Temperatura

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Temperatura

Post autor: zladygin »

Że trzeba skracać czas wywoływania ze wzrostem temperatury i skracać z jej spadkiem - wiadomo. Są tabele i aplikacje, które podają odpowiednie korekty.
Ale.
Czy korekty dobrze działają przy krótkich czasach?
Mam wywołać film 4 min. (20 st) w temperaturze 25 i korekta wychodzi na 2 min. 40 sek
Akurat mój przypadek to foma 200 i d76. Ale problem ogólny. Czy są jakieś zakresy dopuszczalnych temperatur dla wywoływaczy i materiałów? Nie chodzi oczywiście temperatury niszczące.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Temperatura

Post autor: aka »

zladygin pisze: 17 cze 2021, 21:03 Mam wywołać film 4 min. (20 st) w temperaturze 25 i korekta wychodzi na 2 min. 40 sek
Po korekcie 2'40" ? Już 4 min pachną porażką. Pewnie wołasz arkusze, ale od Kodaka dla D-76: "Tank development times shorter than 5 minutes may produce poor uniformity." Czasy ekstremalnie krótkie, tak poniżej 4 minut nie gwarantują powtarzalnych i poprawnych rezultatów. A z mojego doświadczenia wołanie w wyższych temperaturach (>24C) zwiększa ziarno i pojawia się coś jakby lekkie zadymienie, ale bym się nie upierał że to reguła.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Temperatura

Post autor: zladygin »

Tak, arkusze. 4 minuty to skrajny przypadek i nie pachnie jeszcze porażką w najmniejszym stopniu. Miałem 22-23 stopnie, ale teraz zrobiło się cieplej. Korekty wskazujące na krótsze czasy to już problem. Dlatego właśnie pytam o doświadczenia własne i jakąś literaturę.

Ps. Wywoływanie w orbitalu, mieszanie ciągłe, więc temperatura jednakowa we wszystkich niejscach arkusza.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Temperatura

Post autor: J.A. »

zladygin pisze: 17 cze 2021, 21:03 Czy korekty dobrze działają przy krótkich czasach?
Mam wywołać film 4 min. (20 st) w temperaturze 25 i korekta wychodzi na 2 min. 40 sek
Kodak nie zaleca wywoływać poniżej 4 min. Rozcieńczyć wywoływacz, a jak nie można to schłodzić.

Znaczy końca świata nie będzie, ale mało stabilne to jest. Ja nie schodzę z czasem poniżej 4 min.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Temperatura

Post autor: aka »

zladygin pisze: 17 cze 2021, 21:24 4 minuty to skrajny przypadek i nie pachnie jeszcze porażką w najmniejszym stopniu.
Zacytowałem Data Sheet dla D-76 ("poor uniformity" to chyba nie jest pożądany efekt?), tak samo piszą dla HC-110 (który dla rozcieńczenia B miewa krótkie czasy nawet dla 20C). Rozwiązaniem jest rozcieńczenie lub schłodzenie jak prawi J.A.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Temperatura

Post autor: zladygin »

aka pisze: 17 cze 2021, 21:38
zladygin pisze: 17 cze 2021, 21:24 4 minuty to skrajny przypadek i nie pachnie jeszcze porażką w najmniejszym stopniu.
Zacytowałem Data Sheet dla D-76 ("poor uniformity" to chyba nie jest pożądany efekt?), tak samo piszą dla HC-110 (który dla rozcieńczenia B miewa krótkie czasy nawet dla 20C). Rozwiązaniem jest rozcieńczenie lub schłodzenie jak prawi J.A.
No, albo poczekanie i powrót do własnej ciemni.
Już niedługo :cry:
Te cztery minuty - jak pisałem - to skrajny przypadek, większość tych krótkich wychodzi mi w granicach cztery i kilkanaście - kilkadziesiąt sekund. To są czasy z aplikacji expoDev wg kalibracji fomy 200 zrobionej przez Huberta.

W każdym razie dziękuję za wsparcie
ODPOWIEDZ