Fitr czy LR

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Fitr czy LR

Post autor: skiper75 »

Wiem ze zabrzmie infantylnie. Znalazlem takie zdjecie w sieci. Pytanie czy mozna uzyskac taki efekt na negatywie czy nie.

Obrazek
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Fitr czy LR

Post autor: szable »

Wielki format, jakiś Roddenstock Sironar, filtr czerwony. Da się bez kompa.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fitr czy LR

Post autor: J.A. »

Pod warunkiem, że ta skała jest niebiesko-zielona.
Z czerwonym filtrem powinna być jak wapień.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Fitr czy LR

Post autor: szable »

No to z czerwonym połówkowym . Makao , po makale.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fitr czy LR

Post autor: technik219 »

Zdjęcie przedstawia Cabezo de Castildetierra – najbardziej charakterystyczna formacja skalna w parku Bardenas Reales w Hiszpanii. Stąd raczej pewne jest, że zdjęcia nie zrobił Ansel Adams, który fotografował tylko w Ameryce. Więc zdjęcie jest "w stylu Ansela Adamsa". Jak ta góra wygląda w kolorze, pokazuje poniższe zdjęcie. Formacja w barwach piaskowożółtych( w zależności od pory dnia od żółtopomarańczowego do żółtego), niebieskie niebo i w zasadzie nic więcej. Więc ogólnie rzecz ujmując możliwe jest uzyskanie takiego prze łożenia tonalności barwnej na cz-b przy zastosowaniu filtra czerwonego. Zresztą nigdzie nie jest napisane, że w fotografii cz-b należy używać wyłącznie filtrów o czystych barwach (podstawowych: żółtych, czerwonych, zielonych, niebieskich). Równie dobrze można używać filtrów będących mieszaniną barw podstawowych w rodzaju purpurowych tabaczkowych, zielonych o różnym udziale barwy niebieskiej i żółtej itd. To wszystko przekłada się na efekt na negatywie. Jest nieograniczona wprost ilość kombinacji i efektów możliwych do uzyskania. Jeśli dodać do tego proces ciemniowy, w którym można fragmenty zdjęcia doświetlać, wysłaniać, zmieniać gradację papieru dla określonych fragmentów, to nie podjąłbym się autorytatywnego stwierdzenia że to zdjęcie jest fotoszopowanym zdjęciem cyfrowym albo czystym mistrzostwem tradycyjnej, srebrowej fotografiii.
Szczerze? Jak ma być szczerze, to wątpię żeby to było zdjęcie z LF, na materiale cz-b i z jakimiś filtrami. Kto teraz fotografuje w ten sposób? Pod hasłem "Cabezo de Castildetierra" same z cyfry ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Fitr czy LR

Post autor: skiper75 »

Specjalnoe nienchcialem ujawniac zrodla. Ale jak idac gosc twierdzi ze haselem to zmeczyl z zoltym filtrem. Tak tylko pytam czy to mozliwe. Z coekawosci. Nie kwestionuje.

Obrazek
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 231
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Fitr czy LR

Post autor: Keek »

A dlaczego nie byłoby możliwe? Ząbki na ramce są z Hassleblada. Szeroki kąt się zgadza. Podobny kolor/ciemność nieba można uzyskać bez żadnego filtra, żółty dodatkowo rozjaśni żółtą skałę. Nie widzę w tym zdjęciu niczego podejrzanego. A że mógł dopalić trochę od góry pod powiększalnikiem? To jakiś problem?
Poniższe zdjęcie było zrobione bez żadnego filtra, ta kropka na środku to słońce, nie księżyc:

Obrazek
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Fitr czy LR

Post autor: skiper75 »

Keek pisze:A dlaczego nie byłoby możliwe? Ząbki na ramce są z Hassleblada. Szeroki kąt się zgadza. Podobny kolor/ciemność nieba można uzyskać bez żadnego filtra, żółty dodatkowo rozjaśni żółtą skałę. Nie widzę w tym zdjęciu niczego podejrzanego. A że mógł dopalić trochę od góry pod powiększalnikiem? To jakiś problem?
Poniższe zdjęcie było zrobione bez żadnego filtra, ta kropka na środku to słońce, nie księżyc:

Obrazek
A kto mowi podejrzanego. Ja sie chce dowiesziec jak takie zdjecie zeobic. Nic wiecej
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Fitr czy LR

Post autor: morotegari »

skiper75 pisze: 23 kwie 2021, 23:56 A kto mowi podejrzanego. Ja sie chce dowiesziec jak takie zdjecie zeobic. Nic wiecej
To proste: trzeba pojechać do Hiszpanii :mrgreen:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fitr czy LR

Post autor: J.A. »

skiper75, jeżeli analogowo, to materiał o rozszerzonej czułości na bliską podczerwień. Da ciemne niebo, do tego filtr błękitny przyciemni brunatne skały i filtr PL dodatkowo przyciemni niebo.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 231
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Fitr czy LR

Post autor: Keek »

skiper75 pisze: 23 kwie 2021, 23:56 A kto mowi podejrzanego. Ja sie chce dowiesziec jak takie zdjecie zeobic. Nic wiecej
Sorry. Masz opisane zdjęcie - czym robione i na czym, i pytasz na grupie "czy mozna uzyskac taki efekt na negatywie czy nie". Nie wiem, może jestem jakiś dziwny ale jak dla mnie to idelany przykład "podejrzliwości".
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fitr czy LR

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 24 kwie 2021, 08:34 to materiał o rozszerzonej czułości na bliską podczerwień.
Możesz mieć rację, bo fotografując na Rollei Retro 400S (także Agfapan APX 400 TS) z filtrami od pomarańczowego do czerwonego także uzyskuję zauważalnie inne efekty tonalne niż gdybym użył materiału panchromatycznego. RR 400S według starszej nomenklatury klasyfikowałby się jako materiał superpanchromatyczny.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Fitr czy LR

Post autor: skiper75 »

Keek pisze:
skiper75 pisze: 23 kwie 2021, 23:56 A kto mowi podejrzanego. Ja sie chce dowiesziec jak takie zdjecie zeobic. Nic wiecej
Sorry. Masz opisane zdjęcie - czym robione i na czym, i pytasz na grupie "czy mozna uzyskac taki efekt na negatywie czy nie". Nie wiem, może jestem jakiś dziwny ale jak dla mnie to idelany przykład "podejrzliwości".
Jestes dziwny. Obrazek
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Fitr czy LR

Post autor: skiper75 »

technik219 pisze:
J.A. pisze: 24 kwie 2021, 08:34 to materiał o rozszerzonej czułości na bliską podczerwień.
Możesz mieć rację, bo fotografując na Rollei Retro 400S (także Agfapan APX 400 TS) z filtrami od pomarańczowego do czerwonego także uzyskuję zauważalnie inne efekty tonalne niż gdybym użył materiału panchromatycznego. RR 400S według starszej nomenklatury klasyfikowałby się jako materiał superpanchromatyczny.
No i o to mi chodzilo ze na delta 100 to jednak ciezkawo o taki efekt. A nie ze gosc na fb klamie bo mi to lotto.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Fitr czy LR

Post autor: Imperitus »

skiper75, generalnie na wszystkich nowoczesnych emulsjach- zwłaszcza typu T, będzie ciężej uzyskać takie efekty bo one są korygowane tak żeby można nie wiem jak spaprać naświetlanie i nadal cuś z tego będzie. Tak jak pisał technik219 i J.A., coś o barwoczułości zbliżonej w stronę podczerwieni będzie pewnie dobre. Mi się kiedyś udało uzyskać podobny efekt na Aviphocie 200 z filtrem pomarańczowym, ale kontrast był taki że z butów wywalało
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ