30", 60"+3X/60"

Czekam na Mamiję NC1000 Czwartego ;-)
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

co właśnie wywołałeś?

Post autor: darekdp »

Skąd masz PyrocatHD ?. Czy możesz pokazać dowolny skan z tego negatywu? Chciałbym porównać moje wyniki z Twoimi. Też świecę na 64.
Pozdrawiam
Darek
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

darekdp pisze: 24 cze 2021, 19:03dowolny skan
Pyrocat od ajsikela. Proszę, mały obrazek (średni mam w litewskim), otwórz w przeglądarce:
Załączniki
cj14.jpg
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

co właśnie wywołałeś?

Post autor: darekdp1 »

Dzięki za odpowiedź. A mógłbyś pokazać skan negatywu bez odwracania z perforacją i w kolorze ?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

darekdp1 pisze: 24 cze 2021, 21:06 skan negatywu bez odwracania z perforacją i w kolorze
To znaczy jaki? Ja skanuję liniowo, jako cz-b pozytyw, odwracam negfix8 i rozciągam histogram. Tu wyżej nic dodatkowo. Ten skan jest z Minolty Scan Dual (2 przebiegi), perforacji się nie da "złapać". Musiałbym spróbować na Microteku bez holdera, ale w kolorze, negatyw i z perforacją i liniowy? No nie wiem.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

co właśnie wywołałeś?

Post autor: jac123 »

PPaweł pisze: 24 cze 2021, 14:27 Może sobie bandyta Kmicic być bohaterem poczytnej książki, bo wiadomo, łobuz kocha najmocniej i panienki na to lecą. Jakoby. Ale żeby z niego robić ideał Polaka to znaczy sprymitywizować bycie Polakiem do jedynie tylko nap*erdalania szablą.
Ideał Polaka? Dobre sobie, ktoś chyba nie zna tej lektury... To postać owszem pozytywna (ostatecznie), ale przecież warchoł i zabijaka.
Przytoczmy więc słowa piosenki, bardziej przyswajalne, podane w prosty sposób:
"Krzyż, Ojczyzna, Bóg, prywata
Warchoł w oczach zmienia skórę
Wierny jest, jak topór kata
I podobną ma naturę
Więc za słuszną sprawność ręki
Będzie ręka i Oleńki,
Łaska króla, dworek, dzieci
Szlachcic, co przykładem świeci"

Natomiast bohaterem pozytywnym - ideałem można rzec, był przecież Mały Rycerz.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: wosk »

Ktoś tu Kmicica deprecjonuje? To archetyp bohatera narodowego, mocnego w gębie, pięści, czasem nawet rezygnującego z prywaty na rzecz dobra wspólnego. Każdy chciałby takim być ;-)
Kmicic.JPG
Kmicic.JPG (48.8 KiB) Przejrzano 1201 razy
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

co właśnie wywołałeś?

Post autor: jac123 »

A potem było już tylko tak
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »


rbit9n pisze:
rbit9n pisze: 22 cze 2021, 08:51 2x fomapan 400@400 120 w ID-68 1:2 w jobo 1520
kurczaki, chyba bakteria słaba w aparacie, bo coś światłomierz głupiał. albo ja, bo robiłem na tarasie.
kurde faja, aparat w porządku. zawinił czynnik ludzki.
Imperitus pisze:
skiper75 pisze: 23 cze 2021, 20:02 Omg. Tuchajbejowicz
Nie wiem czy miałem w programie Ogniem i mieczem, wiem tyle że nie czytałem i nigdy w szkole nie było słowa na ten temat.
I od razu mówię że raczej nieprędko przeczytam bo po Krzyżakach mam urazę do Sienkiewiczowskiego świętojebstwa. Pozytywizm najlepszy
"potop" i "pana Wołodyjowskiego" puszczali w TVP w każde święta wielkanocne i w ten sposób każdy powinien przyswoić takie cytaty jak "ojciec prać?", "kończ waść", czy nabijanie Azji Tuchajbejowicza, który miał na piersi "dwie ryby siną igłą kłute".
PPaweł pisze:
rbit9n pisze: 24 cze 2021, 06:59 znaczy jad szerszenia jest słabszy od jadu osy, ale że wstrzykuje go chyba trzy razy więcej, to reakcja organizmu mocniejsza.
Głównie chodzi chyba o to, że znacznie bardziej boli. A szerszenie dość łatwo się po ciemku wywabia światłem. Bo próby zatłuczenia to się nie muszą udać, a mogą go wkurzyć, chociaż zdaje się, że to tak naprawdę dość spokojne zwierzaki. Można też odkurzaczem, tylko żeby nie wyleciał z powrotem po wyłączeniu.
najlepiej złapać do pojemnika po filmie i do zamrażarki.
a metoda "ze świetlówką" jest wykorzystywana przez pszczoły, kiedy do ula wleci szerszeń, pszczoły otaczają agresora i zaczynają gwałtownie ruszać skrzydłami, żeby podgrzać atmosferę. szerszeń się gotuje, a pszczołom nic, bo wytrzymują temperaturę o kilka stopni wyższą.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Imperitus »

rbit9n, te filmy to ja zawsze przełączałem :-P
Tak więc celowo i z premedytacją odcinałem się przez całe życie od tego tekstu kultury.
Znachor był lepszy
A "ojciec prać" to ja znam z reklamy Polleny 2000 :-P
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ