RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: Gringo997 »

Ozmin pisze: 24 mar 2021, 09:24 Tak masz rację, chodziło mi bardziej o wywoływanie negatywu. Sprawdzenie CI (Contrast Index).
Jak znasz angielski to polecam sprawdzić ten film. Gość pokazuję w połowie filmu jak to zrobić pod powiększalnikiem.

https://m.youtube.com/watch?v=VNbyShwYi6c

Sam mam zamiar się zabrać za to, ale moja ciemnia nie jest ciemna jak jaskinia, przy papierze nie ma znaczenia ale przy filmie już tak...
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: J.A. »

zladygin pisze: 17 mar 2021, 17:32
J.A. pisze: 17 mar 2021, 17:13 Bo rozumiem, że to nie może być jakiś tam klin, tylko konkretny z polami o konkretnych gęstościach.
Czy się mylę?
Nie myli się Mistrz taki. razem z ZM dostaje się klin T2115 firmy Stouffer 21-krokowy. Można go kupić tu:
http://www.stouffer.net/TransPage.htm
Ten, i wszystkie inne sprzedawane są w dwóch wersjach: "gołej" oraz skalibrowanej, gdzie w tabelce podane są transmisje dla każdego kroku.
Wraz z ZM dostaje się też "kafelek" z czystą bielą, czystą czernią oraz dwoma szarościami, dobranymi arbitralnie, odpowiadającymi mniej więcej strefom II-III i VII-VIII
Skleroza nie boli.
Kiedyś dawno temu ktoś na koreksie sprowadzał sobie taki klin z USA i żeby obniżyć koszty to zaproponował współudział. Nie kosztował majątku to kupiłem. Wsadzołem do książki i dzisiaj wypadł był.
Załączniki
image.jpg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: zladygin »

I to kalibrowany!

A ja gdzueś wsadziłem tego "kafelka" z czerniamj i szarościami do ZM, i jeszcze mi nie wypadł. Pamiętam tylko, że dobrze chowałem żeby nie uszkodzić.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: mrek »

zladygin pisze: 01 kwie 2021, 16:01 I to kalibrowany!

A ja gdzueś wsadziłem tego "kafelka" z czerniamj i szarościami do ZM, i jeszcze mi nie wypadł. Pamiętam tylko, że dobrze chowałem żeby nie uszkodzić.
Spoko, pożyczę Ci. Tym bardziej, że Cięniema.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: Ozmin »

Gringo997 pisze: 25 mar 2021, 18:43 Jak znasz angielski to polecam sprawdzić ten film. Gość pokazuję w połowie filmu jak to zrobić pod powiększalnikiem.

https://m.youtube.com/watch?v=VNbyShwYi6c

Sam mam zamiar się zabrać za to, ale moja ciemnia nie jest ciemna jak jaskinia, przy papierze nie ma znaczenia ale przy filmie już tak...
Dzięki. Znam tego youtubera :-)
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: LD »

Czy przy kalibracji gradacji 4 i 5 zmniejszacie ekspozycję o -1EV przy używaniu kolorowej głowicy czy dotyczy to tylko filtrów podobiektywowych?
Drugie pytanie to czy klin naświetlacie stykowo czy umieszczając go w ramce?
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: Ozmin »

1. To zależy od offsetu na jakim robisz kalibrację dla poszczególnych gradacji.
2. Klin stykowo.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: LD »

Ozmin pisze: 16 kwie 2021, 17:26 1. To zależy od offsetu na jakim robisz kalibrację dla poszczególnych gradacji.
2. Klin stykowo.
Co masz na myśli piszą o offesecie?
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: Ozmin »

Jak zaczynasz robić kalibrację to robisz ją na jakimś kanale np. PAP1, który ma przypisane wartości OFF i CONT dla poszczególnych gradacji. Może się tak zdarzyć, że te wartości będą prawie idealne z Twoimi docelowymi. Wtedy korekcje będą małe. Może się też zdarzyć w drugą stronę i korekcje będą spore.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: LD »

Ozmin pisze: 18 kwie 2021, 09:40 Jak zaczynasz robić kalibrację to robisz ją na jakimś kanale np. PAP1, który ma przypisane wartości OFF i CONT dla poszczególnych gradacji. Może się tak zdarzyć, że te wartości będą prawie idealne z Twoimi docelowymi. Wtedy korekcje będą małe. Może się też zdarzyć w drugą stronę i korekcje będą spore.
Wracam do początku.
Pierwsze pytanie brzmiało: Czy przy kalibracji gradacji 4 i 5 zmniejszacie ekspozycję o -1EV przy używaniu kolorowej głowicy czy dotyczy to tylko filtrów pod obiektywowych?

Dlaczego o to pytam. Otóż w instrukcji jest napisane:
"Jeśli używasz powiększalnika kolorowego lub o zmiennym kontraście, prawdopodobnie będziesz musiał skorygować ekspozycję dla gradacji 4 i 5 ponieważ standardowe filtry nad- i podobiektywowe wymagają zwiększenia ekspozycji przy tych gradacjach. To zwiększenie jest wbudowane w podstawową kalibrację miernika. Zanim zrobisz pasek próbny dla gradacji 4, zmniejsz ekspozycję o jeden cały stop (tzn. dla kroku o wielkości ¼ stopu cztery razy wciśnij ). Takie samo ustawienie zastosuj dla gradacji 5."

Pytam bo mam wątpliwości jak postąpić z moim przypadku (LPL7452 z głowicą kolorową).
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: Ozmin »

Zrób tak jak jest napisane i sprawdź co Ci pokaże pasek testowy. Jeśli wyjdzie za jasny to będzie znaczyć, że korekcja jest niepotrzebna.
Tak jak napisałem na początku. Wszystko zależy od tego na jakim profilu robisz kalibrację. Owszem ZMII bierze pod uwagę korektę na filtr 4 i 5, ale jeśli dla gradacji 4 i 5 w offsecie będzie -12 czyli odpowiednik -1 EV to tak jak by tej korekty nie było.

Przykładowo. Załóżmy, że musisz zrobić korektę -1EV, aby środkowy pasek był 0.04. Teraz wejdź do ustawień dla kanału na którym robiłeś kalibrację i od wartości OFF dla gradacji 4 i 5 odejmij 12. Zrób raz jeszcze pasek testowy, ale bez korekty -1EV. Wyjdzie Ci identyczny pasek.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: LD »

Ozmin pisze: 18 kwie 2021, 11:26 Zrób tak jak jest napisane i sprawdź co Ci pokaże pasek testowy. Jeśli wyjdzie za jasny to będzie znaczyć, że korekcja jest niepotrzebna.
Tak jak napisałem na początku. Wszystko zależy od tego na jakim profilu robisz kalibrację. Owszem ZMII bierze pod uwagę korektę na filtr 4 i 5, ale jeśli dla gradacji 4 i 5 w offsecie będzie -12 czyli odpowiednik -1 EV to tak jak by tej korekty nie było.

Przykładowo. Załóżmy, że musisz zrobić korektę -1EV, aby środkowy pasek był 0.04. Teraz wejdź do ustawień dla kanału na którym robiłeś kalibrację i od wartości OFF dla gradacji 4 i 5 odejmij 12. Zrób raz jeszcze pasek testowy, ale bez korekty -1EV. Wyjdzie Ci identyczny pasek.
Ok. Dzięki.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: LD »

Instrukcja w części dotyczącej kalibracji kontrastu, wg mnie jest za mało precyzyjna. Punkt 5.2. Ocenianie odbitki próbnej:
1. Sprawdź, czy odbitka próbna pokazuje całą rozpiętość tonów, od bieli do czerni. Jeśli nie pokazuje prawdziwej bieli, przymknij obiektyw o jeden stop (lub zmniejsz czas ekspozycji) i spróbuj jeszcze raz. Podobnie, jeśli na odbitce nie ma prawdziwej czerni, otwórz obiektyw o jeden stop (lub zwiększ czas ekspozycji) i spróbuj ponownie.
2. Porównaj ekspozycje na odbitce próbnej do płytki odniesienia gęstości cienia i znajdź ciemny odcień, który najbardziej odpowiada jaśniejszej z łatek na płytce. Zanotuj numer pasującego paska.
3. Teraz znajdź jasny ton, który najbardziej pasuje do ciemniejszej łatki na płytce. Zapisz sobie numer pasującego paska.
i tak dalej.
Nic nie ma na temat gdy zachodzi problem, dla gradacji 00 i 0, że jasny pasek mieści się w zakresie wzornika ale ciemny jest za jasny czyli nie osiągamy czerni ze wzornika.
Oczywiście w takiej sytuacji zwiększamy czas naświetlania i mamy odpowiedni "górny" zakres osiągnięty ale za to dolny wychodzi poza zakres wzornika bo jest ciemniejszy.
Co wtedy? PIszę o tym gdyż właśnie taki przypadek przydarzył mi się przy ponownej kalibracji papieru.

Drugi temat odnośnie kalibracji papieru to dlaczego, wiem że idzie na ten test mniej papieru, przy kalibracji w instrukcji każą robić stykówki a nie naświetlać papier z klinem w ramce? Przecież to bardziej odpowiada temu jak postępujemy przy robieniu odbitek.
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: Ozmin »

LD pisze: 25 kwie 2021, 07:47 Nic nie ma na temat gdy zachodzi problem, dla gradacji 00 i 0, że jasny pasek mieści się w zakresie wzornika ale ciemny jest za jasny czyli nie osiągamy czerni ze wzornika.
Oczywiście w takiej sytuacji zwiększamy czas naświetlania i mamy odpowiedni "górny" zakres osiągnięty ale za to dolny wychodzi poza zakres wzornika bo jest ciemniejszy.
Co wtedy? PIszę o tym gdyż właśnie taki przypadek przydarzył mi się przy ponownej kalibracji papieru.

Drugi temat odnośnie kalibracji papieru to dlaczego, wiem że idzie na ten test mniej papieru, przy kalibracji w instrukcji każą robić stykówki a nie naświetlać papier z klinem w ramce? Przecież to bardziej odpowiada temu jak postępujemy przy robieniu odbitek.
Udało Ci się rozwiązać problem?
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: LD »

Ozmin pisze: 21 maja 2021, 18:44
LD pisze: 25 kwie 2021, 07:47 Nic nie ma na temat gdy zachodzi problem, dla gradacji 00 i 0, że jasny pasek mieści się w zakresie wzornika ale ciemny jest za jasny czyli nie osiągamy czerni ze wzornika.
Oczywiście w takiej sytuacji zwiększamy czas naświetlania i mamy odpowiedni "górny" zakres osiągnięty ale za to dolny wychodzi poza zakres wzornika bo jest ciemniejszy.
Co wtedy? PIszę o tym gdyż właśnie taki przypadek przydarzył mi się przy ponownej kalibracji papieru.

Drugi temat odnośnie kalibracji papieru to dlaczego, wiem że idzie na ten test mniej papieru, przy kalibracji w instrukcji każą robić stykówki a nie naświetlać papier z klinem w ramce? Przecież to bardziej odpowiada temu jak postępujemy przy robieniu odbitek.
Udało Ci się rozwiązać problem?
Tak, po długiej rozmowie z kolegą JA znowu wróciłem do kalibracji wg instrukcji.
ODPOWIEDZ