Mamiya C a paralaksa

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Mamiya C a paralaksa

Post autor: 4Rider »

Przyszło mi 135mm do Mamiya C (w użyciu będzie C3, C330 jeszcze w serwisie)
I mi się poplątało i się zastanawiam nad poprawką na paralaksę, czy ja dobrze pamiętam:
im dłuższy obiektyw tym paralaksa większa?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Mamiya C a paralaksa

Post autor: skiper75 »

4Rider pisze:Przyszło mi 135mm do Mamiya C (w użyciu będzie C3, C330 jeszcze w serwisie)
I mi się poplątało i się zastanawiam nad poprawką na paralaksę, czy ja dobrze pamiętam:
im dłuższy obiektyw tym paralaksa większa?
A nie na odwrot? Ale ja sie nie znam
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Mamiya C a paralaksa

Post autor: powalos »

Na pewno paralaksa maleje wraz ze wzrostem odległości od fotografowanego obiektu. Jak to się ma do ogniskowej ? Nie wiem, ale im dłuższa ogniskowa tym kąt widzenia mniejszy, odległość od obiektu większa więc i paralaksa chyba mniejsza.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Mamiya C a paralaksa

Post autor: 4Rider »

skiper75 pisze: 24 cze 2021, 11:34 A nie na odwrot?
powalos pisze: 24 cze 2021, 13:46 Nie wiem, ale im dłuższa ogniskowa tym kąt widzenia mniejszy, odległość od obiektu większa więc i paralaksa chyba mniejsza.
No właśnie tak też myślałem, ale mi się to myli jak lewa z prawą :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Mamiya C a paralaksa

Post autor: aka »

4Rider pisze: 24 cze 2021, 11:23 im dłuższy obiektyw tym paralaksa większa?
Ogniskowa nie ma nic do rzeczy. Różnica w obrazach jest pochodną odległości "osi" obiektywów w TLR (w RF trochę inaczej). Jeśli to jest np. 7 cm to wiadomo, że fotografując obiekt o wymiarach 40X40 cm wypełniający całą matówkę zgubisz na klatce 7 cm z góry, a dołożysz 7 cm z dołu w stosunku do obrazu widzianego na matówce (17.5%). Przy odległości 5 m to praktycznie nic nie zauważysz (można sobie policzyć jaka to część obrazu). No chyba, że kadrujesz ciasno. Oczywiście zakładam tą samą ogniskową obu obiektywów.

Można powiedzieć, że paralaksa maleje z odległością choć to moim zdaniem nie jest precyzyjne stwierdzenie - maleje, ale względnie.
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Mamiya C a paralaksa

Post autor: PPaweł »

Węższy kąt widzenia (czyli ogniskowa) powoduje też, że względnie większą częścią obrazu jest to przykładowe 7cm. Ale ponieważ raczej cała odległość będzie większa, to się to chyba zniweluje.
Podsumowując powiedziałbym, że to zależy ;-)
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Mamiya C a paralaksa

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 24 cze 2021, 14:33 Węższy kąt widzenia (czyli ogniskowa) powoduje też, że względnie większą częścią obrazu jest to przykładowe 7cm.
To stwierdzenie jest prawdziwe przy założeniu, że odległość jest taka sama dla obiektywów o różnych ogniskowych (od obiektu fotografowanego).
PPaweł pisze: 24 cze 2021, 14:33 Ale ponieważ raczej cała odległość będzie większa, to się to chyba zniweluje.
Nie zniweluje jeśli to będzie ten sam obiekt wypełniający w pełni matówkę fotografowany różnymi ogniskowymi czyli z różnej odległości..
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Mamiya C a paralaksa

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 24 cze 2021, 14:42 To stwierdzenie jest prawdziwe przy założeniu, że odległość jest taka sama dla obiektywów o różnych ogniskowych (od obiektu fotografowanego)
No tak, oczywiście.
pawell31
-#
Posty: 149
Rejestracja: 11 cze 2010, 20:39
Lokalizacja: ndm

Mamiya C a paralaksa

Post autor: pawell31 »

Taki bajer był do tego systemu.
Załączniki
Mamiya-Paramendar.jpg
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Mamiya C a paralaksa

Post autor: 4Rider »

Paralaksa z 135mm z odległości bliskiej minimalnej - między 80 a 90 cm (60-70 cm od pierwszej soczewki obiektywu):
4Rcan_20210627_0011Paralaksa.jpg
4Rcan_20210627_0011Paralaksa.jpg (187.14 KiB) Przejrzano 1565 razy
Dolna zaznaczona część była poza widokiem na matówce - dobrze żem wycelował na to moje oko 8-)

Powyżej dwóch metrów paralaksa praktycznie zanika z tymże obiektywem.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Mamiya C a paralaksa

Post autor: Imperitus »

pawell31 pisze: 24 cze 2021, 21:46 Taki bajer był do tego systemu.
Mam i nie mogę się nachwalić :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Mamiya C a paralaksa

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 27 cze 2021, 14:21
pawell31 pisze: 24 cze 2021, 21:46 Taki bajer był do tego systemu.
Mam i nie mogę się nachwalić :mrgreen:
A ja wiem o istnieniu i uważam to za rzecz wielce niewygodną i zbyteczną,
użyteczną tylko w fotografii statycznej/studyjnej, której (jeszcze) nie uprawiam 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Mamiya C a paralaksa

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 27 cze 2021, 14:24 użyteczną tylko w fotografii statycznej/studyjnej, której (jeszcze) nie uprawiam 8-)
No ja focę wyłącznie w plenerze, jak trzeba strzelić jakieś makro to bez paramendera ani rusz. Upierdliwy w zakładaniu dlatego po prostu łażę z aparatem już na statywie. Problem z głowy
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ