grzyb w obiektywie

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 430
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica
Płeć:

grzyb w obiektywie

Post autor: flonidan »

Krótkie pytanie do kolegów.Czy jest możliwe usunięcie grzyba z obiektywu Pentax AF 28-80mm do serii Z .Patrząc pod światło na wewnętrznej soczewce są rozproszone drobne kolonie grzyba wyglądające jak raster .Wiem że samodzielne robótki obiektywów kończą się rozregulowaniem soczewek.Mam taki Tessar 50/2,8 zebrę którą jakiś Anglik chciał widać wyczyścić -szkła idealnie czyste ,ale ustawienie ostrości na obiektywie to loteria,brak też nieskończoności.
jacek
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1358
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)
Płeć:

grzyb w obiektywie

Post autor: powalos »

flonidan, grzyb najczęściej lokuje się pomiędzy soczewkami klejonymi. I wówczas prawa jest dość skomplikowana. Na innych powierzchniach soczewek oczywiście można go usunąć mechanicznie. Niektórzy wykorzystują do tego lamy UV i ponoć udaje się.
https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetow ... i-aparatow
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3063
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi
Płeć:

grzyb w obiektywie

Post autor: technik219 »

Jeśli to jest na zewnętrznej powierzchni soczewki to osobiście wypraktykowałem, że użycie do czyszczenia płynu Izobłysk (do czyszczenia okularów) jest nad wyra skuteczne. Jako ciekawostkę mogę podać poradę (podobno też sprawdzoną ) ze strony Olympusa. Zaleca się nasmarowanie palcem (!) powierzchni zaatakowanej przez grzyb soczewki kremem Pond's Cold Cream (banalny kosmetyk w rodzaju naszego kremu Nivea o działaniu wybielającym skórę), i potem wytarcie do sucha i przetarcie alkoholem. Sam wytrzeszczyłem oczy widząc taką poradę, ale kiedy głębiej zbadałem temat okazało się, że ów specyfik zawiera w swoim składzie boraks. A boraks grzyby niszczy.
*) nasz Nivea nie nadaje się - ma inny skład i nie zawiera boraksu.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 8360
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Płeć:
Kontakt:

grzyb w obiektywie

Post autor: J.A. »

powalos, nie chcę być świętszy od św. Piotra, ale grzyb nie lubi się z klejem, którym klejone są soczewki. Nie mam wiedzy z pierwszej ręki, ale gdy pleśń zaczęła penetrować balsam kanadyjski tak gdzieś pod koniec XIX w. to tęgie głowy pomyślały o dodatkach do niego, których pleśń nie lubi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ